Kedi Cinsleri

Exotic Shorthair Kedisi , Exotic Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Exotic Shorthair Kedisi , Exotic Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Exotic Shorthair kedisi, çok neşeli, oldukça uyumlu ve fazlasıyla itaatkârdır. Exotic Shothair cinsi kedi özellikleri diğer kedi ırklarına göre fazlasıyla insancıldır. İnsanla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Bakımı ise tüy yapısı ve uyumlu yapıları nedeniyle keyifli ve basittir.

Exotic Shorthair Kedisi ilk olarak 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan cinstir. İlk araştırmalara göre, İran, Rus Mavisi, Birmanya ve Amerikan kedilerinin bir karışımı olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, daha sonraki çalışmalar, türün 1975’te Persler ve Amerikan Shorthairs arasındaki melezlemenin bir sonucu olarak ortaya çıktığını doğruladı. Çekici ve ilginç görünümüyle dünyanın en popüler kedi ırklarından biri olan egzotik Shorthair ilk olarak 1986 yılında tanınmıştır. Daha sonra 1995 yılında Cat Association tarafından onaylanmıştır

Exotic Sorthair Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBeyaz ve kahve tonları
Göz RenkleriSarı-yeşil tonlar
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Exotic Sorthair Kedisi Genel Özellikleri

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri;

Exotic Shorthair sevimli, nazik ve neşeli bir kişiliğe sahip olağanüstü bir kedidir. Her şeyden önce çok oyuncu bir kişiliğe sahip bu sevimli kedimiz herkesle birlikte olmaktan çok mutludur. Sahibinden asla ayrılmayan Exotic Shorthair kedisi çok sadık bir cins olarak bilinir. Zeki bir kişiliğe sahiptir. Yeni şeyleri çabuk öğrenen Exotic Shorthair kedisi, tut-getir oyunlarında çok başarılı olduğu biliniyor. Çocuklu ailelerin tercihi haline gelen bu kedi türü sürekli etkileşim halinde olmak zorundadır. Ayrıca insanının kucağında saatler geçirmekten hoşlandığı söylenir.

Ne baskın ne de otoriterdir, bu nedenle çocuklarla ve diğer hayvanlarla sorunsuz bir şekilde anlaşabilir.. Çok uysal ve uyumlu bir kedidir. İtaati ve uysal oluşu diğer evcil hayvanlar ve çocuklar tarafından zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, sinirlenen ve ne yapacağını bilemeyen başka bir kediniz veya köpeğiniz varsa birlikte bulunma süreçlerinde dikkatli olunuz. Bu, çocukları ve diğer evcil hayvanları korumak için değil, küçük, yumuşak ve narin kedinizi korumak için yapılır.

Exotic Shorthair Fiziksel Özellikleri;

Exotic Shorthair, 3,5-6 kg ağırlığında değişiklik göstermektedir. Orta ila büyük kedi cinsi kategorisine girmektedir. Oval kafa yapıları gerçekten çok büyüktür. Ve kulaklar kafasına göre çok küçüktür. Bu yüzden çok sevimli görünüyor. Irkın tombul yanakları tarafından daha da sevimli hale getirilen düz burnu, atalarının İran kedilerinin bir yadigârıdır. Exotic Shorthar kısa tüylü yapıdadır. Büyük yuvarlak gözlere, genellikle bronz, sarı ve turuncu gibi parlak ve canlı renklere sahiptir. Ve tüm bu fiziksel özellikler sayesinde harika görünürler. Exotic Shorthair farklı tüy renklerine sahip olabilir Egzotik shorthair kedi ırkı, belirli bir tüy rengine sahip olmadığı için birçok farklı tüy rengine sahip olabilir. Kalın, kısa ve yumuşak tüyü ile başta gümüş, kahverengi, siyah ve mavi gibi renkler olmak üzere Fars kedilerinin tüm renk ve desenlerini görebilirsiniz.

Exotic Shorthair Cinsi Kedisi Bakımı

Exotic Shorthair kedilerin bakımı, hassas tüy yapısı nedeniyle çok önemlidir. Fırçalamayı unutmayın, düzenli olarak haftada birkaç kez ölü tüylerden kurtulmanın en pratik yolu budur.

Ağız sağlığının çok önemli olduğu bilinmektedir. Bu sebepten için düzenli fırçalama şarttır. Ağızda oluşabilen bakteri ve mikroplar için en etkili çözüm diş fırçalaması olduğu bilinmektedir. Exotic Shorthari kedilerinin kritik aktivitelerini en üst seviyelerde tutabilmeleri için uygun beslenmeye ve yüksek kaliteli gıda alımına ihtiyaçları vardır. Kedinizi onun damak tadına uygun kuru veya ıslak mamayla beslemeniz gerekir. Ayrıca, seçtiğiniz mamanın Exotic Shorthair kediniz için yaşına uygun olduğundan emin olun. Exotic Shorthair kedisi vücudun direncini ve bağışıklık sistemini korumak için düzenli olarak aşılanmalıdır. Veteriner kontrolü ve rutin aşıların ömrü uzattığı söylenir. Aşılama ile kendinizi her zaman mikroplardan ve parazitlerden koruyabilirsiniz.

Exotic Shorthair Cinsi Kedisi Bakımı Nasıldır ?

Exotic Shorthair kedilerin bakımı, hassas tüy yapısı nedeniyle çok önemlidir. Fırçalamayı unutmayın, düzenli olarak haftada birkaç kez ölü tüylerden kurtulmanın en pratik yolu budur.

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri Nedir ?

Exotic Shorthair sevimli, nazik ve neşeli bir kişiliğe sahip olağanüstü bir kedidir.