Köpek Cinsleri

Dalmaçya , Dalmaçya Köpek Özellikleri , Bakımı

Dalmaçya , Dalmaçya Köpek Özellikleri , Dalmaçya  Bakımı , Dalmaçya Köpek Eğitimi

İri köpekler söz konusu olduğunda Dalmaçya köpek ırklarından söz etmek gerekir. Bu köpeklerin beyaz tüylerinin üzerinde siyah benekleri bulunur. Uzun bacaklı ve kaslı yapıları ile öne çıkan Dalmaçya türü köpeklerin İngiltere kökenli olduğu bilinmektedir. Bu cinslerin kalın bir tüy yapısı bulunur. Tüylerinin kalın olması nedeni ile de soğuk havalara karşı dayanıklı bir ırk olarak ortaya çıkar. Oldukça zeki bir köpek türü olmalarına rağmen inatçılıkları ile de bilinirler. Bundan dolayı da eğitim verileceği zaman inatçı yönlerinin göz ardı edilmemesi gerekir.

Bu cinsler hem bekçi köpeği olabilirler hem de aile köpeği olarak da uyumludurlar. Nezaketleri ile de dikkat çeken bu köpeklerin oldukça titiz bir yapısı bulunur. Titiz olmaları nedeni ile de temiz ortamlarda bulunmaktan keyif alırlar. Bakım alanları apartman dairleri olabileceği gibi bahçeli evlerde de rahat ederler. Diğer canlılara karşı temkinli davranışlar sergileyen bu köpeklerin sosyalleştirilmesi gerekir. Dışa dönük olmamaları nedeni ile sosyalleştirildiklerinde uyumlu hale gelirler.

İlginizi çekebilir: Aksaray Malaklısı 

Dalmaçya Köpek Özellikleri

Dalmaçya cinsi köpeklerin diğer köpekler söz konusu olduğunda çok tahammüllü olmadıkları görülür. Onlara karşı saldırganlaşabilen bu cinslerin itaat eğitimlerine ve sosyalleştirilmelerine önem verilmesi gerekir. Sahiplerine olan bağlılıkları çok yüksek olan bu köpeklerin her an onları korumaya hazır olduğu görülür. Bekçi ya da koruma köpeği olarak yetiştirilmeleri nedeni ile genlerinde koruyucu yönleri bulunan bu köpekler dışarıya karşı her an tetiktedir.

Sahiplerinin yanından uzakta olmaktan hoşlanmayan bu cinsler her an onlarla birlikte vakit geçirmek ister. Çocuklarla anlaşma konusunda da sorunlu olmayan bir ırktır. Kendilerinden küçük canlılara karşı da şefkatli bir yaklaşıma sahiptirler. Sağlık sorunu yaşama konusunda şanslı türler arasında yer alırlar. Dayanıklı bir bünyeleri vardır. Bundan dolayı da sağlıklıdırlar.

Dalmaçya Köpek Bakımı

Dalmaçya köpek türleri sağlıklı türlerdir. Bunun yanı sıra sağırlık onlar için genetik bir rahatsızlık olabilir. Yaklaşık ömür süreleri 14-16 yıl olan bu türlerin iyi koşullarda bakıldıklarında yaşam süreleri de uzar. Deri yapıları ince olması nedeni ile bazı deri hastalıkları konusunda dikkat edilmesi gerekir. Oldukça hareketli türler arasında yer alırlar. Oyun oynamaktan ve sürekli hareket halinde olmaktan hoşlanan bu türlerin geniş alanlara ihtiyacı olur.

Sahiplerine karşı oldukça hassas olan Dalmaçya cinsleri onların yanında olmaktan hoşlanır. Sahipleri ile güçlü bağlar kurar. Yabancılarla olan ilişkisinde ise mesafelidir. Başka köpekler söz konusu olduğunda ise agresif olabilir. Sahiplerine düşkün olan bu köpeklerin sadık bir yönleri bulunur. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu köpekler daima sahiplerinin yanında olmak ister. Uyku sırasında bile onların yanında uyumayı tercih eder.

Dalmaçya Köpek Eğitimi

Dalmaçya türü köpekler oldukça zeki bir ırktır. Güçlü hafızaları ile öne çıkarlar ve akıllı oldukları için de kolay öğrenirler. Sert tavırlardan hoşlanmayan bu türler kaba davranışlar karşısında kinci olurlar. İnatçı bir yaradılışları vardır. Bu cins köpekler emirlerden hoşlanmazlar ve kindar bir yapıları bulunur. Birisine kızdıklarında bunu unutmazlar ve kızgınlıklarını devam ettirirler. Eğitilecekleri zaman zorlayıcı inatçılıkları tutarsa zorlayıcı olurlar. Yaşam alanlarının temiz tutulması gereklidir. Yapıları gereği titiz olan bu canlılar kirli ortamlarda yaşamaktan hoşlanmaz. Tüylerinin belli aralıklarla taranması gerekir. Yavruyken aşıları yapılmalıdır.

Ayrıca ağız ve tırnak bakımları da ihmal edilmemelidir. Günlük olarak egzersiz ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi gerekirken sahipleri ile uzun süre vakit geçirmekten hoşlanan bu köpekler uzun süre yalnız kalmamalıdır. Oyun oynamaktan keyif alan bu köpekler neşeli bir yapıya sahiptir. Yalnız kaldıklarında bu uzun süre devam ederse depresyona girerler. Çok küçük çocuklar açısından hareketli köpek türleri arasında yer alırlar. Apartman yaşamı için uygun olmayan bu köpeklerin bahçeli evlerde bakımı daha kolaydır.

Dalmaçya Köpek Eğitimi Nasıldır ?

Dalmaçya türü köpekler oldukça zeki bir ırktır. Güçlü hafızaları ile öne çıkarlar ve akıllı oldukları için de kolay öğrenirler.

Dalmaçya Köpek Bakımı Nasıldır ?

Deri yapıları ince olması nedeni ile bazı deri hastalıkları konusunda dikkat edilmesi gerekir.