Köpek Cinsleri

Bull Terrier , Bull Terrier Köpek Özellikleri , Bakımı

Bull Terrier , Bull Terrier Köpek Özellikleri , Bull Terrier Bakımı - Bull Terrier Eğitimi

Fiziksel görünümleri itibarıyla farklı bir görüntüye sahip olan bu köpeklerin kafa yapıları üçgen şeklindedir. Bull Terrier cinsleri kaslı köpekler arasında yer alır. Tüy yapısı açısından incelendiğinde ise kısa ve düz tüylerinin olduğu görülmektedir. Bu özellikleri nedeni ile de tüy bakımları sorunsuz ırklar arasında yer alırlar. Yavruluk dönemlerinde eğitildiklerinde sakin olan bu ırklar insanlarla da iyi ilişkiler kurabilir. Sahiplerine karşı bağlı olan bu cinsler dost canlısıdır.

Korkusuz yanları ile de dikkat çeken bu köpeklerin korumacı yanları bulunur. Sahiplerini koruma konusunda cesurdurlar. Çocuklarla sorunları olmayan bu köpeklerin kızdırılmaması gerekir. Kulakları ve kuyruğu konusunda hassas olmaları nedeni ile bu uzuvlarının çekiştirilmemesi önemlidir. Aksi halde sinirlenebilirler. Sinirlendiklerinde saldırganlaşabilen bu cinslerin sosyalleştirilmelerine önem verilmesi gerekir. İtaat eğitimleri de dikkatli yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir : Leonberger

Bull Terrier Özellikleri

Sıcakkanlı türler arasında yer almalarına rağmen inatçı yapılarının göz ardı edilmemesi gerekir. Eğitim verileceği zaman yavru oldukları dönem ideal zaman aralığıdır. Bu dönemde itaat eğitimi verildiğinde uyumlu olurlar. Sosyalleştirildiklerinde de diğer canlılarla geçinebilirler. Sahiplerine düşkünlükleri ile bilinen bu köpeklerin uzun süre yalnız bırakılmaması önerilir.

Yalnız kalmaktan mutsuz olurlar ve depresyona girerler. Oyun oynamaktan hoşlanan bu köpekler heyecanlı bir yapıya sahiptir. Bull Terrier cinsleri sabırlı türlerdir. Bunun yanında fiziksel görünüşleri nedeni ile saldırgan izlenimi oluşturabilirler. İnsanlara karşı cana yakın olan bu türlerin ilgiden hoşlandıkları görülür. Sahiplerine düşkün ve korumacı olmaları nedeniyle yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler.

Bull Terrier Bakımı

Tüylerinin kısa ve düz olması nedeni ile tüy bakımları kolaydır. Kış aylarında kısa tüyleri üşümelerine yol açabilir. Özellikle soğuk iklimlerde bu duruma daha sık rastlanır. Bull Terrier cinsi köpekler başka köpeklerin yanında saldırgan olabilir. Bundan dolayı da eğitimleri sırasında bu davranışları törpülenir. Tırnaklarının belli bir düzende kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca ağız ve diş sağlıklarının da kontrol edilmesi önemlidir. Yavru olduğu dönemden itibaren aşıları yaptırılmalıdır.

Bu sayede sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli koşullar sağlanmış olur. Hareketli köpekler arasında yer almaları nedeni ile egzersiz ihtiyaçları da olmaktadır. Bundan dolayı da dışarı çıkarılmasının da önemi büyüktür. Dışarıda antrenman yaptırıldığında ve oyun oynamasına izin verildiğinde sakin olurlar. İlgi ve sevgi her köpek için gerekli olan bir davranış şeklidir. Bu sayede sosyal yaşam içerisinde daha mutlu bir yaşam sürebilirler.

Bull Terrier Eğitimi

Eğitim bu cinsler açısından da oldukça önemlidir. Eğitimle çocuklarla iyi geçinebilen Bull Terrier cinsi köpekler diğer hayvanlara karşı da daha ılımlı olur. Düzgün bir eğitim verilmezse diğer köpekler karşısında hırçın olurlar. Baskıcı karakter yapıları nedeni ile farklı köpek türleri ile aralarında zıtlaşma yaşanabilir. Ailesine karşı daima sevgi dolu olan bu köpekler itaatkâr olabilir. Ayrıca çevik ve güçlü bir fiziki yapıya sahiptir. Korkusuz olması nedeni ile de atılgandır.

Koruma içgüdüsü yüksek olması nedeni ile ailesine karşı daima korumacı olur. İngiltere kökenli olan bu ırk çeşitli renklerde olabilir. Kısa ve kaslı bir gövde yapısı olan bu ırka ait köpeklerin karakterinin şekillenmesinde eğitimin çok büyük bir rolü vardır. Bu cinsler tehlikeli köpek ırkları arasında kabul edilir. Bundan dolayı da eğitimlerine özen gösterilmesi zorunludur. İştahlı bir köpek türü olması nedeni ile beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Eğitilebilir bir ırk olması nedeniyle istenilen davranışların kazandırılması için doğru yöntemlerin kullanılması gerekir. Çocuklarla sorun yaşamasa da onlarla yalnız bırakılmaması önerilir.

Bull Terrier Özellikleri Nelerdir ?

Sıcakkanlı türler arasında yer almalarına rağmen inatçı yapılarının göz ardı edilmemesi gerekir

Bull Terrier Bakımı Nasıldır ?

Tüylerinin kısa ve düz olması nedeni ile tüy bakımları kolaydır. Kış aylarında kısa tüyleri üşümelerine yol açabilir. Dikkatli bakılmalıdır.