Köpek Cinsleri

Havanese , Havanese Köpek Özellikleri , Bakımı

Havanese , Havanese Köpek Özellikleri , Havanese Bakımı

Havanese türü köpekler küçük türler arasında yer alır. Sevimli bir köpek olması ile dikkat çeken bu köpeklerin ilk kez köpek bakmayı planlayanlar açısından tam bir ev köpeği olduğu görülür. Oldukça akıllı bir köpek cinsi olması ile dikkat çeken bu ırklar öğrenmeye meraklıdır. İnatçı yanları nedeni ile öğrenme konusunda zaman zaman problem yaşasalar da baskın karakterli bir eğitmenle bu sorun aşılabilir. Oyuncu bir tür olması bilinen özelliklerinden biri olan bu köpeklerin eğlenceli karakteri vardır.

Mutlu köpek türleri arasında yer alırlar ve insanlar tarafından çok beğenilirler. Küçük bir ırk olmasına rağmen fiziksel anlamda güçlü bir köpektir. Dalgalı ve yumuşak tüyleri olan bu köpeklerin cana yakın tavırları bulunur. Bu köpeklerin beslenmesine dikkat edilmesi sağlıkları açısından önemlidir. Aynı zamanda da yavruyken aşılarının tamamlanması da oldukça önemlidir. Bu cinsler genel olarak sağlık problemi olmayan ırka mensuptur. İdeal bir ev köpeği olma özelliğine sahiptir.

İlginizi çekebilir : Bichon Havanese 

Havanese Özellikleri

Bu cins köpekler yaklaşık olarak 14-16 yıl aralığında bir yaşam sürer. Sağlıklı bir ömür sürmesi için iyi koşullarda bakılması gerekir. Bu sayede daha uzun süre yaşaması da mümkün olur. Yavruyken itaat eğitimlerine başlanmalı ve doğru kişiler tarafından eğitilmelidir. Bu sayede istenilen davranışların kazandırılması mümkün olur. Aşılarının yapılması oldukça önemli olurken bu durum her köpek için geçerlidir.

Tüm köpek türlerinin düzenli aşıları yapıldığında sağlıklı olurlar ve çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlanır. Tüy bakımları, ağız sağlığı ve kulak temizlikleri de önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli olarak tırnak kontrollerine de özen gösterilmelidir. Tüyleri haftada birkaç kez tarandığında daha sağlıklı bir görünüm elde edilir. Ayrıca dökülmelere karşı da bu bakımların yapılması gerekir. Havanese türü köpekler insan canlısıdır.

Havanese Bakımı

Temizliğine dikkat edilmesi gereken bu köpeklerin yılda birkaç kez yıkanması yeterli olur. Banyo yaptırılırken ılık suyla ve doğal ürünlerle temizlenmeli tüyleri de iyice kurutulmalıdır. İnsanlara yakın olan bu köpekler ev ortamında kolay bakılır. Küçük ırklardan olması ve sevecen tavırları nedeni ile bilinen bu köpeklerin çocuklarla da arası iyidir. Çocuklara karşı anlayışlı olan bu türler çok küçük çocukların zarar verme ihtimaline karşı onlarla yalnız bırakılmamalıdır.

Kedileri kovalamaktan hoşlanırlar ve diğer köpeklere karşı da hırçın olabilirler. Bundan dolayı bu özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Sosyalleştirilen bir Havanese köpeği diğer evcil hayvanlara karşı daha yumuşak olabilir. Bundan dolayı da hem itaat eğitimi hem de sosyalleştirilmesi nedeni ile daha ılımlı davranabilirler.

Havanese Eğitimi

Oldukça sadık bir köpek türü olan bu cinslerin şefkatli bir yapıları bulunur. Bu cinsler naziklikleri ile de bilinirler ve mutlu bir yapıları vardır. Oyun oynamaktan hoşlanırlar ve eğlenceli türler arasında onlardan söz etmek gerekir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan türler söz konusu olduğunda onlardan da bahsetmek gerekir. Uzun süre yalnız kaldıklarında mutsuz olup depresyona girerler. Saldırganlık özelliği olmayan bu köpeklerin sahiplerine ve ailelerine düşkün olduğu görülür. Onlara bir zarar geleceğini düşündüğünde ise hırçınlaşır.

İlk kez köpek beslemeyi planlayanlara uygun türler arasında yer alması nedeni ile tercih edilir. Bu cinsler meraklı ve inatçı tarafları ile de bilinir. İnatçılık özellikleri eğitimleri sırasında sorun yaratabilir. Bu davranışları bilinerek hareket edildiğinde daha etkili  bir eğitim vermek söz konusu olur. Bakım ihtiyacı fazla olmayan köpek türleri arasında yer alır. Havlamaktan hoşlanan köpek türlerinden bahsedileceği zaman onlardan da söz etmek doğru olacaktır. Genellikle sağlık sorunu olmayan bir türdür.

Havanese  Cinsi Köpeklerin Nasıl Bir Yapısı Vardır ?

Oldukça sadık bir köpek türü olan bu cinslerin şefkatli bir yapıları bulunur.

Havanese Bakımı Nasıldır ?

Temizliğine dikkat edilmesi gereken bu köpeklerin yılda birkaç kez yıkanması yeterli olur. Banyo yaptırılırken ılık suyla ve doğal ürünlerle temizlenmeli tüyleri de iyice kurutulmalıdır.