Kedi Cinsleri

Chartreux Kedisi , Chartreux Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Chartreux Kedisi , Chartreux Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Chartreux Kedisi sakin, rahat, arkadaş edinmeyi seven kedi türüdür. Chartreux cinsi kedi özellikleri dikkate alındığında insanlarla uyumunun çok yüksek olduğu söylenebilir. Bakımı ise uzun tüylü kedilerle aynı zorluktadır. Ancak düzenli bir bakım ile sağlıklı bir ömür geçirebilmektedirler.

Chartreux, en eski Fransız kedi ırklarından biri olarak bilinir. Bu türün gerçek kökeni bilinmemektedir, ancak ataları Suriye’den gelmiş olabilir. Bir başka rivayete göre de Chartreux kedisinin 13. yüzyılda Haçlılar tarafından Fransa’ya getirildiği ve Haçlıların korunmak için Alper’deki bir manastıra tahliye edildiğidir. Türklerden korunmak için gittikleri Manastıra bir Chartreux kedisi getirdiler. İlk kez 1931 yılında Fransa’da sergilenen Chartreux Kedisi dünyanın farklı yerlerine hızla yayılmaya başladı. Ancak cinsinin doğası gereği az sayıda kedi ırkından biridir. Ayrıca Chartreux Kedisi, değerli kürkünden dolayı mavi kedi olarak da bilinir.

Chartreux Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk20 cm – 35 cm arası
Tüylerkısa-sık tüylü
Tüy RenkleriMavimsi -gri
Göz RenkleriSarı ve tonları
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Chartreux Kedisi Genel Özellikleri

Chartreux Kedisi Karakter Özellikleri;

Genel olarak, yeni arkadaşlar edinmeyi seven sakin, rahat kedilerdir. Günde birkaç kez kestirirler (bu uyuyan kedileri görmek insanlara huzur verir). Sıçrayışları, mükemmel atlayışları vardır ve hünerlerini sergilemekten mutluluk duyarlar. Bu tür her zaman ilgiye ihtiyaç duymaz ama sahibiyle birlikte olmaktan mutlu olur. Nadiren seslerini kullanırlar ve çoğunlukla isteklerini gözleriyle ifade etmeyi tercih ederler. Bu özellikler onu çok asil yapar. Bir Chartreux kedisi ile yaşıyorsanız, onu dikkatlice gözlemlemeniz gerekir. Hareketlerine alışkın değilseniz size sesli bildirimler vermez ve ne istediğini anlayamazsınız. İnsanlarla, özellikle de sahibiyle iletişimi harikadır. Sahibinin duygusal durumunu beyinde mutlu ya da mutsuz olarak işaretler ve buna göre hareket eder. Kısacası depresyondayken aniden kucağınızda bir Charteux Kedisi görebilirsiniz.

Chartreux Kedisi Fiziksel Özellikleri;

 • Chartreux kedisi görünüm açısından oldukça sağlıklı bir vücut yapısına sahiptir. Çok kısa bacaklar ve dikkat çekici şekilde katlanmış tüy yapısı, hemen hemen her hava koşuluna uygun bir yaşam sürmesini sağlar.
 • Ayrıca Chartreux kedisi olgunlaştıktan sonra tüy yapısı kırılabilir. Bunun Chartreux kedisini koyun gibi gösterdiği söylenir.
 • Chartreux kedisi, her zaman karakteristik bir gülümsemesi vardır.
 • Diğer kedi ırklarından iki yıl daha uzun süren bir olgunlaşma dönemine sahiptir. Erkek Chartreux dişiden daha geç olgunlaşır ve çok daha büyük bir vücuda sahiptir.
 • Chartreux kedileri geniş bir ağza, yuvarlak bir kafaya, güçlü bir çeneye, dolgun yanaklara ve çarpıcı bir görünüme sahiptir. Yuvarlak gözleri ile her zaman temkinli, sakin ve sevecen bir tavır sergiliyor.
 •  Göz rengi genellikle turuncu olarak adlandırılır, ancak altından bronza kadar değişen tonları da içerebilir.
 • Chartreux geniş omuzlara, orta göğse ve kısa, kalın bir boyuna sahiptir.
 •  Kuyrukları da vücutlarına göre orta uzunluktadır.
 •  Ayrıca kısa, ince ve düz bacaklara sahiptir.
 • Chartreux kedileri, kısa ila orta katlarda katmanlı bir görünüme sahip dokuları ve gölgeleriyle ünlüdür. Tüy dokusu üreme ortamına göre değişmekle birlikte erkek Chartreux kedisinin dişiden daha detaylı bir yapıya sahip olduğu görülebilmektedir.
 • Tüylerinin rengi griden mavimsi griye kadar değişir.

Chartreux Cinsi Kedi Bakımı

Chartreux kedileri, derilerini en iyi durumda tutmak için düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle tüylerinin yoğunluğundan dolayı tüylerini her zaman taramanız gerektiğini bilmelisiniz. Ölü tüylerden kurtulmak için kolayca kedi tarağı kullanabilirsiniz. Yeteri sıcaklıkta bir su ile yıkanmalarında hiçbir sakınca yoktur.

 Chartreux ve saç bakımının yanında tırnak bakımı da çok önemlidir. Özellikle uzamış tırnakları yırtık ve çizikler oluşturarak kedilerin bakterileri kolayca barındırması için koşullar yaratır. Tırnaklarının bakımı için tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz gerekecektir. Ancak bu işlem veteriner kliniği seçebilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Chartreux kedilerinin ağız hijyeni de çok önemlidir. Herhangi bir kedide olduğu gibi, periodontal hastalık ve oral enfeksiyonlarla mücadelede en etkili çözüm günlük fırçalamadır. Chartreux kedinizin dişlerini her gün fırçalamak ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Chartreux Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Chartreux kedileri, derilerini en iyi durumda tutmak için düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyarlar.

Chartreux Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Genel olarak, yeni arkadaşlar edinmeyi seven sakin, rahat kedilerdir