Fars Kedisi , Fars Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Fars Kedisi medeniyetlerin ötesinde geçmişiyle büyük saygı toplamaktadır. Fars kedisi özellikleri yönünden nazik sevecen ve sakindir. Bakımı ise tüy bakımından zor olsa da diğer bakım şartları herkese uyacak şekildedir.

Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olan Fars kedileri, varlıklarını sır gibi saklıyor. Fars kedileri, çarpıcı görünümleri ve gizemli kişilikleri nedeniyle dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Birçok kedinin atası sayılan Fars kedileri, muhteşem tüy yapısı ve ilginç görünümü ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Yüzyıllardır var olduğu söylenen İran kedisinin ilk kez 1871 yılında İngiltere’de sergilendiği biliniyor. Ancak bu çeşidin ilk olarak 1620 yılında İran ve İtalya’dan ithal edilen malzemelerle keşfedildiği söyleniyor. Bir diğer inanış ise İran ve Ankara kedilerinin aynı cins olduğudur. Adından da anlaşılacağı gibi bu İranlı dost, hemen her iklime uygun bir vücut yapısıyla dünyanın farklı yerlerinde yaşayabilmektedir.

Fars Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık5 Kg – 8 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
TüylerUzun sık tüylü
Tüy RenkleriGenellikle beyaz ve gri tonları
Göz RenkleriYeşil Tonları
Ortalama Ömrü12-17 Yıl
Fars Kedisi Genel Özellikleri

Fars Kedisi Karakter Özellikleri;

Fars kedisi, nazik, sevecen ve huzurlu doğasıyla bilinen bir kedi türüdür. Bu tür, insan doğasıyla kucaklanmaktan her zaman memnundur ve her zaman sahibinin ve çevresinin ilgi odağı olmak ister. Ayrıca ilgi gösterildiğinde çok güçlü bir bağlılık oluşturduğunu da biliyoruz. Sahibine aşina olan, ona her zaman eşlik eden Fars kedisinin çok zeki olduğu biliniyor.

Fars kedisi doğası gereği sakindir, gürültülü ortamlarda bulunmayı sevmez, bu nedenle genellikle dağınık ve gürültülü ortamlar için çok uygun değildir.. Buna ek olarak, kişiliğinden dolayı her zaman sevilmeye hazır değildir. Yoğun ilgi karşısında kaçma eğilimi gösterir. Uysal kişiliği, dünyadaki en popüler kedi ırklarından biri olmasının ana nedenidir. Genellikle zıplamak ya da koşmak kadar aktif olmayan hareketleri tercih etmektedirler. İran kedileri evin bir köşesine rahatça uzanmayı tercih eder.

İnsan kişiliği ile karakterize edilen İran kedileri, sakin bir tavır sergiler ve çocuklu aileler için idealdir. Onunla inanılmaz bir bağ kurabilen bu sevimli arkadaşımız, özellikle çocuklar ona nezaketle davranıyorsa, onunla vakit geçirmekten ve uyumaktan her zaman mutlu olur. Bununla birlikte, çocuğunuzu bir İran kedisine nasıl davranacağı konusunda uyarmak da yararlıdır. Aşırı gürültü oluşması durumunda anında ortamdan ayrılacaklarını öğretmeniz faydalı olacaktır.

Fars Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • En karakteristik fiziksel özelliği düz bir burundur. Bu özellikle göz hastalıklarına ve solunum sıkıntısına yol açar.
  • Gözleri kocaman.
  • Kulaklar küçük ve öne eğik.
  • Bacaklar kısa. Bu nedenle vücudu yere yakındır.
  • Büyük yuvarlak ayakları vardır.
  • Güçlü kas yapısına, geniş ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir
  • Ense ve ense kalın ve kıllıdır.
  • Tüyleri kalın, uzun ve yumuşaktır.
  • Büyük bir kedi olarak kabul edilebilir. 8 kiloya kadar ağırlığa sahiptir.
  • Farklı renklerde olabilirler. En popüler rengi sarıdır.

Fars Cinsi Kedi Bakımı

Fars kedisi bakımı çok fazla özen ve çaba gerektirir. Tüylerini haftada birkaç kez fırçalamak, uzun tüy yapısını korumak için çok önemlidir. Ayrıca yılda bir kez bile olsa kedinizi sıcak bir banyoda dinlendirebilirsiniz. Kedi kuaförlerinden uzun tüyler için bakım yardımı alınabilir.  Pençelerini size veya çevreye zarar vermemesi için düzenli olarak kesmeniz ve düzeltmeniz gerekir. Ev yapımı kedi tırmalama direkleri de tırnak bakımını kolaylaştırabilir. Ayda birkaç kez kulaklarını nemli bir bezle silmek iyidir.

Fars kedisi, diğer kedi ırkları gibi günlük beslenmeden yararlanır. Bu nedenle besinlerin günün belirlenen saatinde tüketilmesini sağlamak gerekir. Ayrıca kullandığınız mamanın kaliteli, kedinizin damak tadına uygun olması gerekmektedir. Kedinizin mama kabının her zaman temiz olduğundan emin olun. Ayrıca kumu ve su kutusunu temizlemeyi de unutmayın.

İyi bir bakım ile yaşam süreleri 12-17 yıl arasında değişmektedir.

Fars Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Fars kedisi, nazik, sevecen ve huzurlu doğasıyla bilinen bir kedi türüdür.

Fars Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Fars kedisi bakımı çok fazla özen ve çaba gerektirir. Tüylerini haftada birkaç kez fırçalamak, uzun tüy yapısını korumak için çok önemlidir.