Köpek Cinsleri

Goldador Köpek Özellikleri ve Bakımı

Goldador Köpek türleri melez olarak üretilir. Golden Retriever ve Labrador karışımıdırlar ve oldukça cana yakın cinsler arasında yer alırlar. Bu tür köpekler 35kg’a kadar çıkabilen bir ağırlığa sahip olurken son 15 yıldır üretilmektedirler.  Rehber olarak kullanılan bu köpekler kolay eğitilebilir olmaları ile dikkat çeker. Yaklaşık olarak 10-15 yıl aralığında yaşayan Goldadorlar dikkati yüksek bir türdür. İnsanlarla arası çok iyi olan bu cins köpekler herkese karşı sevecen olabilecek yapısı ile dikkat çeker. Zekâsı ile de eğitimi sırasında kolay öğrendiği görülen Goldadorların bakımları sırasında uzun süre yalnız kalmamaları gerekir. Yalnız kaldığında depresyona giren bu cinsler insanlarla bir arada olmaktan hoşlanır. Bahçeli ortamlarda olduğu kadar evde de bakılabilen bir türdürler Evde bakılacakları zaman mutlaka egzersizleri yaptırılmalı ve ihmal edilmemelidir. Evde bakılacakları zaman ayrıca uygun bir eğitimle bu ortama alıştırılmalıdırlar. Goldador Köpek Özellikleri nelerdir ? Goldador Köpek Bakımı nasıl yapılır ? Detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Pitbull Terrier Köpek

Goldador Köpek Özellikleri

Goldador Köpek türleri söz konusu olduğunda sevecen yapıları öne çıkar. Fiziksel aktivitelere önem verilmesi gereken bu türler ayrıca zihinsel olarak da çeşitli etkinliklerle desteklenmelidir. Aile içerisinde yaşamaya müsait olan bu köpekler çocuklarla da iyi anlaşabilmektedir. Kolay kilo alabildiği için beslenme düzenine dikkat edilmesi gereken türler arasında yer alır. Tüy dökme konusunda problemli bir köpek değildir. Haftada bir veya iki kez taranmaları yeterli olur. Oyun oynamayı seven Goldadorlar iyi huylu olmaları ile de bilinir. Melez bir ırk olması nedeni ile her iki cinsin ortak özelliklerini taşır. Cana yakınlığı, insanlara düşkünlüğü ve eğitilebilir olması iki türün karışımından oluşmasından kaynaklanır. Yeni bir ırk elde etmek amacı ile üretilen Goldadorlar istenilen sonucu veren bir köpek cinsidir.

Goldador Köpek Bakımı

Çok büyük olmayan bir köpek türü olan Goldadorlar orantılı bir vücut yapısına sahiptir. Tüylerinin haftada bir veya iki kez taranmaya ihtiyacı olurken çok fazla bakıma gerek duyulmaz. Goldador Köpek türleri kolay eğitilirler. Meşgul olmaktan hoşlanan bir cinstir ve oldukça akıllı bir yapısı vardır. Egzersiz ihtiyacı olan ırklar arasında yer alırken oldukça aktif yapısı ile dikkat çeker. Eğitmenlerinin otoriter olması eğitimlerinden istenilen sonuçların alınabilmesi açısından gereklidir. Yüzücülük yetenekleri gelişmiş köpek türlerinden biri de Goldadorlardır. Yaklaşık olarak 11-14 yıl aralığında yaşadıkları görülen bu cins köpekler iki ırka ait ortak bazı problemleri yaşamaya meyillidirler. İyi eğitildikleri takdirde aile ortamında rahat yaşarlar ve çocuklarla da uyum sağlarlar.

Goldador Köpek Fiyatları

Goldador Köpek türlerinin yaşayabilecekleri sağlık sorunları arasında kalça displazisi yer alır. Katarakt ya da diyabet gibi sorunların da ileriki yaşlarda ortaya çıkması mümkündür. Genellikle sağlıklı bir ırk olarak görülen bu melez köpekler her köpek için geçerli olan bazı sağlık sorunlarına meyilli olabilirler. Kalça çıkığı diye adlandırılan kalça displazisi, dirsek displazisi ya da PRA gibi sorunlar bunlardan bazlarıdır. Goldador köpekler hareketli olmaları nedeni ile sürekli ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı bu cins bir köpek sahiplenilmek istendiğinde ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitimlerinde baskın bir ana karaktere gerek duyulur. Sert davranıldığı durumlarda ise hayvanın agresifleşmesi söz konusu olur. Otoriter olmak bir köpeğin eğitimi sırasında en önemli detay olurken sertlikle otorite kavramı birbirine karıştırılmamalıdır. Eğitim yapılırken sürelerin doğru ayarlanması oldukça önemlidir. Gereğinden fazla süren bir eğitim dikkat dağınıklığına yol açarken yetersiz sürelerde gerçekleştirilen eğitimin ise etkili bir sonuç vermesi mümkün olmaz. Bu tür köpeklerin fiyatları cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak değişirken ortalama olarak 1500 TL civarında satılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Goldador Köpek Özellikleri Nelerdir ?

En önemli Goldador Köpek Özellikleri sevecen ve canayakın olmalarıdır.

Goldador Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Goldador Köpek Bakımı çok kolaydır. Eğitim için fazla uğraşmanız gerekmez.

Goldador Köpek Fiyatları Nedir ?

Goldador Köpek Fiyatları ortalama 1500 tlden başlamaktadır.