Köpek Cinsleri

Cavalier King Charles , Cavalier King Charles Köpek Özellikleri , Bakımı

Cavalier King Charles , Cavalier King Charles Köpek Özellikleri , Cavalier King Charles  Bakımı

Minyatür köpekler arasında yer alan bu türlerin sevimli bir yaradılışı bulunur. Cavalier King Charles cinsi köpekler evde bakılmaya müsaittir. Kolay uyum sağlayabilen bu köpeklerin sevgiye düşkün oldukları görülür. Kendileri de insan canlısıdırlar ve sevimli türler arasında ilk akla gelenlerden biridir. Eski bir ırk olarak da tanınan bu köpeklerin genellikle soylular tarafından yetiştirildiği bilinir. Sabırlı türler arasında yer alan bu köpekler insanlara karşı yakın oluşları ile de dikkat çeker. Uslu ve uyumlu bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra neşelidirler.

Oyun oynamaktan çok hoşlanan bu cins köpekler oldukça küçüktür. Sahipleri ile çok güçlü bağlar kurabilecekleri gibi onların ruh halleri üzerinde de sakinleştirici etkileri bulunur. Bundan dolayı da tercih edilen ırklar arasında yer alırlar. Küçük boyutlu ve iyi huylu olan bu köpekler her ortama uyum sağlayabilir.

İlginizi çekebilir : Billy Köpek

Cavalier King Charles Özellikleri

Cavalier King Charles türü köpekler yapı olarak çok duygusaldırlar. Bundan dolayı da şefkatli davranışlardan hoşlanırlar. Küçük ırklar arasında kabul edilirler ve tüy yapıları da orta uzunluktadır. Yumuşak olan tüyleri ile sevimli bir görüntüye sahip olan bu köpeklerin çeşitli renklerde olması mümkündür. Kısa bir bacak yapısına sahip olan bu köpekler avcılık yeteneklerine de sahiptir. Koku alma duyuları gelişmiş olması nedeni ile avcılık konusunda da onların adından söz edilmelidir.

Küçük hayvanları avlama konusunda onlara karşı dikkatli olunması gerekir. Bundan dolayı da kedilerle geçinmeleri zor olabilir. Akıllı ırklar arasında yer alırlar ve eğitilecekleri zaman da yumuşak bir davranış modeli benimsendiğinde daha hızlı öğrenirler. Aile köpeği olma özelliğine sahip olan bu türler sahiplerine karşı çok düşkündür. Hareketli ve oyuncu yapısı ile neşeli ırklar arasında yer alırken sahiplerinin ruh hallerine oldukça duyarlıdırlar.

Cavalier King Charles Bakımı

Bu tür köpeklerin dost canlısı oldukları görülür. İnsanlara karşı yakın olan bu hayvanlar oyun oynamaktan da keyif alırlar. Dış mekanlarda hareket halinde olan bu köpekler oldukça enerjik bir yapıya sahiptir. Cavalier King Charles cinsleri ev ortamında oldukça sakin kalabilirler. Uyumlu bir yapıya sahip olan bu köpekler insanların duygularına karşı duyarlı canlılardır.

Bundan dolayı da terapi köpeği olarak da kullanılabilirler. Sahipleri ile kurdukları bağ nedeni ile sürekli onun yanında olmak isterler. Yalnız bırakılmaması gereken köpek türleri arasında onlardan da söz edilebilir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu cinsler tek başlarına kalınca depresyona girer. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl olan bu canlıların iyi koşullarda bakıldıklarında sürenin uzaması mümkün olur. Yavruyken sosyalleştirilmesi gereken bu türlerin aynı zamanda itaat eğitimleri ile ev ortamında bakılabilecek ideal köpeklere dönüştüğü görülür.

Cavalier King Charles Tüy Döker mi ?

Bu cins köpekler orta uzunlukta tüylere sahiptir. Tüy bakımları konusunda çok sorunlu olmayan Cavalier King Charles cinsi köpeklerin ağız temizliklerine de dikkat edilmelidir. Tırnaklarının kesilmesi ve aşılarının yapılması ihmal edilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmesine özen gösterilmelidir. Bu türlerin orta derecede tüy dökme sorunu olur. Yapı olarak çok meraklı türlerden biri olan bu köpeklerin her şeyi öğrenmek istediği görülür. Düşük kulak yapısı nedeni ile kulak enfeksiyonları karşısında kulaklarının temizliğine dikkat edilmelidir. Bu sebeple genel temizliğine de dikkat edilmesi gereken köpekler arasında yer alır. Çok agresif olmayan bu köpekler kolay kolay ısırmaz. Bunun yanı sıra çok fazla havlama özellikleri de bulunmayan bu cinslerin küçük boyutlu canlıları kovalama özelliği vardır.

Cavalier King Charles Tüy Döker mi ?

Bu cins köpekler orta uzunlukta tüylere sahiptir. Tüy bakımları konusunda çok sorunlu değildir.

Cavalier King Charles Bakımı Nasıldır ?

Yavruyken sosyalleştirilmesi gereken bu türlerin aynı zamanda itaat eğitimleri ile ev ortamında bakılabilecek ideal köpeklere dönüştüğü görülür.