Köpek Cinsleri

İngiliz Cocker , İngiliz Cocker Köpek Özellikleri , Bakımı

İngiliz Cocker , İngiliz Cocker Köpek Özellikleri , İngiliz Cocker  Bakımı - İngiliz Cocker Eğitimi

Dünya genelinde sevilen bir ırk olan İngiliz Cocker köpekler oldukça cana yakın ve sevimli türler arasında yer alır. Bu köpeklerin geniş bir kesim tarafından ilgi gördüğü bilinmektedir. Geçmişte avcılık için kullanılmış olan bu türlerin narin bir yapıları bulunur. Günümüzde ev ortamında bakılmaya müsait olan bu köpeklerin uzun tüylere sahip olduğu görülür. Uzun ve sarkık kulakları olan bu cins köpekler için bakımları ile ilgili en önemli konu düşük kulaklarının temizliğidir.

Düşük kulak yapıları köpekler açısından kulak enfeksiyonlarına meydan vermesi açısından önemlidir. Bundan dolayı düşük kulak yapısı bulunan köpeklerde sık sık kulakların kontrol edilmesi ve düzenli olarak de temizlenmesi önemlidir. Bu cinslerin ayrıca uzun bir burun yapısına sahip oldukları görülür. Çeşitli renklerde olabilen Cocker cinsi köpekler keskin bir koku alma duyusuna da sahiptir.

İlginizi çekebilir: Bull Terrier 

İngiliz Cocker Özellikleri

Avcı genleri nedeni ile koku alma duyuları gelişmiş olan bu türlerin arkadaş canlısı ve sevecen bir yapıları vardır. İngiliz Cocker cinsi köpekler oyuncu yanları ile de bilinirler. Eğitimleri söz konusu olduğunda zorlayıcı yanları bulunan bu türlerin baskın karakterli eğitmenlerle çalışması daha iyi sonuçlar alınabilmesi için önemlidir. Oldukça zeki bir tür olması nedeni ile çok kısa sürede öğrenebilen bu cinsler aşırı baskı ortamından hoşlanmaz.

Verilen komutları çok hızlı öğrenebilme kabiliyetinde olan bu cinslerin ailesine düşkün oldukları görülür. Yabancılar söz konusu olduğunda tedbirli davranan Cocker cinsleri erkek veya dişi olmalarına bağlı olarak da farklı özellikler gösterebilirler. Oyun oynamaktan keyif alan Cocker cinsleri ayrıca çevrelerine karşı da oldukça meraklıdır.

İngiliz Cocker Bakımı

Sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ kurabilen bu türlerin yaklaşık olarak 12-15 yıl aralığında yaşaması söz konusu olur. Yaşam koşullarının çok iyi olması durumunda her köpeğin ortalama ömründe bir artış yaşanır. Bundan dolayı da bakımları ile ilgili olarak titiz davranılması gerekir. Köpek bakımı söz konusu olduğunda ise tüylerinin bakımı , ağız temizliği ve diş kontrolleri , kulak bakımları , beslenme düzenleri bir bütün olarak ele alınır. Her köpeğin kendine özgü ihtiyaçları olur. Bundan dolayı da cinslere göre beslenme alışkanlıkları ya da tüy bakımlarında değişiklik olması söz konusudur.

Tırnaklarının belli aralıklarla kesilmesi de köpekler açısından sağlıklı ve temiz olmak için gereklidir. Çevresine karşı meraklı olan İngiliz Cocker cinsi köpekler sürekli bir şeyler araştırır. Yavruyken eğitilmesi ideal sonuçların elde edilebilmesi için gerekir. Bu sayede itaat eğitimine yanıt verirler. Sosyalleştirildiklerinde de çevreleri ile uyumlu yaşarlar.

İngiliz Cocker Nasıl Eğitilir ?

Hareketli türlerden biri olan İngiliz Cocker cinsi köpekler egzersiz ihtiyacı olan türlerdir. Koşup oynamaktan hoşlanan bu türler apartman ortamında da bakılabilir. Genellikle bahçeli evlerde bakılmaları daha iyi bir yaşam ortamına sahip olmalarına yol açar. Bundan dolayı da dışarıda oynaması ve hareket etmesi kolaylaşır. Çok aktif olmaları nedeni ile gün içerisinde sık sık oyun alanına ihtiyaç duyarlar. Hareketsiz kaldıklarında canları sıkılan bu köpeklerin hiperaktif bir yaradılışı vardır. Uzun tüylerinin de bakımının yapılması önemlidir.

Tüylerinin sık sık taranması sahibi açısından olduğu kadar kendileri için de gereklidir. Tüyleri sık aralıklarla taranmazsa topaklanabilir. Belli aralıklarla tüylerinin kırpılması da sağlıklı bir bakım süreci için uygun olabilir. Orta seviyede tüy döken bu cinsler için bakım çalışmaları önemsenmelidir. Özellikle kulaklarının bakımı ihmal edilmemesi gerekir. Uzun ve sarkık kulaklı tüm köpeklerde görülebilen kulak enfeksiyonları onlar için de geçerlidir. Yavruyken aşıları yaptırılmalıdır.

İngiliz Cocker Nasıl Eğitilir ?

Hareketli türlerden biri olan İngiliz Cocker cinsi köpekler egzersiz ihtiyacı olan türlerdir. Bu Yüzden oyun ile eğitim verilmeli.

İngiliz Cocker Bakımı Nasıldır ?

Tüyleri ve kulak bakımına özen gösterilmeli, hafta da en az iki kez taranmalı.