British Shorthair Kedisi , British Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

British Shorthair kedisi yeryüzünde en çok aranılan kedi türlerinden biridir. British Shorthair kedisi özellikleri açısından bakıldığında sakin ve uyuşuk sayılabilecek bir kedi türüdür. Bakımı ise yoğun tüy yapısından dolayı biraz zahmetlidir.

British Shorthair özellikleri ile dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Sevimli, nazik ve kibar kişiliği ile sahibine her zaman sadık olan British Shorthair, mükemmel bir evcil kedi cinsi olarak bilinir.

19. yüzyılda İngiltere’de üretilmeye başlanan British Shorthair çeşitleri uzun bir geçmişe sahiptir. Güzelliği ile tanınan İngiliz kısa saçı o zamanlar İngiltere’de çok popülerdi. Yarışmalar ve şovlar aracılığıyla dünyaya tanıtıldığından beri dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biri haline geldi. İtaatkar, evde bakıma uygun ve sürekli dikkat gerektirmeyen Kediler az sayıda olmaları nedeniyle değerli canlılardır. Onları değerli kılan bir diğer özelliği ise zeki olmaları ve sahibini yormamalarıdır. Çalışkan insanlar için çok özel avantajları olan bu kediler asil, güzel ve arkadaş canlısı kedilerdir.

British Shorthair Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 10 Kg arası
Uzunluk30 cm – 50 cm arası
TüylerKalın – kısa tüylü
Tüy RenkleriBakır-gri-sarı
Göz RenkleriYeşil-sarı
Ortalama Ömrü7-12 Yıl
British Shorthair Kedisi Genel Özellikleri

British Shorthair Kedisi Karakter Özellikleri;

British Shortbird genellikle sakin, uyuşuk tavrı ve düşük enerjisiyle bilinir. Sevimli ve sıcak bir kişiliğe sahip olan British Shorthair, insanlarla iyi geçinmekten mutluluk duyar. Bu yönü onu her zaman eğitilebileceği yöne doğru iter.

Yeni yerleşim yerleri keşfetmeyi seven British Shorthair, meraklı kişiliğinin yanı sıra güvenilir mekanlarda kalmasıyla biliniyor. Ayrıca gıdaya duyarlı kişiliği her zaman diyetinin aynı anda sahibi tarafından kesintiye uğratılmaması gerektiğini söyler.

 British Shorthair kedisi, entelektüel kişiliği ile aile içinde ve dışında olan her şeye katılmaya isteklidir. Bu durumun onun yeni şeyler öğrenme eğilimini büyük ölçüde geliştirdiğini biliyoruz. British Shorthair konfor uzmanı, tüm gün yatakta dinlenmek ve uyumak ister. Ancak vücut yapınızı sağlıksız hale getirmeden kilo alımına uyum sağlayabilmesi için düzenli olarak oynamanız tavsiye edilir.

British Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • British Shorthair’li erkekler 5 kg’dan 10 kg’a kadar, dişiler ise 3.5 kg’dan 6,5 kg’a kadar ağırlıktadır.
  • British Shorthair kedisi yuvarlak bir kafaya ve büyük gözlere sahiptir.
  • Tüyleri kısa ve yumuşaktır.
  • Genellikle dumanlı gri renktedirler. Ancak bazı çeşitlerin farklı renk ve desenleri vardır.
  • Tüy dökümü sorunu çok yaşamazlar.

British Shorthair Cinsi Kedi Bakımı

British Shorthair kedisi kürkü kısa ve yumuşaktır.Kısa ve yumuşak olmasına rağmen tüyleri sık olduğundan fırçalanmalıdır. British Shorthair, tüylerini haftada en az bir kez fırçalamalıdır. Çok fazla tüy dökmez, bu nedenle kedi alerjisi olan kişiler için mükemmeldir. British Shorthair kedileri uysal ve hareketsizdir, bu nedenle evde kolayca bakılabilirler. Oda arkadaşlığı yapmak kolaydır çünkü çok fazla miyavlamazlar ve kavga etmezler.

Zekaları ve nazik yapıları sayesinde koyduğunuz kurallara ve ev ortamına hızla uyum sağlayabilirler. Bu evcil hayvanlar evde unutulabilir, ancak bunlar evcil kediler değildir ve her zaman ilgi odağı olmaları beklenmez. Sizinle günde birkaç saat geçirmeyi seviyorlar ama aynı zamanda yalnız olmayı da seviyorlar. Bu istek onların evin içinde beklenmedik yerlerde saklanmalarına da neden olabilir. Evinizde British Shorthair bulamazsanız endişelenmeyin. Gizleme ustası olan kediniz her zaman ortaya çıkacak ve yanınızda duracaktır. Muhtemelen bu kedilere bakmanın en zor kısmı mama ve vitaminlerdir. British Shorthair, diğer kedilerden farklı beslenme ve vitamin gereksinimlerine sahiptir ve özel olarak formüle edilmiş bir diyetle beslenmelidir. Bazı British Shorthair kedileri ekstra vitamin ihtiyacı duyarlar.

British Shorthairler kedisi için tırnak bakımı çok önemli ve hassas bir konu olacaktır. Düzenli tırnak makası ve bakımı, bakterilerle savaşmanın en etkili yoludur. Kedi makası ile tırnaklarınızı ve tüylerinizi kolayca temizleyebileceğinizi bilmenizi isterim. British Shorthair, oyuncaklarla vakit geçirmenin yanı sıra oyuncakları temiz su veya sirke ile dezenfekte etmek onları bakterilerden korumanın en etkili yoludur. Oyuncakların bakımı için asla deterjan kullanmayın.

British Shorthair Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

British Shortbird genellikle sakin, uyuşuk tavrı ve düşük enerjisiyle bilinir. Sevimli ve sıcak bir kişiliğe sahiptir.

British Shorthair Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

British Shorthair, tüylerini haftada en az bir kez fırçalamalıdır. Çok fazla tüy dökmez, bu nedenle kedi alerjisi olan kişiler için mükemmeldir.