Köpek Cinsleri

En Küçük Köpek Cinsleri

Köpekler insanlarla birlikte yaşayabilen evcil canlılar arasında ilk sırada yer alırken insanlar için sadık bir dost olarak da görev yapar. Birçok köpek ırkının olması nedeni ile evde bakılabilecek türlerin tercihinde kişisel istekler devreye girer. En Küçük Köpek Cinsleri merak edilirken özellikle apartmanlarda küçük köpekler daha kolay bakılır. Ayrıca küçük çocukları olan aileler söz konusu olduğunda tercih edilecek köpek cinsinin bazı özellikler taşıması istenir. Bundan dolayı da küçük köpek cinsleri ve çocuklarla iyi anlaşabilen türler daha fazla tercih edilir. Ufak köpeklerde fazla egzersiz ihtiyacı da olmamaktadır. Bazı türlerde bu tür bir gereksinim oluşsa da sıklıkla ufak köpekler gün içerisinde çok hareketli olduklarından enerjilerini dışarı atarlar. Küçük köpek ırklarının genellikle zeki oldukları görülür. Bundan dolayı da öğrenmeleri oldukça kolay olur.

İlginizi çekebilir: Orta Boy Köpek Cinsleri

En Küçük Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Köpek bakmak isteyenlerin merak edecekleri arasında En Küçük Köpek Cinsleri ile ilgili bilgiler de yer alır. Bu tür köpeklerin bakımı büyük ırklara göre daha kolay olurken egzersiz ihtiyaçları ya da tüy bakımları gibi konularda ırklara göre farklılık oluşur. Küçük ırklardan biti Toy Poodle olarak adlandırılan köpek cinsidir. Zekâsı ile öne çıkan bu türün öğrenme kabiliyeti de oldukça yüksektir. Maltese cinsi köpekler de küçük ırklardan biridir. Bu tür köpeklerin uzun tüyleri bulunurken oldukça sevimli bir yapısı vardır. Uzun tüylü olmasına rağmen tüy sorunu yaşamayan bir ırktır. Bu cins köpekler çocuklarla bir sorun yaşamazlar. Bekçi köpeği olarak yetiştirilebilen bu ırka ait köpeklerin enerji dolu bir yapıları bulunur. Pomerian cinsi köpeklerin bekçi köpeği olduğu görülür. Pomerian köpekler sadakatleri ile öne çıkarlar. Çocuklara karşı ılımlı olan bu köpekler oldukça hareketli bir yapıya sahiptir.  Pomerianlar da küçük köpek cinsleri arasında yer alır.

En Küçük Köpek Cinslerinin Özellikleri

Pug adı verilen köpek cinsi de küçük ırklar arasında kabul edilir. Oldukça cana yakın bir tür olan Pugların çocuklarla arası iyidir. Tüy dökmeleri bu tür köpeklerin önemli bir özelliğidir. Bir diğer küçük köpek türü ise Shih Tzu olarak adlandırılan ırktır. İnsanlara karşı sıcakkanlı tavırları ile öne çıkan bu tür köpeklerin çok fazla egzersiz ihtiyaçları bulunmaz. Küçük köpeklerden biri de Yorkshire Terrier cinsidir. Bu türlerin bekçiliğe eğilimli olduğu görülürken hareketli bir yapıları bulunur. Oldukça cana yakın bir köpek türüdür. Küçük köpek türleri genellikle aile ortamında bakılmaya daha müsait olur. En Küçük Köpek Cinsleri hareketli yapıları ile öne çıkarlar ve bundan dolayı da çok fazla egzersiz ihtiyacına gereksinim duymazlar.

En Küçük Köpek Bakımı

Köpek bakımı söz konusu olduğunda ırkın genetik özelliklerine göre hareket edilmesi gerekli olur. En Küçük Köpek Cinsleri için bakım gerektiğinde ise türün cüssesi, genel alışkanlıkları, yatkın olduğu hastalıklar ve karakter özelliklerine göre bir planlama yapılır. Köpekler için gerekli olan bakım çalışmalarında yavru oldukları dönemlere verilen eğitimler öne çıkar. Bunun yanı sıra aşılarının aksatılmaması gerekir. Tüylü bir cins ise günlük ya da haftalık tüy bakımı yapılması gerekir. Ağız sağlıklarının korunması köpekler için önemlidir. Tırnaklarının belirli aralıklarda kesilmesi, temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Gün içerisinde egzersiz ve oyun ihtiyacı ihmal edilmemelidir. Yavru iken alınacak köpeklerin tuvalet eğitimi ve sosyalleştirilmesi ayrıca önemli bir konudur. Sosyalleştirilen köpeklerin yetişkinlik döneminde daha uyumlu bir yaşam sürmesi mümkün olur. Bundan dolayı da her köpeğin belirli bir ilgi ve bakıma ihtiyacı olur. Köpekler alışkanlıklar edinebilen canlı türleri arasındadır ve bu sebeple de olumlu birçok davranışı öğrenebilirler.

En Küçük Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Küçük ırklardan biti Toy Poodle olarak adlandırılan köpek cinsidir. Zekâsı ile öne çıkan bu türün öğrenme kabiliyeti de oldukça yüksektir. Maltese cinsi köpekler de küçük ırklardan biridir.

En Küçük Köpek Cinslerinin Özellikleri Nelerdir ?

Pug adı verilen köpek cinsi de küçük ırklar arasında kabul edilir. Oldukça cana yakın bir tür olan Pugların çocuklarla arası iyidir. Tüy dökmeleri bu tür köpeklerin önemli bir özelliğidir. Bir diğer küçük köpek türü ise Shih Tzu olarak adlandırılan ırktır.

En Küçük Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Tüylü bir cins ise günlük ya da haftalık tüy bakımı yapılması gerekir. Ağız sağlıklarının korunması köpekler için önemlidir.