Köpek Cinsleri

İngiliz Cocker Köpek Özellikleri ve Bakımı

Cocker olarak adlandırılan köpek türleri hem sevimlilikleri ile hem de cana yakın tavırlarıyla insanların tercih ettiği cinslerdir. Çocuklarla arası çok iyi olan bu köpeklerin genlerinde avcılık bulunur. Kuyruklarının kısa oluşu ile dikkat çeken bu köpeklerin düşük kulaklı oldukları görülür. Tüylü ve sarkık kulakları onların daha sevimli olmasına yol açmaktadır. İngiliz Cocker Köpek türleri avcı geçmişlerini hala muhafaza eder. Güçlü bir koku alma duyusuna sahip olan bu köpekler kıvrımlı ve kısa kuyrukları ile bilinir. Neşeli ve heyecanlı bir yapıları vardır ve oldukça cana yakındırlar. Sevindiklerinde kuyrukları ile bunu dışarı yansıtan Cockerlar sürekli kuyruklarını sallar. Oyun oynamayı çok severler ve arkadaş canlısıdırlar. Çok zeki olmaları önemli yanlarından biridir. Zekaları nedeni ile kolay öğrenirler. İngiliz Cocker Köpek Özellikleri nelerdir ? İngiliz Cocker Köpek bakımı nasıl yapılır ? Detalı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Golden Retriever Köpek

İngiliz Cocker Köpek Özellikleri

İngiliz Cocker Köpek kendisine bir kişiyi lider olarak seçer ve ona bağlanır. Havlama konusunda başarılı olan bir ırktır ve genellikle havlamaları ile tanınır. Sosyal ve arkadaş canlısı olmalarının yanı sıra çocukları da severler. Yavruyken çok oyuncu olan bu köpekler oldukça da hareketlidirler. Evde kolay bakılabilen bir ırk olmaları ile dikkat çekerler ve her şeyi öğrenmeye meraklıdırlar. Yumuşak tüyleri ile herkesi kendilerine hayran bırakmayı başaran Cockerlar için tüy bakımı gerekir. Düzenli olarak tüylerinin taranması gerekirken temiz bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir av köpeği türü olarak bilinen bu köpekler iyi huyludur. Hareketli ve neşeli yapısı gereği egzersize ve oyuna ihtiyaç duyarlar. Bu türlerin egzersiz ihtiyaçları olurken planlama yapılacağı zaman oyunlarına ve egzersizlerine zaman ayırılmalıdır. Kalça çıkığı problemine yatkın olmaları nedeni ile bu konu dikkate alınmalıdır.

İngiliz Cocker Köpek Bakımı

Bakımları söz konusu olduğunda tüylerinin sık sık taranması gerekir. Aynı zamanda da hijyen koşullarına uygun olarak büyütülmelidirler. Ağız bakımlarına önem verilmeli ve erken yaşta sosyalleşmesine olanak tanınmalıdır. Eğitimleri sırasında korkutma yaklaşımından uzak durulmalıdır. Sevgiye ihtiyaç duyan bu türler otoriter yaklaşımları severken korkutulmaktan hoşlanmaz. Korku ile verilecek bir eğitim onları daha fazla agresif yapmaktadır. Bundan dolayı da sahiplerinin otoriter ve kararlı olmasına ihtiyaç olurken baskınlığını hissettirmelidir. Alındıktan sonra bakılacağı yere getirilir getirilmez vakit kaybetmeksizin eğitimine başlanması gereken İngiliz Cocker Köpek çekingen yapıda da olabilmektedirler. Bazıları çekingen olurken bazılarının da agresif olduğu görülür. Bu durum verilen eğitimlerle ilgili olurken bundan dolayı sosyalliği kuvvetli bir köpek istendiğinde doğru eğitim verilmesi gerekir. Eğitimleri sırasında kullanılan ödül mamaları etkili sonuçlar verir.

İngiliz Cocker Köpek Fiyat

Genellikle köpeklerin yavru oldukları dönemde verilen yanlış eğitimler onlar üzerinde istenmeyen etkilere yol açarken normalden farklı davranış geliştirmelerine sebep olabilmektedir. Bir köpeğin sağlıklı gelişiminde en önemli unsur iyi koşullarda bakılması ve doğru eğitilmesidir. Bundan dolayı da Cockerlar eğitilirken titiz davranılmalı ve korkutmadan, sakin ve otoriter bir tavırla ile komutları alması sağlanmalıdır. Bu şekilde eğitildiklerinde oldukça uyumlu ve cana yakın olan Cockerlar iyi bir arkadaştır. İngiliz Cocker Köpek fiyatları söz konusu olduğunda ise yavru oldukları dönemde cinsiyetlerine bağlı olarak fiyatları değişir. Sıcak ve soğuk her ortama kolay uyum sağlayan bu ırka ait köpekler, tüy dökmeye yatkındır. Her gün taranmaları sağlıklı tüylere sahip olmaları için gerekli olan Cockerların 2000-4000 TL aralığında değiştiği görülmektedir. Cockerlar tüyleri nedeni ile zaman zaman tıraş edilmesi gereken türler arasındadır. Bundan dolayı da yılda 2-3 kez tıraş yapılır. Banyo yaptırılmaları gereken Cockerların 2 ayda bir yıkanmaları mümkündür. Ağız ve diş bakımlarının hijyenik olarak yapılması gerekirken tüm köpeklerde olduğu gibi aşıları da ihmal edilmemelidir.

Sıkça Sorulan Sorular:

İngiliz Cocker Köpek Özellikleri Nelerdir ?

İngiliz Cocker köpekler bir kişiyi kendine lider olarak seçer ve ona bağlanırlar.

İngiliz Cocker Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

İngiliz Cocker köpeklerin sürekli taranması gerekmektedir.

İngiliz Cocker Köpekler Çekingen Midir ?

İngiliz Cocker köpekler çekingenlikleri ile bilinmektedir. Onlara daha dikkatlı ve doğru bir eğitim verilmelidir.