Köpek Cinsleri

Cane Corso Köpek Özellikleri ve Bakımı

İtalya’nın güney bölgelerinde tanınan bu köpekler askeri amaçlarla kullanılırlar. Avcı bir türdürler ve geçmişte boğa oyunlarında kullanılmaları ile ünlüdürler. Geçmişe dönük bu özellikleri genlerinde bulunurken çevik oluşları ile öne çıkarlar. Canlı ve hareketli yapıları nedeni ile sürekli hareket halindedirler ve enerjileri yüksektir. Çok çevik olan ve bunun yanı sıra da oldukça zeki bulunan bu köpekler avcılık için ve savaşlar sırasında kullanılır. Cane Corso Köpek oldukça atletik bir yapıdadır. Apartman yaşamı için uygun olmayan bu köpeklerin tüyleri kısa ve diktir. Yoğun bir tüy dokusu olan bu köpekler fazla tüy dökmez. Kolay bakıma sahip bir tür olmaları nedeni ile tercih edilirler. Zaman zaman tüylerinin taranması gerekli olur. Yaklaşık olarak 10-12 yıl aralığında yaşayan bu köpekler kalça çıkığına yatkın bir türdür. Dış ortamlarda yaşamaya daha müsait olan bu cins köpekler yabancılara karşı agresif tavırlar sergiler. Cane Corso Köpek Özellikleri nelerdir ? Cane Corso Köpek bakımı nasıl yapılır ? Detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Avustralya Çoban Köpeği

Cane Corso Köpek Özellikleri

Cane Corso Köpek bağımsız karakterlidir. Kendi bildiğini yapmaktan hoşlanır ve dış ortamlar için daha rahat uyum sağlar. Dik başlı olmaması için yavruyken iyi bir eğitim verilmelidir. Zeki olması öğrenmesini kolaylaştıran en önemli özelliğidir. Bundan dolayı verilen komutları çabuk kavrar. Bu köpeklerin sahiplerinin otoriter olması gerekir ve ayrıca iyi bir eğitim verilmelidir. Diğer köpekler söz konusu olduğunda oldukça agresif olan bu türler yabancı kişilere karşı da kuşkucudur. Çocuklarla iyi anlaştıkları görülen Cane Corsoların koruma güdüleri çok yüksektir. İştahlı bir tür olarak dikkat çekerler ve beslenmeleri konusunda bir düzen içerisinde hareket edilmesi gerekir. Güçlü yapısı, çevik hareketleri ile beğenilen bir köpek cinsidirler. Eğitimleri sırasında üzerinde otorite kurulması ise zorunludur. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde çok sorun yaşanır. İtalyan kökenli olmaları ile bilinen Cane Corsolar genellikle bekçi köpeği olarak kullanılır. Çok büyük olmamaları genel özelliklerinden biri olurken kuvvetli bir kas yapısına sahiptirler. Kaslı olmaları nedeni ile de hızlı ve çevik oldukları görülür.

Cane Corso Köpek Bakımı

Oldukça dayanıklı türlerden bir olan Cane Corso Köpek cinsi güçlü bir kas yapısının yanı sıra oldukça zarif bir hayvandır. Yüz biçiminden söz etmek gerektiğinde ise kare biçiminde basık bir surata sahip olduklarını söylemek doğrudur. Sahiplerine gönülden bağlanan bu köpekler itaatkardır. Eğitilmeye yatkın olmalarının yanı sıra iyi eğitilmediklerinde itaatkârlıklarından eser kalmaz. Bundan dolayı Cane Corsoların eğitimlerinde sahiplerinin otoriter olması ve baskınlığını hayvana kabul ettirmesi gerekir. Aksi takdirde bu köpeklerle ilgili sorun yaşamak kaçınılmazdır. Spordan hoşlananlar açısından hareketli olmaları nedeni ile iyi bir arkadaş olan Cane Corsolar düzenli olarak egzersizi sever.

Cane Corso Köpek Fiyat

Bakımları çok zor olamayan Cane Corso Köpek türleri için en önemli aşama eğitim dönemleri olur. Bu süreç doğru şekilde atlatıldığında vefakâr bir dost kazanmak mümkün olur. İyi eğitilen bir Cane Corso güvenilir bir dosttur. Çocuklar için de cana yakın türlerden biridir. Dışarıdan gelen kişilere karşı her zaman şüpheli bir yaklaşıma sahip olmakla beraber kısa zamanda doğru iletişim kurulursa uyumlu hale gelebilir. Tüy bakımlarının haftada bir kez yapılması yeterli olurken ağız bakımlarında da hijyene önem verilmelidir. Çabuk eğitilebilmeleri önemli özelliklerinden biri olurken hareketli bir yapıları olduğu görülür. Enerjik yaradılışları sebebi ile sürekli hareket halindedirler. Bundan dolayı egzersize ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak yürüyüş yapmaları gerekirken bahçeli evlerde daha kolay bakılabilmektedirler. Çok fazla banyo ihtiyacı olmayan bu ırka ait köpekler yaklaşık olarak yavru oldukları dönemde 2000-3000 TL’ye  satılırlar.

Sıkça Sorulan Sorular:

Cane Corso Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Cane Corso çok güçlü bir ırk olup, çok fazla banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar.

Cane Corso Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Cane Corso köpekler çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak egzersiz yaptırmanız gerekir.

Cane Corso Köpek Sahipleri Ne Yapmalı ?

Cane Corso köpek sahipleri baskınlığını köpeğin üstünde hissettirmelidir, aksi takdirde bu köpek ile problem yaşamaları kaçınılmazdır.