Köpek Enleri

En Zeki Köpek Hangisidir ?

Köpekler farklı genetik özelliklere sahip oluşları ile dikkat çeken hayvanlardır. Birçok köpek türü eğitilebilir olurken bu durum onların zekâları ile doğrudan ilgilidir. Bundan dolayı da En Zeki Köpek türleri merak edilir. Köpekler hem duygusal olabilen hem de sevgiye ihtiyaç duyan canlılardır. Bakımları sırasında çeşitli gereksinimleri olurken iyi bir eğitimle çoğu köpek istenilen davranışları kazanabilir. Bir köpeğin ömrü yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında değişir. Bunun yanı sıra kaliteli bir yaşam ile bu sürenin uzatılması da mümkün olur. İyi beslenme, hijyen kurallarına uyulması, düzenli egzersiz gibi birçok davranış köpeklerin iyi bir yaşam sürmesi için gereklidir. Köpeklerin sahip oldukları genler sebebi ile bazı davranışlara ya da genetik rahatsızlıklara yatkın olması söz konusudur. Bunların bilinmesi durumunda da bakımlarının doğru yapılması mümkün olur. Peki en zeki köpek cinsleri hangileridir ? En zeki 10 köpek sıralamasını yazımızda bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En Güçlü Köpek

En Zeki Köpek Cinsleri

En zeki köpek araştırmalarınız için hazırladığımız Dünya’nın en zeki köpekleri içeriğimizle sizlerleyiz. Köpekler zekâları ile dikkat çeken canlılar olurken bazı türler diğerlerine kıyasla daha zeki olurlar. Zekâ, bir köpeğin eğitimi sırasında önemli bir unsurdur. Zekasına bağlı olarak köpeklerin aldıkları eğitim şekillenir ve buna uygun davranışlar geliştirirler. Bundan dolayı da her köpek türüne ait farklı bir zekâ seviyesinden bahsetmek doğru olur. 

En Zeki Köpek sıralaması yapılması gerektiğinde Golden Retriever avcı olması ile dikkat çekenlerden biridir. Güçlü bir koku alma duyusu olan Goldenlar insanlarla da sıkı bağlar kurar. Zeki ve uysal yapıları nedeni ile de bu türler öne çıkar. Alman kurdu olarak tanınan köpekler de zeki ırklar arasında yer alır. Çok kolay öğrenebilen bu köpeklerin oldukça cesur olduğu bilinir. Alman kurtları polis köpeği olabilecekleri gibi terapi köpeği olarak da görev alabilirler. Bunun yanı sıra oldukça itaatkardırlar ve komutlara uyarlar.

Dünyanın En Zeki Köpek Cinsi

En Zeki Köpek türlerinden biri de Poodle olarak adlandırılan köpek cinsidir. Oldukça hızlı öğrenebilen bu köpeklerin çok çabuk adapte oldukları görülür. Bu köpekler Fransa’da av köpeği olarak kullanılır.  Kangallar da oldukça zeki köpek türleri arasında yer alırlar.

Zekalarının yanı sıra fiziksel güçleri ile de öne çıkan Kangallar dünya genelinde çene ve kas yapısı bakımından en güçlü köpeklerden biri olarak kabul edilir. Kolay öğrenirler ve sahiplerine karşı itaatkardırlar. Doberman Pinscher cinsi köpeklerin zekâları aşikardır ve çok kolay öğrenme eğilimindedirler.

Zeki köpek türleri arasına kabul edilirler ve komutları çok iyi algılarlar. Zor koşullarda yaşamaya müsait köpek türlerinden biridirler ve oldukça korumacıdırlar. Border Collie cinsi köpekler ise en zeki köpekler arasında kabul edilir. Oldukça çalışkan yapıları ile dikkat çekerler ve oldukça fazla kelime öğrenme kabiliyetine sahip köpeklerden biridirler. Bir köpek ne kadar fazla komut öğrenebilirse o oranda zeki kabul edilir.

En Zeki 10 Köpek

Zeki köpekler söz konusu olduğunda kolay öğrenmeleri ile fark edilirler ve bu tür köpeklerin komutları kısa sürede alarak uyguladıkları görülür. Zekalarının en önemli göstergesi olan bu durum bazı köpekler için geçerli olurken genellikle tüm köpeklerin akıllı oldukları görülür. Bunun yanı sıra köpek türleri arasında bazı ırklar daha faza öne çıkar. Gerek fiziksel özellikleri gerekse akılları ile öne çıkan bu türler arasında En Zeki Köpek cinsleri için bir sıralama yapılacağı zaman farklı isimlerden söz edilebilir. Köpeklerde zekayı belirleyen önemli unsurlar; komutları doğru anlama, kelime öğrenebilme, sosyal uyum ve çevreye adaptasyon olarak ifade edilir. Bir sıralama yapılacağı zaman ise aşağıdaki tablodan bahsedilebilir:

  • Border Collie
  • Labrador Retriever
  • Rottweiler
  • Poodle
  • Alman kurdu
  • Kangal
  • Labrador Retriever
  • Doberman
  • Papillon
  • Bloodhound

Sıkça Sorulan Sorular:

Dünyanın en zeki köpeği hangisidir ?

Dünyanın en zeki köpeklerinin başında Border Collie , Labrador Retriever, Rottweiler ve Poodle cinsi köpekler gelir.

Dünyanın en zeki köpek cinsi nedir ?

Poodle cinsi köpekler dünyanın en zeki köpeklerinden biri olarak bilinmektedirler.

Köpekler Zeki Midir ?

Köpekler canlılar arasında en zeki ve en duygusal varlıklar arasında yer almaktadır.