Kedi Cinsleri

Cymric Kedisi , Cymric Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Cymric Kedisi , Cymric Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı , Güncel Detaylı , Cymric Cinsi Kedi Yavruları , Beslenmesi , Kedikopekpet

Tamamen doğal bir mutasyondan doğan Cymric kedisi derin bir geçmişi sahiptir. 1750’lerde ortaya çıktığına inanılan bu kuyruksuz türü, Cmyric cinsi kedi özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bakımı tüylerinden dolayı diğer türlere göre bir miktar zordur.

İlk olarak İngiltere, Man Adası’nda görülmüştür. Çeşidin adadan nasıl yayıldığına dair hiçbir kanıt yoktur. Teknelerle çeşitli ülkelere yayılan bu kediler kısa sürede popülerlik kazanarak Man Adası’nın cazibesine katkıda bulunmuştur. Bu sıra dışı kedinin ünü, Man Adası’nı özellikle kuyruksuz kedileriyle ünlü yapmıştır. Birçok önemli literatüre girmelerine yardımcı oldu. Cymric kedisi, Uluslararası Kedi Vakfı’nın kuruluşundan bu yana benzersiz bir cins olarak tanınmaktadır. Ek olarak, türün uzun tüylü bir çeşidi 1994 yılında resmi olarak tescil edilmiştir.

Cymric Kedisi Özellikleri

Cymric kedisi ile ilgili karakteristik ve fiziksel özellikler ayrı ayrı aşağıda belirtilmiştir.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk35 cm – 45 cm arası
TüylerKısa Tüylü
Tüy RenkleriÇikolata, lavanta, Himalaya deseni veya beyaz ile bu kombinasyonlar dışında herhangi bir renk veya desen
Göz RenkleriGöz renkleri, tüy renklerine göre değişiklik gösterir.
Ortalama Ömrü15 Yıl
Cymric Kedisi Genel Özellikleri

Cymric Kedisi Kişilik Özellikleri

Cymric kediler, pire avlamak için mükemmel bir yeteneğe sahip sıçan ve parazit öldürücüler olarak bilinir. Cymric kedi doğası gereği çok hassastır ve her zaman neşeli, enerjik ve enerjik bir kişiliğe sahiptir. Özellikle bir durumla karşılaştıklarında homurdanarak tepki vererek hareket ettikleri bilinmektedir. Bu, Cymric kedilerinin mükemmel avcılar olduğunu kanıtlıyor.

Cymric kedisinin enerjik kişiliğinin yanı sıra çevreye karşı duyarlı ve sevecen bir doğası olduğu bilinmektedir.. Ailedeki favorilerini takip ettiğini ve ne olursa olsun aynısını yapmaya istekli olduğunu aşikârdır. Genellikle kucakta olmayı tercih eden Cymric kedisi her zaman yanınızda sessizce mırıldanmaktan çok hoşlanır.

Cymric kedisi, yeni insanlarla tanışmak için inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. İnsana yakın kişiliği çevresiyle sık sık etkileşime girmesini ve yabancılar tarafından sevilmesini sağlar. Sahibi ve yardımcılarını akıllıca şaşırtan kedi, getirme oyununu çok verimli hale getirirken karmaşık oyunların keyfini çıkarmayı başarmaktadır. Cymric bir kediye alışırsanız, onu köpek gibi bir ipe bağlayarak ona eşlik edebileceğiniz de söylenmektedir.

Yetişkin Cymric kedileri erken yaşlardan itibaren sessiz evlerde yetiştirilişe eğer çocuklarıyla iyi geçinmezler ve özellikle gürültülü ortamlardan hoşlanmazlar. Küçük yaşlardan itibaren çocuklara alışan kediler, çocuklu aileler için idealdir. Cymric kediler, uygun şekilde muhafaza edilirse diğer hayvanlar, köpekler, kuşlar ve balıklarla yaşayabilir.

Cymric Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

  • Cymric kedilerin kuyruksuz olduğu bilinmektedir. Bu durumdan dolayı bazen tavşan olarak anılır. Ancak bu türün bazı çeşitlerinde kuyruk olduğu ortaya çıktı. Kuyruğu olmadan doğan simrik bir kediye sakar kedi denir.
  • Cymric kedisi yuvarlak başlı, iri gözlü ve çok sevimli yüze sahiptir.
  •  Cymric, geniş gövdeli ve kısa sırtlı orta boy bir kedidir.
  • Çıkıntılı kaburgalara ek olarak, arka bacakların ön bacaklardan daha uzun olduğu söylenir.
  • Ayrıca çok düzgün tüy yapısı nedeniyle Cymric kedisi genellikle çikolata, lavanta renkte ve desenli tüy yapısına sahiptir.
  • Bakımları ciddiyetle ve özenle yapılırsa 8 ila 14 yıl arasında ömürleri olabilmektedir.

Cymric Cinsi Kedi Bakımı

Kedi bakımında en önemli başlangıç, her kedi cinsinde olduğu gibi tüy bakımıdır. Bir cymric kediniz varsa, onu düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Tarama işlemi ölü tüyleri çıkarmayı kolaylaştırır. Çok nadiren, ılık bir banyoda rahatlamak da yardımcı olabilir.

Cymric kedilerinde de diğer kedi ırkları gibi ağız sağlığı önemlidir. Özellikle periodontal kedi hastalıklarını önlemek için düzenli fırçalama önerilir. Günlük fırçalama, kedilerde oral enfeksiyonları ve bakteri oluşumunu önler.

Cymric kedisi için çevre temizliği de önemlidir. Neşeli bir kişilikle her zaman aktiftirler. Ev her zaman temiz tutulmalı ve evde kırılacak dökülecek her şeyden uzak tutulmalıdır. Ayrıca oyuncakların düzenli olarak dezenfekte edilmesi bakterilere karşı en etkili önlemdir.

Cymric kedisinin tırnak Bakımı, düzenli kesim işlemi gerektirir. Ancak tırnak çizgisi kılcal damarlara yakın olduğu için kesim yaparken dikkatli olmanız gerekir. Tırnak kesimi ve tüy bakımı için kedi kuaförleriyle iletişim halinde olmanız gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Cymric Kedisi çocuklarla nasıl anlaşır ?

Cymric kedisi genelde büyük çocuklu aileler için uygundur.

Cymric Kedisi Mizacı Nasıldır ?

Cymric Cinsi Kedi aktif, eğlenceli, bağımsız, sevimli bir kedi olarak bilinir.