Doberman Pinscher Köpek Özellikleri ve Bakımı

Doberman Pinscher, zeki köpek türleri arasında yer alırken oldukça enerjik yapısı ile dikkat çeker. Aile köpeği olabilme özelliğinin yanında eğitilerek çeşitli görevlerde de kullanılabilirler. Doberman Pinscher Köpek enerji dolu yapısı ile oldukça hareketlidir. Sevgiye ihtiyaç duyan bir türdür ve sürekli hareket halindedir. Aile içerisinde bakılacaksa mutlaka kendisi ile aktif olarak ilgilenilmesi gerekir. Büyük bir köpek türü olması nedeni ile tercih edileceği zaman bu konunun dikkate alınmalıdır. 19. Yüzyıl sonunda çıkan bir köpek cinsi olan Doberman Pinscher atletik yapıya sahiptir. Sürekli hareket halinde olması bu özelliğinde oldukça etkilidir. Kısa tüylü olmaları nedeni ile soğuğa karşı dayanıksızdırlar. Bundan dolayı soğuk havalarda kalacakları yer korunaklı olmalıdır. Kronik hastalıklara yatkınlıkları ile bilinen bir ırktır. Koruma özelliği çok yüksek olan bir köpek cinsidir. Doberman Pinscher Köpek Özellikleri nelerdir ? Doberman Pinscher Köpek Bakımı nasıl yapılır ? Daha detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Afgan Tazısı Köpek

Doberman Pinscher Köpek Özellikleri

Doberman Pinscher Köpek bakmak isteyen kişilerin bu tür hakkında bilmesi gerekenler olurken onları sosyalleştirmek ve eğitmek için zaman ayırılması gerekir. Yaklaşık olarak 35-45 kg aralığında değişebilecek oranda büyüyen bu köpekler sevdikleriyle yakınlık kurmayı sever. Zeki olmaları nedeni ile de polis köpeği ya da rehber köpek olarak yetiştirilirler. Aktif yapısı ile gün boyu hareket halinde olan bu köpekler oyun oynamaktan da çok hoşlanır. Uzun süre yalnız kalmaması gereken türlerden biri olan Doberman Pinscher koruyucu yanları ile de dikkat çeker. Sosyalleşmeye ihtiyacı olurken aynı zamanda da eğitilmeleri gerekir. Doğru bir eğitim verildiği takdirde oldukça sadık olurlar. Kısa tüylü köpek cinslerinden biridir. Çok sık yıkanması gerekmeyen köpeklerdendir ve dominant bir karaktere sahip olduğu için eğitiminin çok bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Dobermanlar otoriter kişiler tarafından yönlendirilmek ister bundan dolayı eğitimleri sırasında bu konuya dikkat edilmelidir. Aksi durumda otoriteyi ellerine alırlar.

Doberman Pinscher Köpek Bakımı

Kısa tüylü olması nedeni ile çok fazla tüy problemi bulunmayan Doberman Pinscher Köpek türünün kaslı bir yapısı vardır. Kokulu olmayan köpek türleri arasında yer alırken aynı zamanda suya çok fazla ihtiyaç duyan köpekler değildirler. Bu cins köpeklerde uygulanan kuyruk ve kulak kesme işlemi ise dünya genelinde ve ülkemizde yasal değildir. Genellikle bu uzuvlarının kesilmesi yırtıcı hayvanlarla kavga edeceği zaman zarar görmesin diye yapılmış olsa da günümüzde estetik kaygılarla devam ettirilen uygulama doğru değildir. Uzuvlarının kesilmesi onlara yarar sağlamadığı gibi acı çekmelerine neden olmaktadır. Bundan dolayı da böyle bir işlem yapılmamalıdır. Çok fazla egzersiz gereksinimi olan bir tür olması nedeni ile gün içerisinde ilgiye ihtiyaç duyan Dobermanlar yalnız bırakıldıklarında agresif olurlar. Genellikle hırçın oldukları düşünülmesine rağmen bu kanı pek de doğru değildir. Yanlış eğitildiklerinde hırçınlaşma eğiliminde oldukları görülür. Bundan dolayı da büyüme dönemlerinde doğru bir eğitime ihtiyacı olan köpek türleri arasında yer alır.

Doberman Pinscher Köpek Fiyatları

Doberman Pinscher Köpek cinsleri insanlarla samimi bir ilişki kurabilirler. Diğer köpek türlerine karşı ise saldırgandırlar. Aile ortamına kolay uyum sağlamalarının yanı sıra dişlerinin haftada birkaç kez fırçalanması ağız sağlıkları açısından gereklidir. Çok zeki bir ırk olmaları, çok fazla havlamamaları nedeni ile her yerde bakılabilen bu köpekler dünya genelinde en zeki köpek türlerinden biri olarak kabul edilir. Yaklaşık olarak 10-12 yıl aralığında yaşayan Dobermanlar bazı kan hastalıklarına, kalça displazisi ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara eğilimlidir. Ayrıca narkolepsi ve albionizm de ırka ait sorunlar arasında yer alır. Bu köpeklerin yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak fiyatları değişebilmektedir. Doberman Pinscher Köpek cinsleri 2000-5000 TL aralığında satılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Doberman Pinscher Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Doberman Pinscher köpek cinsi çok zekidir ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Doberman Pinscher Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Doberman Pinscher köpekler kısa tüylüdür, bu nedenle tüy dökülmesi problemi pek yaşanmaz.

Doberman Pinscher Köpek Fiyatları Nedir ?

Doberman Pinscher Köpek Fiyatları 2000-5000 arasında değişmektedir.