Kedi Cinsleri

Habeş Kedisi , Habeş Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Habeş Kedisi , Habeş Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Habeş Kedisi çok aktif bir kedidir. İnsanı ile çocuklarla ve diğer evcillerle iletişimi muazzamdır. Habeş cinsi kedi özellikleri yönünden son derece atletik ve eğlencelidir. Onunla vaktin nasıl geçtiğine şaşırabilirsiniz. Bakımı ise diğer türlere göre oldukça kolay ve zevklidir.

Eski Mısır’ın kutsal kedilerinden türediği söylenen Habeş kedisinin ilginç ve gizemli bir yapıya sahip olduğu kimileri tarafından kabul ediliyor. Söylentilerin kanıtı olarak, eski Mısır papirüslerinde ve mezar taşlarında benzer kedilerin resimleri gösteriliyor. Habeş kedisi en eski kedi ırklarından biri olarak kabul edilmektedir. Harika bir kişiliğe sahiptir. Atletik, aktif ve uyanık tavırları ile dikkat çekmektedir. Habeş, yüzyıllardır dünyanın en popüler kedi ırklarından biri olmuştur…

Habeş Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriMavimsi-kızıl-kahverengi olabilir
Göz RenkleriYeşil-sarı tonları
Ortalama Ömrü9-16Yıl
Habeş Kedisi Genel Özellikleri

Habeş Kedisi Karakter Özellikleri;

Kedi türleri arasında Habeş kedisi en aktif olanıdır. Mükemmel tırmanma ve atlama becerileri nedeniyle, vahşi doğada gerçekten mükemmel bir avcıdır. Habeş kedileri özellikle boylarına dikkat ederek evin en yüksek noktasına tırmanmaya çalışırlar. Çok zeki ve duyarlı bir kedi cinsi olan Habeş kedisini evcilleştirmek aslında çok kolaydır. Statüsü ve asaletinden dolayı dünyanın en karizmatik kedi ırklarından biridir. Uyumak istemeyen aktif bir kişiliğe sahip oyuncu bir Habeş kedisi, aynı zamanda her zaman sevilmek istemiyor. Gerektiğinde sahibine gider ve samimi doğasıyla kendini sevdirir.

Habeş kedileri özellikle çocukları ile çok iyi iletişim kurarlar. Genel olarak samimi ve güzel ilişkiler kurabilen Habeş kedileri, çocuklu ailelerin en beğenilen kedilerinden biridir. Diğer evcil hayvanlarla yakın bir uyum içinde yaşayabilen Habeş kedileri her zaman öğrenebilir. Hamster ve papağanlarla arkadaş olan Habeş kedileri, nazik köpeklerle aynı ortamda bulmak kolaydır.

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Fiziksel özellikleri ile dikkat çeken Habeş kedileri üçgen başlı ve büyük kulaklı kedilerdir. Gözleri büyük ve birbirinden çok uzaktır. Abyssinian kedileri olarak da bilinen Habeş kedilerinin en ünlü özelliği gözlerinin altındaki kırışıklıklardır. Bu çizgiler Habeş kedisine çok farklı bir görünüm kazandırıyor. Göz rengi yeşil veya sarı olabilir.

Habeş orta boy bir kedidir. 4,5-5 kilograma kadar ulaşırlar. Kaslı vücuda, ince bacaklar ve küçük bacaklara sahiptirler.

Habeş Kedisi kürkü orta uzunlukta ve oldukça kalındır. Tüy renkleri mavimsi, kızıl veya kahverengi olabilir. Bazılarında parlak şeritler, bazılarında ise koyu şeritler bulunur.

Habeş kedileri, ırklarına ait olan güçlü özelliklerinden dolayı uzun bir ömre sahiptir. Bu kedilerin ortalama ömrü 9 ila 15 yıl arasındadır. İyi bir bakımla 20 yıla kadar yaşadıkları görülmektedir.

Habeş Cinsi Kedi Bakımı

Habeş kedilerine bakmak, birçok farklı kedi ırkından daha kolay ve zevklidir. Dökülmeyen kısa tüyleri haftada bir taranmalıdır. Tüyler dökülmeye başlarsa Habeş Kedinize banyo yaptırmalısınız.

Habeş kedisi zeki kedidir ve her zaman oynamak ister. Bu nedenle oyuncaklarının her zaman temiz ve iyi durumda olmasına dikkat etmek gerekir. Habeş kedisi çok güçlü bir çekiciliğe sahiptir. En az iki haftada bir dişlerini fırçalamalı ve tırnaklarını kesmelidirler. Habeş kedilerinin göz çapakları haftada en fazla bir kez çıkarmaları gerekir. Göz çapaklarının alınması, gerçekte gözde oluşabilecek enfeksiyonların yayılmasını önler.

Her 3-4 günde bir kulaklarını nemli bir pamuklu çubukla temizlemek faydalıdır. Bakterileri öldürmede oldukça etkili olan elma sirkesi, sıcak suya eklenip pamuk ile uygulanabilir. Elbette bakım önerileri bununla da sınırlı değil.

Tuvalete duyarlı Habeş kedileri kirli tuvalet alanlarında ihtiyaçlarını karşılamıyor. Evin başka yerlerinde kedi pisliği görmek istemeyen kişiler tuvaleti de temiz tutmalıdır. Ayrıca düzenli aralıklarla Habeş kedilerini tanıyan bir veterinere götürülerek gerekli dozda aşıları yapılmalıdır.

Habeş Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Habeş kedilerine bakmak, birçok farklı kedi ırkından daha kolay ve zevklidir.

Habeş Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Fiziksel özellikleri ile dikkat çeken Habeş kedileri üçgen başlı ve büyük kulaklı kedilerdir.