Kedi Cinsleri

Havana Kedisi , Havana Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Havana Kedisi , Havana Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

 Havana Kedisi insanıyla müthiş uyumlu bir türdür. Havana cinsi kedi özellikleri düşünüldüğünde hem çocuklarla hemde diğer evcil hayvanlarla iyi iletişim halindelerdir. Bakımı oldukça kolay olan sevimli kedimizin ömrü bakımlarıyla orantılı olarak uzamaktadır.

Büyük Britanya’da doğan Havana kedileri, birçok kedi ırkının çiftleşmesinden doğan bir kedi türüdür. 1800’lerde gezginler İngiltere’ye tamamen kahverengi bir kedi getirdi. Bu kahverengi kediler bir süredir popülerdi ancak 1920’lerde kedi gösterilerinden kayboldular. Kedi yetiştiricileri onunla ilgilendi ve yeşil gözlü koyu kahverengi bir kedi yarattı. 1950’lerin ortalarında, bu kediler Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi ve American Havana Brown olarak adlandırıldı. Bu yüzden 1998’den beri siyah ve mavi evcil kedileri, Siyam kedilerini, Oriental Shorthair kedileri  kullanılarak kahverengi kedi ortaya çıkarıldı. Takip eden yıllarda, Havana kedileri CFA (Cat Fanciers Association) ve GCCF tarafından tanındı.

Havana Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık4 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk35cm – 50 cm arası
TüylerKalın-sık ve gür
Tüy RenkleriKahverengi tonları
Göz RenkleriGenellikle sarı ve tonları
Ortalama Ömrü8-15 Yıl
Havana Kedisi Genel Özellikleri

Havana Kedisi Karakter Özellikleri;

Gerçek bir insan sevdalısı olan Havana Kedisi gerçek bir insan severdir. İstediği şey, efendisinin sınırsız sevgisidir. Sahibiyle sürekli temas halinde olan bu tür, sahibinin yanında uyumayı da sever. Havana Kedisi, sadece sahipleriyle değil, diğer tüm köpek ve kedi ırklarıyla da harika bir ilişkiye sahiptir. Havana Kedilerinin genellikle belirli bir rutini vardır. Bu alışkanlıklar her gün aynı saatte aynı yerde yemek yemek, oynamak veya uyumak gibidir. Başka bir deyişle, belirli bir yaşam tarzına alıştıktan sonra bile onu yapmaya devam etmek isterler.

Havana Kedileri, küçük çocuklar için mükemmel bir arkadaştır. Gerekirse oyuncunun kişiliğinin yanında sorumluluk da alabilmektedir. Sonuç olarak çocuğunuz Havana’dan zarar görmeyecektir. Havana Kedisi çok konuşkan bir kedidir. ve genellikle sahibine miyavlar. Bunun dışında her ortama uyum sağlar ve her yerde kendine yer bulur. Kendisini ailenin bir üyesi olarak görür ve evde gerçekleşen tüm olaylara katılmak ister. Çoğu köpek gibi Havana Kedileri de sahiplerine çok sadıktır ve köpekler gibi terk edilmekten korkarlar. Bu nedenle, onu yalnız bırakma seçeneği varsa, Havana Kedisini sahiplenmek adil değildir. Havana Kedisini yalnız bırakmak yerine evcil hayvanınıza oda arkadaşı getirebilirsiniz. Veya bir kedi taşıyıcısı ile yanınızda götürebilirsiniz.

Havana Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Ön tarafa doğru uzunca ve ince yapılı bir baş yapısına sahiptir.
  •  Köşeli bir burun yapısına sahiptir.
  •  Güçlü çene yapısı vardır.
  •  Oval yeşil gözler güzelliğine güzellik katar
  •  Geniş, düz kulaklar kafasına orantılıdır
  • Orta yapıda vücut (toplam ağırlık: 2 kg)
  • Kısa ve yumuşak, parlak tüy yapısı ile parıldamaktadır.
  • Orta uzunlukta ve kalın kuyruk yapısına sahiptir.
  • Burun bölgesine doğru incelmekte olan suratları vardır.

Havana Cinsi Kedi Bakımı

Havana kedi ırkının diğer kediler gibi tüylerinin dokusu nedeniyle bakımının oldukça kolay olduğu bilinmektedir. Ölü tüyleri gidermek için tüylerini haftada birkaç kez düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Tırnak bakımı için Havana’ya bir kedi tırmığı satın alabilirsiniz. Tırnaklarda üreyebilen bakteri ve bakterilerle savaşmak için tırnak bakımının çok önemli olduğu bilinmektedir.. Havana Kedinizin sağlığı için mama ve kum kutularının düzenli olarak dezenfekte edilmesi önerilir. Günlük temizlik bakteri oluşumuna karşı oldukça etkilidir. Ayrıca temizlik yaparken deterjan kullanılmamalıdır.

Havana kedisi bugüne kadarki en sağlıklı ve en hastalıksız kedi ırklarından biridir. Kaliteli mama ve doğru beslenme ile Havana kedilerinin ortalama 12 ila 15 yıl arasında bir ömre sahip olduğu bilinmektedir. Havana Kedisi için beslenmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sağlık sorunlarının önlenmesi için en önemli koşuldur. Kaliteli besinler ve doğru beslenme ile yaşamsal aktivitelerin arttığı bilinmektedir. Havana kedisinin kalıcı vücut direncine sahip olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi için aşılama işlemlerinin yaşına uygun bir veteriner hekim tarafından yapılması gerekir. Bakteri ve parazitlerle savaşmanın en etkili yolu olan aşılar, hastalıklara karşı da korunmaya yardımcı olur.

Havana kedisinin yapısı özellikle küçük çocuklar için zararsızdır. Çocuklara karşı çok nazik ve kibardırlar.

Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir.

Havana Kedisi Nasıl Bir Türdür ?

 Havana Kedisi insanıyla müthiş uyumlu bir türdü

Havana Kedisinin Bakımı Zor Mu ?

Hayır her kedininki gibidir.