Kedi Cinsleri

Donskoy Kedisi , Donskoy Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Donskoy Kedisi , Donskoy Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Donskoy kedisi benzersiz özellikleri olan muhteşem bir kedidir.Sevecen ve sosyal bir yapısı bulunmaktadır. Donskoy cinsi kedi özellikleri açısından eğitilmesi oldukça kolay bir kedidir. Donskoy kedisi bakımı ise son derece özen gerektiren bir süreçtir. Tüysüz oluşunun avantaj ve dezavantajları vardır.

Donskoy kedi ırkı, 1980’lerde Rusya’nın Donskoy kentinde keşfedilen yeni bir kedi türüdür. Bu kediler Devon Rex ve Sphynx gibi tüysüz kediler sınıfına aittir ve Rus tüysüz kedileri olarak da bilinirler. Dünyada nadir bulunan bir kedi ırkıdır. Tüysüz olmasının yanı sıra bir diğer özelliği de perdeli ayak parmaklarıdır. Arka ayakları ön ayaklarından daha uzundur, bu nedenle çok yüksek zıplama kabiliyetine sahiptir, bu da onu diğer kedi ırklarından ayıran bir özelliktir. Sıra dışı görünümünün aksine Donskoy kedileri kibar, neşeli, barışçıl ve arkadaş canlısı evcil hayvanlardır.

Donskoy Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizlere bu özellikleri genel hatlarıyla, özet olacak şekilde tablo haline getirdik.

Ağırlık2,5 Kg – 7 Kg arası
Uzunluk25 cm – 35 cm arası
TüylerTüysüz
Tüy RenkleriTen rengi
Göz RenkleriMavi-yeşil-bronz
Ortalama Ömrü6-15 Yıl
Donskoy Kedisi Genel Özellikleri

Donskoy Kedisi Karakter Özellikleri;

Donskoy kedisi çok ilginç, çekici, benzersiz ve meraklı bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca onun sevecen ve sosyal bir kedi olduğunu da bilmelisiniz. İnsanlarla iletişimi çok iyi olan Donskoy, evine gelen yabancılara kendini tanıtmaya çalışır. Diğer evcil hayvanlara ve çocuklara çok yakındırlar, çok sadık ve sahiplerine bağlıdırlar. Tüm aktivitelerinize katılmaya ve sesli komutlarınızı takip etmeye hazırlar. Bu nedenle eğitilmesi kolay bir kedidir. Sosyal ve aktif kedi Donskoy’un evde yalnız kalması kedinizi üzer. Bu nedenle, diğer evcil hayvanlarla birlikte tutmak çok iyidir. İyi bir kişiliğe sahiptirler ve çevrelerini önemserler. Genel olarak arkadaş canlısı, nazik, uyumlu ve çok aktif kedilerdir. Doyumsuz bir merakları vardır ve oynamak isterler.

Donskoy Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Donskoy kedisi dış görünüş yönünden son derece özel bir kedidir. En dikkat çekici özelliği tüysüz görünümüdür. Ancak bu cins aynı zamanda birçok benzersiz fiziksel özelliğe de sahiptir. “Egzotik” kelimesi, tüm bu olağanüstü şekillerde etkili olan benzersiz fiziksel özellikleriyle onu tanımlamak için en uygun olabilir. Bu kediler, özellikle onları daha önce hiç görmemiş olanlar için birçoklarıyla karşılaştırılmaları ile ünlüdür. Donskoy’un fiziksel özelliklerini açıklamak kolay değil. Her zaman aşina olduğumuz kısa tüylü ya da uzun tüylü kedilerin üzerlerinde kürkle görünmesi olarak açıklanabilir. Ancak Donskoy, alıştığımız kedilerden gerçekten farklı. Bu farklılığa rağmen, Donskoy’un fiziksel özelliklerini karşılaştırabilecek bazı kedi ırkları vardır. Benzer şekilde, Donskoy’un fiziksel özellikleri genellikle Oriental Shorthair’inkilere benzer.

Yüz ve kafa yapısı

 Donskoy’un fiziksel özellikler açısından Oriental Shorthair’e benzediği söyleniyor. Özellikle kafa yapısı Oriental Shorthair’e çok benzeyen Donskoy’un kafası nispeten keskin hatlardan oluşuyor. Burun oldukça uzun ve öne bakıyor. Çene burundan daha uzun ve mattır. Tüysüz etkisinden dolayı boyun çok ince ve dikkat çekici görünür. Vücudun her yerinde ortaya çıkan cilt ve boğum kırışıkları alın, boyun ve yanaklarda da bulunabilir ancak yapı daha küçüktür.

Kulaklar

Tüysüz,iki büyük kulağa sahiptirler.

Bacaklar ve Patiler

Donskoy ırkının ayırt edici özelliklerinden biri bacaklardır. Donskoy’un uzun, ince, ve belirgin parmakları olan ayakları neredeyse eller gibidir.

Kuyruk

Başa doğru daralan ve neredeyse tamamen biten orta uzunlukta bir kuyruğa sahiptir. Kuyruk genellikle vücudun geri kalanı gibi tüysüzdür ve bu da onu daha da ince yapar.

Renk

Tüyleriyle değil ten rengiyle tarif edilebilen bir kedi türüdür.Herhangi bir desene veya renge sahip olabilmektedirler.

Ağırlık ve boyut

Donskoy kedisi, 2,5 ila 7 kg ağırlığında orta boy bir kedidir.        

Donskoy Cinsi Kedi Bakımı

 Donskoy tüysüz bir kedi cinsidir, ancak diğer kedi cinsleri gibi bu cinsin de yine de dikkatli bakıma ihtiyacı vardır. Bu cinsin derisi zamanla yağlı hale gelir. Bu yağlardan kaçınmak için düzenli olarak yıkanmalıdır. Ayrıca tüysüz olduğu için doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır. Beslenmesinde kaliteli mamalar kullanılmalıdır. Ancak ürün değiştirilmemelidir. Bu değişiklikler bağırsak sorunlarına ve doğal olarak kırılgan vücuda neden olabilir. Tüm bunların yanında düzenli olarak beslenmeleri de önemlidir. Obeziteye yatkın olan bu ırkın veteriner kontrolünde düzenli olarak sağlıklı ve kaliteli mamalarla beslenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde obezite ile karşı karşıya kalma olasılığınız çok yüksektir. Bu nedenle veteriner kontrolünde bir beslenme programı benimsemek ve bu programı düzenli olarak yürütmek gerekir.

Diş bakımını da düzenli yapmak önem arz etmektedir. Büyük kulakları nedeniyle akıntılar oluşabilmektedir. Nemli bir bezle temizlemek en doğru yöntemdir.

Donskoy Cinsi Kedi Bakımı Nasıl ?

Bu cinsin derisi zamanla yağlı hale gelir. Bu yağlardan kaçınmak için düzenli olarak yıkanmalıdır. Ayrıca tüysüz olduğu için doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır.

Donskoy Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Donskoy kedisi dış görünüş yönünden son derece özel bir kedidir. En dikkat çekici özelliği tüysüz görünümüdür. Ancak bu cins aynı zamanda birçok benzersiz fiziksel özelliğe de sahiptir.