Kedi Cinsleri

Himalayan Kedisi , Himalayan Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Himalayan Kedisi , Himalayan Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Himalayan Kedisi, oldukça evcimen yerleştiği yeri çok seven bir türdür. Himalayan cinsi kedi özellikleri yönünden son derece naziktirler. Gürültüden hiç hoşlanmazlar. Bakımları ise tüy uzunluklarından dolayı bir miktar zordur.

İri cüsseli ve masmavi gözleri ile Himalayan Kedisi, Fars ve Siyam’ın çiftleşmesinden ortaya çıkmış başka bir tür olarak bilinir. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtılan bu sevimli kedi ırkı hızla dünyaya yayıldı ve kedi severlerin kalbine girdi. Büyük ve görünüşte neşeli görünümü, Himalaya kedilerinin her zaman ilgi odağı olmasının nedenlerinden biridir. Himalayan kedilerinin diğer kedilerden çok daha nazik, sevecen ve sevgiye aç olduğu bilinmektedir. İlk olarak 1930’larda kedi yetiştiricileri tarafından ortaya çıkarılan bu cins, 1955’te ortaya çıkan Colorpoint Longhair olarak adlandırıldı. Ancak bunun başka bir kedi cinsi olduğunu iddia eden yetiştiriciler, uzun yıllar sonra bile Kedi Derneği bu statüyü kabul edememiş görünüyor.

İngiliz ve Amerikalı yetiştiricilerden özel ilgi gören bu cins, 1984 yılında uluslararası kuruluşlar tarafından Fars ırkı olarak kabul edilmiştir. Birçok kuruluş, Himalayan kedisini başka bir tür olarak görüyor, ancak üzerinde araştırmalar devam ediyor.

Himalayan Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun parlak tüylü
Tüy RenkleriKrem rengi-beyaz-kahve tonları
Göz RenkleriMavi
Ortalama Ömrü9-14 Yıl
Himalayan Kedisi Genel Özellikleri

Himalayan Kedisi Karakter Özellikleri;

Himalayan kedileri, İran kedi atalarının özelliklerini yansıtan sakin ve sevimli bir mizaca sahiptir. Himalayan kedileri iç mekânlarda yaşayarak özellikle minnettar oldukları bir yer bulur ve burada vakit geçirirler. Ve dizlerinin üzerine oturmayı tercih ederler. Her zaman belirli zamanlarda vakit geçirmeyi tercih etmesi ile karakterize edilen bu tür oldukça evlerine düşkündür. Kişiliklerinin gürültüsünden hoşlanmayan Himalayan kedisi, gürültülü ortamlardan kaçma ve saklanma eğilimindedir. Ev çok gürültülü ise bu rahatsız kediler sakinleştirilmelidir. Oynak olmasalar da, Himalayan kedileri her zaman avlanma içgüdülerini kullanmak isterler, bu nedenle renkli tüylü oyuncaklar vermeleri tavsiye edilir. Genellikle parlak nesnelerin peşinden koşmayı seven Himalayanlar günde birkaç saatten fazla oyun oynamazlar.

Himalayan kedilerinin küçük çocuklarla birlikte yaşamaları çok uygun görülmemektedir. Çocuklarla birlikte olmak, özellikle sessiz kalmayı sevdikleri için yorucu olabilir. Kedinizin huzuru adına bu nokta çok önemlidir. Köpeklerle de arası çok iyi olmayan Himalayan Kedisi başka hayvanlarla beslenme konusunda pek olumlu değildir.

Himalayan Kedisi Fiziksel Özellikleri;

 • Himalayan kedilerinin yuvarlak kafaları vardır.
 • Siyam kedilerinden aldıkları göz yapısı ile göz renkleri mavidir.
 •  Kalın ve kısa bacakları vardır.
 • Boyutuna uygundur ancak diğer kedilere göre daha kısa bir kuyruğu vardır.
 •  Hafifçe yuvarlak omuzları vardır
 • Himalayan Kedisi kuyruğunu yaylanmadan düz tutar.
 • Himalaya saçı siyah, uzun, ince ve parlaktır.
 •  Yele şeklindeki kanatlar, boyundan bacakların arasından iner.
 •  Kuyrukları da uzun, fırça gibi saçlara sahiptir.
 • Baş, bacaklar ve kuyruk koyu renklidir.
 • Ağırlıklı olarak çikolata, leylak, mavi, siyah, krem, kırmızı, gümüş, tarçın ve kahverengidir.
 •  Tüm vücut görünürlüğüne sahip Himalayan kedileri ortalama olarak kabul edilebilir.
 •  Tüy uzunluğundan dolayı daha büyük ve ağır bir görünüme sahiptir.
 • İskeletinin kalın ve güçlü olması, kabarık görünümü bu kediye olan ilgiyi artırmıştır.

Himalayan Cinsi Kedi Bakımı

Birçok uzun tüylü kedi ırkı gibi günlük bakıma ihtiyacı vardır. Bu parlak tüyleri görmezden gelmek, dolaşmaya ve kabarmaya neden olabilir. Bu kedilerde soğuk algınlığı yaygındır. Atık su çıkışını nemli bir bezle silmelisiniz. Kedi kakası bakımı ve hijyeni çok önemlidir. Himalaya kedilerinin tüyleri uzundur, bu nedenle kakaları kürklerine yapışabilir. Bu nedenle, teslim olmaları kirli bir çöp kutusuna yaklaşmaktan daha kolay olabilir. Ayrıca yoğun kürk yapısı çok sıcak havalarda yıkanıp soğutulmasını sağlar. Birçok uzun tüylü kedi gibi, belirli zamanlarda gözden kaçabilir. Bahçe. Evde görmelisin.

Himalayan Kedisi bakımı için veterinerle ve kedi kuaförüyle iletişim halinde olmalısınız. Tüy ve tırnak bakımı için kedi kuaförü yardımcı olacaktır.

Himalayan Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Birçok uzun tüylü kedi ırkı gibi günlük bakıma ihtiyacı vardır. Bu parlak tüyleri görmezden gelmek, dolaşmaya ve kabarmaya neden olabilir.

Himalayan Kedisi Karakter Özellikleri; Nelerdir?

Himalayan kedileri, İran kedi atalarının özelliklerini yansıtan sakin ve sevimli bir mizaca sahiptir.