Köpek Cinsleri

Japanese Tosa Köpek Özellikleri ve Bakımı

Japonya’da ortaya çıkan bu cins köpeklerin farklı ırkların çiftleştirilmesi sonucu üretildiği görülür. Japanese Tosa Köpek cinsi köpekler 20. Yüzyıl başında üretilmeye başlanmıştır. Bull Terier, St Bernard, Bulldog ve Grate Dane türü köpeklerin çiftleştirilmesi bu cins köpeklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bundan dolayı da karma bir ırktır. Dövüş köpeği olarak üretilen bu cinslerin Türkiye’de bulunması yasaktır. Oldukça zeki bir köpek türü olmaları nedeni ile kolay öğrendikleri görülen bu cinslerin saldırgan ve cesur bir yapıları vardır. Tehdit olarak gördüklerine karşı saldırganlaşma eğiliminde olan bu köpekler bekçi köpeği olarak da kullanılırlar. Oldukça dayanıklı ve güçlü yapıları sayesinde koruyucu yönleri olduğu görülen bu köpeklerin genellikle kahverengi olan tüyleri kısadır.

ilginizi çekebilir: Toy Poodle Köpek

Japanese Tosa Köpek Özellikleri

Japanese Tosa Köpekleri  dövüş köpeği olarak üretilmiştir. Bundan dolayı da oldukça saldırgan yaradılışlıdır. Küçük çocuklu aileler için uygun olmayan bir köpek türü olması nedeni ile apartmanlarda da bakılması pek mümkün olmaz. Bahçeli bir evde bakılacağı zaman da bahçenin her yerinin çevrili olması gerekir. Bu cins köpeklerin karakterinin anlaşılabilmesi için kalıtımsal özelliklerine bakılmalıdır. Bunun yanı sıra eğitimleri ve sosyalleşmeleri de kişiliğinde önemli bir etkiye sahip olur. Zeki bir köpek ırkı olması öğrenmesini kolaylaştıran bir durumdur. Bundan dolayı da oldukça hızlı kavrama becerileri bulunur. Yavru iken doğru bir eğitim verilmesi durumunda iyi huylu olarak yetiştirilmeleri mümkün olur. Ayrıca her köpek için sosyalleşme oldukça önemlidir. Tosalar için de bu durum geçerlidir.

Japanese Tosa Köpek Bakımı

Sağlıklı bir ırk olmasının yanı sıra dayanıklı bir bünyeye de sahip olan Japanese Tosa köpekleri yüksek bir acı eşiği bulunur. Bakımları sırasında egzersiz ihtiyaçlarının öne çıktığı görülürken günlük olarak hareket etmesi sağlığı için gereklidir. Bu cins köpeklerin yapacağı egzersizlerin ağır olması sakin kalabilmeleri için önerilen bir durumdur. İnatçı bir yapıya sahip olan Tosa türü köpeklerin aynı zamanda da oldukça irade sahibi oldukları görülür. Baskın karakterli bir ırk olması nedeni ile küçük yaşlardan itibaren eğitilmeye başlanması yetişkinlik döneminde kontrol edilebilmesi için gerekli olan bir durumdur. Sosyalleşme eğitimi bu cinsler için oldukça önemlidir. Eğitimlerinin doğru olarak verilmesi durumunda yetişkinliklerinde daha az sorun yaşandığı görülür. Yavru iken alınacaksa ırksal özelliklerinin iyi araştırılması gerekir. Bu sayede daha az problemli bir tür ile karşılaşmak mümkün olabilir.

Japanese Tosa Köpek Fiyatları

Tüyleri kısa ve sık olduğu için bakımı sırasında çok büyük problemle karşılaşılmaz. Bunun yanı sıra yavru olduğu dönemden itibaren aşılarının yapılması sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yetişkinlik döneminde rahat bir yaşam sürmesi doğru bir bakım yapılması ile mümkündür. Sosyalleştirme eğitimlerinin yanı sıra itaat eğitimleri de yapılırken otorite sahibi kişilerin kontrolü önemlidir. Agresif bir köpek olması, bakımı ile ilgili olarak yaşanabilecek zorluklar arasında yer alır. Türkiye’nin yanı sıra başka birçok ülkede de bu cins köpeklerin bakımı yasaktır. Dövüş köpeği olarak yetiştirilmeleri nedeni ile hırçın bir yapıya sahip olan Japanese Tosa köpekleri kontrol edilmesi zordur. Her köpekte ortaya çıkabilen çeşitli hastalıklara karşı yatkınlığı olan bu ırklarda kalça çıkığı olarak adlandırılan sağlık probleminin ileriki yaşlarda görülebilmesi muhtemeldir. Ayrıca bu cins köpeklerin gezdirileceği zaman kontrol altında tutulabilmesi oldukça önemlidir. Bahçeli bir evde bakılıyor olsa dahi dışarı kaçmaması için çeşitli önlemlerin alınmış olması önerilir. Bu cins köpeklerin hırçın bir yapıya sahip olmaları evde bakılmalarını zorlaştırıcı yanları arasında bulunur. Bundan dolayı da genellikle tercih edilmezler.

Japanese Tosa Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Japanese Tosa Köpek bir dövüş köpeği olarak üretilmiştir. Bundan dolayı da oldukça saldırgan yaradılışlıdır. Küçük çocuklu aileler için uygun olmayan bir köpek türü olması nedeni ile apartmanlarda da bakılması pek mümkün olmaz.

Japanese Tosa Köpek Bakımı Nasıldır ?

Japanese Tosa köpeklerin yüksek bir acı eşiği bulunur. Bakımları sırasında egzersiz ihtiyaçlarının öne çıktığı görülürken günlük olarak hareket etmesi sağlığı için gereklidir.

Japanese Tosa Köpek Fiyatları Nedir ?

Bu cins köpeklerin hırçın bir yapıya sahip olmaları evde bakılmalarını zorlaştırıcı yanları arasında bulunur. Bundan dolayı da genellikle tercih edilmezler. Bu nedenle genel bir fiyat vermek zordur. Fiyatları değişmektedir.