Köpek Cinsleri

Golden Retriever Köpek Özellikleri ve Bakımı

Dünya genelinde en çok sevilen köpek türleri arasında yer alan Golden Retriever Köpek cinsi oldukça sevecen olan bir canlıdır. Retriever türü köpekler hem insan canlısıdırlar hem de çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Fiziksel anlamda dayanıklı köpek türleri aralarında yer alırlar aynı zamanda da tüyleri altın rengindedir. Yaklaşık olarak 10-12 yıl aralığında yaşam süresi olan bu canlıların düşük kulakları vardır. Güçlü bir beden yapısına sahip olduğu için sağlık problemleri konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayan bir tür olan Golden Retriever oyuncu bir karaktere sahiptir. Diğer köpek türlerinin yanı sıra kedilerle de çok iyi anlaşan Goldenlar bakımı da kolay köpekler arasında yer alır. Sevgi dolu bir köpek olması ile dikkat çekerken aynı zamanda sevgiye de açtırlar. Bu sebeple ilgi görmekten hoşlanan bir türdür. Golden Retriever Köpek Özellikleri nelerdir ? Golden Retriever Köpek Bakımı nasıl yapılır daha detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: İngiliz Cocker Köpek

Golden Retriever Köpek Özellikleri

Golden Retriever Köpek cinsi insanlara karşı sevgi doludur. Oyun oynamaktan oldukça keyif alan bu köpekler herkesle iyi geçinir. Kedilerle de arası oldukça iyidir ve bunun yanı sıra kendisi dışındaki köpeklere karşı da cana yakın tavırları vardır. Bakımı kolay türler arasında yer alırken hareketli olması nedeni ile çok fazla egzersiz ihtiyacı olur. Bu tür köpeklerin bakımları konusunda beslenmelerine dikkat etmenin yanı sıra düzenli olarak veteriner kontrollerinin yapılması gerekir. Bazı sağlık problemlerine yatkın olmaları nedeni ile dikkat edilmesi gerekirken karşılaşılabilecek sağlık sorunları arasında kalp problemleri, cilt rahatsızlıkları kalça displazisi ilk sırada yer alır. Düşük kulaklı olmaları nedeni ile kulak enfeksiyonlarına yatkın bir tür olan Golden Retriever cinsi köpekler kanser olma riski taşıyan gruplar arasında bulunur.

Golden Retriever Köpek Bakımı

Kolay eğitilebilir köpek türleri arasında ilk sırada yer alan Golden Retriever Köpek cinsi oldukça sıcakkanlıdır. Bu cins köpeklerin sevgiye ihtiyaç duydukları görülürken çok akıllı oldukları bilinmektedir. Çeşitli görevlerde de kullanılan Golden Retriever köpekleri iz sürme, arama kurtarma, av köpeği olma özelliklerine sahiptir. Narkotik köpeği olarak eğitilen köpekler de onlar arasından çıkar. Bakımlarına yönelik olarak günlük periyotlarla tüylerinin taranması gerekirken hareketli olmaları nedeni ile egzersizleri ihmal edilmemelidir. Kilo almaya meyilli olan bu köpekler iştahlı bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da beslenmelerinin kontrol altında tutulması gerekir. Yetişkinlik döneminde yaklaşık olarak 30kg civarına kadar çıkabilen Golden Retriever koku alma duyuları oldukça gelişmiş bir köpek cinsidir. Bundan dolayı da eğitilerek çeşitli görevlerde de kullanılırlar.

Golden Retriever Köpek Fiyatları

Suya karşı oldukça fazla ilgisi olan bu köpekler yüzmeyi çok sever. Çocuklara bakıcılık yapabilecek kadar onlara yakın olan Golden Retriever Köpek türü duygusal bir yapıdadır. Kolay depresyona girebilen yapıları nedeni ile uzun süreler yalnız bırakılmamaları gerekir. Golden Retriever 19. Yüzyılda ortaya çıkmış bir türdür. Oldukça zeki olması ve sevecenliği sayesinde insanlar arasında kolay yaşayabilen bu tür köpekler aile ortamında yaşamaya da çok müsaittir. İlgiyi sevmeleri nedeni le sevgisiz kalmamaları gerekirken ilgi göremediklerinde yaramaz olurlar. Tüylerinin günlük olarak taranması önemlidir ve gün içerisinde de egzersizleri ihmal edilmemelidir. Yemeklerinin kontrol altında tutulması da ayrıca önemli bir konudur. Aksi takdirde kilo problemi ile birlikte sağlık sorunu yaşayabilirler. Hareketli olmaları nedeni ile beslenmelerinde protein içerikli gıdalara yer verilmesi gerekirken bu köpeklerin fiyatları büyüklüklerine göre değişir. Bunun yanı sıra bebeklik döneminde 1000-2000 TL aralığında fiyatla satılabilirler. Ayrıca sahiplendirilmeleri mümkün olurken bunun için barınaklara bakılması önerilir. Çeşitli yollarla Golden Retriever cinsi köpek almak mümkündür. Bunun nedenleri arasında ise bu türe ait çok fazla sayıda yavru köpeğin bulunması yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Golden Retriever Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Golden Retriever Köpekler sevgi doludur. Sürekli ilgi ister. Enerjilerini atmaya ihtiyaçları vardır.

Golden Retriever Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Golden Retriever Köpeklerin sürekli tüylerinin taranması gerekir.

Golden Retriever Köpek Fiyatları Nedir ?

Golden Retriever Köpek Fiyatları 1000-2000 arasında değişmektedir.