Kedi Cinsleri

Cornish Rex Kedisi , Cornish Rex Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Cornish Rex Kedisi , Cornish Rex Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı Güncel Detaylı Beslenmesi Maması Yavruları

Cornish Rex kedisi zeki,çok güçlü,biraz da kırılgan özelliklere sahip bir kedi türüdür. Cornish Rex kedisi özellikleri bakımından insanı ve çevresindeki çocuk, evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Bakımı diğer kedi türlerinden pek farklı değildir. Kısa tüyleri sayesinde diğer kedilere göre bakımı daha kolaydır.

Cornish Rex, 1950’lerde küçük bir köyde spontan mutasyonla bulunan kedi ırkı olarak biliniyor. Cornish Rex kedisi, uyumlu ve neşeli kişiliğiyle büyük saygı gördü ve hızla popüler oldu.İnsan dostu doğası onun çok hızlı bir şekilde sevilmesine ve yaygınlaşmasına sebep oldu.

Son derece deneyimli Cornish Rex kedisi, ailesi ve diğer evcil hayvanlarla aynı ortamda yaşayabilecektir. En eski kedi ırklarından biri olarak kabul edilen bu mükemmel kedi, 1960 yılında Kedi Derneği tarafından resmen tanındı.

Cornish Rex Kedisi Özellikleri

Cornish Rex kedisi ile ilgili karakteristik ve fiziksel özellikler ayrı ayrı aşağıda belirtilmiştir.

Ağırlık2.5 Kg – 4 Kg arası
Uzunluk25 cm – 40 cm arası
TüylerKısa Tüylü
Tüy Renkleribeyaz siyah / abanoz kırmızısı / turuncu mavi / gri krem / bej / ten rengi çikolata / kahverengi / samur
Göz RenkleriGöz renkleri, tüy renklerine göre değişiklik gösterir.
Ortalama Ömrü11- 15 Yıl
Cornish Rex Kedisi Genel Özellikleri

Cornish Rex Karakter Özellikleri

Cornish Rex masum bir tavıra, çok kırılgan bir görünüme sahiptir. Cornish Rex kedisi çok güçlü ve zeki bir kedi ırkıdır. Kişiliğinin en belirgin özelliği enerjisi çok yüksek oluşudur. İnsanlarla etkileşim ve oyunlara katılması. Cornish Rex, sahibiyle çok dostane bir bağ kurmasıyla bilindiği için beden dilini kullanmakta çok iyidir. Bulunduğu ortamda kendini her zaman ortaya koyan bir yapıya sahip olduğu söylenir.

Ayrıca, Cornish Rex yalnız olmayı sevmez. Bu nedenle yoğun çalışma programı olan aileler için uygun değildir. Cornish Rex son derece zekidir ve yeni şeyleri çabucak öğrenir. Bu harika kedi türü, oyuncakları çabuk bulabilir ve köpekler gibi fırlayarak getirmeyi sever. Dışarıdan bakıldığında kediden çok köpeğe benzediği söylenmektedir. Çok zeki bir kişiliğe sahip olan Cornish Rex, sahibi tarafından her zaman akıllıca yönetilmelidir.

Cornish Rex Fiziksel Özellikleri

  • Yetişkin Cornish Rex kedileri erkeklerde 3,6-4,5 kg ve dişilerde 2,7-3,6 kg ağırlığındadır.
  • Cornish Rex kedisinin boyu her iki cinsiyet için de 28-38 cm’dir.
  •  Göz orta büyüklükte ve ovaldir. Gözleri tüy rengine göre koyu yeşil, açık yeşil veya sarıdır.
  •  Kulaklar büyük ve geniştir.
  • Tüyleri kısa, kıvırcık, yoğun ve ipek gibi yumuşaktır.
  • Tüylerinin renkleri genellikle siyah, beyaz ve altındır, ancak gümüş, krem ​​ve füme tonları da vardır.
  • Uzun kuyruklu olarak bilinirler.
  • Gelişimlerinin tamamlanması süreci 3 yaşına kadar devam etmektedir.

Cornish Rex Cinsi Kedi Bakımı

Cornish Rex’e bakarken akılda tutulması gereken dört ana nokta vardır. Bunlar onun paltoları yani kürkü, dışarıda değil içeride kalması gerektiği, sıcak tutulması gerekliliği ve yıkama sıklığı. Tüyleri incedir ve çıplak gözle görülmesi zordur. Cornish Rex kedisi sıcak kalmayı sever.

Üşüdüğünde bunu size kanıtlayacaktır. Sarılmayı veya uyumayı tercih edecektir. Onun için bir battaniye hazırlamanız gerekebilir. Tüylerini temizlemek kolaydır. İnce astarı ve ince kılları hafif bir fırça ile kolayca çıkarılır.

Banyo bakımı zor değildir. Bununla birlikte, beyaz veya yakın renkler kolay ve hızlı bir şekilde lekelenir. Beyaz tüylü Cornish Rex daha sık banyo gerektirebilir. Bir diğer önemli husus ise kediyi içeride tutmaktır. İnce tüy yapısı ve ince astarı, onu dış tehlikelere direnmeye zorlar.

Cornish Rex kedisi için beslenme, uzun ve sağlıklı bir yaşam için diğer kediler için olduğu kadar önemlidir. Öğün atlamadan günün belirli bir saatinde verilmelidir. Cornish Rex kalitesinde kedi maması da vermelisiniz. Cornish Rex kedileri hijyenik bir ortamda daha sağlıklı bir şekilde önemli aktivitelerini gerçekleştirir.

Bu nedenle evinizi temiz tutmanız ve kedinizin pisliklerini temizlemeniz çok önemlidir. Ayrıca kaselerdeki yiyecek ve suyun düzenli olarak dezenfekte edilmesi bakteri oluşumunu engeller.