Kangal , Kangal Köpek Özellikleri , Bakımı , Eğitimi

Dünya genelinde bilinen en büyük köpek türleri arasında Kangal cinsleri de yer almaktadır. Bu köpek türü kendine özgü birçok özelliği taşırken oldukça tanınmış bir çoban köpeği türüdür. Sürülerin korunması konusunda son derece başarılı olan bu cinslerin sahipleri ile aralarında çok güçlü bağlar kurulabilir. Koruma içgüdüleri çok gelişmiş olan bu köpekler eski bir tarihi geçmişe sahiptir.

Safkan ırklar arasında yer alan Kangallar benzersiz özellikler taşır. Genetik yapılarında hiçbir bozulmanın olmaması en önemli özelliklerinden biri olurken cüsse olarak da iri bir yapıları vardır. Bundan dolayı da dünyanın en iri köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler. Çevik ve hızlı bir fiziksel özelliğe sahip olan bu köpeklerin kuvvet yönünden çok güçlü oldukları görülür.

İlginizi çekebilir: Minyatür Pinscher 

Kangal Köpeği Özellikleri

Kangal cinsi köpekler görev bilinci yüksek bir ırka aittir. Kendisine verilen sorumluluğu sonuna kadar yerine getirme gayretinde olan bu cins köpeklerin sahiplerine karşı son derece sadık oldukları görülür. Çok zeki olmaları kendileri ile ilgili olarak bilinen özellikler arasında yer alır. Koruma içgüdüsü gelişmiş olan bu cins köpeklerin tehdit olarak algıladıkları her şeyle mücadele etmeye istekli oldukları görülür. Cesaretleri ve atılganlıkları sayesinde korkusuz ırklardan biri olarak kabul edilirler.

Kısa tüylere sahip olan bu ırka ait köpeklerin tüy bakımları konusunda sorunları fazla olmaz. Haftada bir kez taranmaları da yeterli olur. Sürülerin korunması için yetiştirilen bu köpekler sahip oldukları içgüdüler nedeni ile bu görevlerde son derece başarılıdır. Aynı zamanda da diğer Kangallarla da iletişim halinde görev yapabilirler. Bu yönleri de onları benzersiz kılmaktadır.

Kangal Köpeği Bakımı

Bakımı konusunda sorunlu olmayan bu türler yetiştirileceği zaman yavruyken eğitim verilmelidir. Genellikle koruma içgüdüleri nedeni ile çok hızlı öğrenirler. Kangal cinsi köpekler cesur ve atılgan tarafları ile öne çıkarlarken haftada bir kez tüylerinin taranması yeterli olur. Çok fazla yıkanma ihtiyacı olmayan bu köpeklerin gerektiğinde genel temizlikleri yapılır.

Yüksek bir egzersiz ihtiyacına sahip olan bu türlerin dışarda doğal ortamında hareket etmesi gerekir. Bahçeli ve büyük alanlarda bakılması daha uygun olur. Koruyucu ve bekçi özelliklerine sahip olduğu için içerisinde bulunduğu alanın korumasından sorumlu olur. Bundan dolayı da dışarıya karşı daima temkinlidir. Bu köpekler apartman dairelerinde bakılması zor olan türdedir. Doğal ortamının dışında bakılması durumunda mutsuz olur. Sağlıklı bir şekilde bakılabilmesi için büyük ve geniş alanlara ihtiyaç duyar.

Kangal Köpeği Nasıl Eğitilir ?

Sahiplerini benimsediklerinde onlarla güçlü bir iletişim kuran Kangal cinsi köpeklerin korumacı yanları çok yüksektir. Özgür yaradılışlı olan bu türlerin üstlendikleri sorumluluklar karşısında yüksek bir görev bilincine sahip olduğu görülmektedir. Tehdit unsuru algılamaları durumunda saldırgan olabilen Kangal türleri oldukça güçlü bir çene yapısına sahiptir. Eğitimleri yavruyken başlanması gereken bu köpeklerin itaat eğitimi ve sosyalleştirilmeleri ile uyumlu olmaları mümkündür.

Çok cesaretli bir köpek türü olmaları nedeni ile bu köpeklerin alan korumasında kullanıldığı görülür. İyi bir eğitim sayesinde istenilen özellikleri kazanabilen Kangal cinsleri dünya genelinde beğenilen bir ırktır. Yavruyken yetiştirileceği zaman aşıları ihmal edilmemelidir. İyi koşullarda bakıldıklarında sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkün olurken aynı zamanda da uyumlu bir yaşamları olur.

Kangal cinsi köpekler Anadolu’da oldukça sevilen ve bilinen bir ırktır. Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu tarafından özel bir ırk olarak kabul edilmektedir. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan bu köpeklerin safkan oluşları en belirgin özellikleridir ve dünya genelinde de tanınırlar.

Kangal Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Görev bilinci yüksek bir ırka aittir. Kendisine verilen sorumluluğu sonuna kadar yerine getirir , sahiplerine karşı son derece sadık oldukları görülür.

Kangal Köpeği Nasıl Eğitilir ?

Bakımı konusunda sorunlu olmayan bu türler yetiştirileceği zaman yavruyken eğitim verilmelidir. Genellikle koruma içgüdüleri nedeni ile çok hızlı öğrenirler.