Karayak Kedisi , Karayak Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Karayak kedisi özellikle Amerika’da çok tanınan bir ırktır. Karayak cinsi kedi özellikleri yönünden çok uyumlu nadiren ise kıskanç bir yapıya sahiptir. Bakımı ise diğer tür kediler kadar kolaydır. Sağlıklı beslenip düzenli bakımları yapıldığında ortalamanın üstünde yaşam süreleri vardır.

Ortalama yaşam yılları 9-15 yıl arasında değişmektedir .Karayak kedisi türü üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda kalıtsal hiçbir hastalık ile karşılaşılmamıştır.

Karayak Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsinin özellikleri tabloda özetledik.

Ağırlık3 Kg – 6 Kg arası
Uzunluk25 cm – 40 cm arası
TüylerKısa sık
Tüy Renkleri Siyah beyaz ve kahve renkleri
Göz RenkleriMavi tonları
Ortalama Ömrü12-15 Yıl
Karayak Kedisi Genel Özellikleri

Karayak Kedisi Karakter Özellikleri;

Karayak kedisi çok uyumludur. Benimsendiği andan itibaren ev ve ev kurallarına uyum sağlar. Sadece ailenizle arkadaş olmaz, aynı zamanda evde çocuklarınız ve diğer evcil hayvanlarınızla da arkadaşı olur.

Kucağına oturmayı ve kucağında senin yanında uyumayı sevmektedirler. Çok aktif, çevik ve enerjiktir. Bu yüzden oynamayı, koşmayı ve zıplamayı sevmektedir. Oyuncakları götür-getir yapmayı çok severler. Oyunlarına sizin de katılmanızı isterler.

 Bu cinsin bir başka özelliği de konuşkandır.. Karşınıza oturur ve siz konuşurken size eşlik eder. Onunla konuşmayı sevmeniz önemlidir. Karayak kedisi ideal bir arkadaştır. Bu cins kediler sevgilerini konuşarak göstermeyi severler. Acıktığında veya ilgiye ihtiyacı olduğunda kendi dilinde bunu anlatır. Ayrıca melodik ve tatlı bir sesi vardır.

Bu kedi cinsinin avlanma içgüdüsü oldukça gelişmiştir. Ayrıca evin etrafında uçan küçük böcekleri fark eder ve onları yakalamaya çalışır. Evinizde böcek kalmayacaktır.

Karayak kedileri en çok kaprisleriyle bilinir. Artık onların garip davranışlarına daha alışmış olacaksınız. Sana kızdığında, umursamadığında ya da hiçbir şey istemediğinde sana uzun süre kızabilir. Size kızdığında yemek yemiyor, oyun oynamıyor, yanınıza gelmiyorlar. Bu durumda onu sevecek, kollayacak, besleyecek ve aranızda barışı sağlayacaksınız. Duygularını anlamıyorsanız, bu kin onu depresyona sokabilir. Bu nedenle, aranızdaki düşmanlığı devam ettirmeyin. Karayak kedilerinin sabırsız oldukları bilinmektedir. Bekletilmekten hoşlanmadıkları gibi isteklerinin hemen olmasını arzu ederler.

Karayak Kedisi Özellikleri;

  • Karayak isimli kedi orta boy kedilerden olup 3 ila 6 kg ağırlığındadır.
  • Vücutları uzundur ve gerçekte olduklarından çok daha ağır hissederler. Vücudun yapısına göre kasları iyi gelişmiştir ve motor bir yapıya sahiptir. Bütün vücudu birbiriyle orantılıdır.
  • Kuyrukları orta büyüklüktedir. Vücuduna göre normal görünmektedir.
  • Kafatası ne büyük ne de küçüktür ve çok iyi yapılandırılmıştır.
  • Gözler vücudun en önemli özelliğidir. Gözlerinin okyanus mavisi rengi genetikten geliyor. Her zaman parlak mavi gözleri vardır.
  • Beyaz ayaklar onu ilk göze çarpan şey yapar ortalama bir ayak uzunluğuna sahiptir.
  • Dikkat çeken bir diğer fiziksel özellik ise V şeklindeki duruşudur.
  • Karayak kedisi kısa, yoğun ve parlak tüy yapısına sahiptir. Ancak belirli bir rengi yoktur, herhangi bir desen veya renkte tüyleri olabilir. Siyam kedileri gibi renk pigmentlerinin yoğunlaştığı yerler baş, sırt ve kuyruktur. Karayak yavru kedisinin rengi tam olarak belli değildir. Renk yaşamın ilk birkaç haftasında düzelir.

Karayak Cinsi Kedi Bakımı

Karayak kedilsinin sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam sürmeleri için düzenli bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle beslenme ve diyet, uzun ömürlülüğü en üst düzeye çıkarır.

Diğer kedi ırkları gibi kar ayakkabılı kediler de yoğun tüy yapısı nedeniyle düzenli olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Kedi tarağı ile taramayı haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz. Ortamdaki bakteri ve mikroplara maruz kalmamak için karayak kedisinin oyuncakları, mama, su ve kum kabı düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.

Kalın tüyleriyle de tanınan bu kedinin düzenli temizlik ihtiyacı vardır. Bu cilt bakımı uygulaması özellikle alerjik reaksiyonlar için oldukça önemlidir. Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz önemlidir.

Karayak kedisi bakımı hassas bir konudur. Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmekte fayda vardır. Aşırı kirlenme söz konusu ise ılık su ve bez ile temizlemeniz yeterlidir.

Karayak Kedisinin Bakımı Zor Mudur ?

Hayır değildir. Uzun ömürlü sağlıklı kedileridr.

Karayak Kedi Cinsleri Uyumlu Hayvanlar Mıdır ?

Evet sakin uyumlu yapıları vardır.