Kedi Hastalıkları

Kedim Çok Hızlı Nefes Alıyor

Kedim Çok Hızlı Nefes Alıyor

Kediler sıcak hava, susuzluk, stres ya da fazla hareket nedeni ile nefes nefese kalabilir. Kedim çok hızlı nefes alıyor demeniz, kedinizle oyun oynadıktan sonra gerçekleşiyor ise bu durum oldukça normaldir. Ancak ortamda sayılan bu etmenlerden hiçbiri yokken kedinizin hızlı soluk alıp vermeye başlaması, solunum ya da dolaşım sistemi hastalıklarının bir belirtisi olabilir.  

Kediler ağrı ve şok ile karşılaştıklarında da hızlı nefes alma ve halsiz düşme eğilimine sahiptir.  Eğer kedim sürekli uyuyor ve uyurken hızlı nefes alıyor diyorsanız, kedinizin ağrıya yol açan bir sağlık problemi olması mümkündür. Bu durumda detaylı bir veteriner muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır.   

Kedim Uyurken Çok Hızlı Nefes Alıyor 

Kedilerde hızlı nefes alma, genellikle yorucu hareket sonrası görülmesi normal bir durumdur. Ancak kedim uyurken çok hızlı nefes alıyor diyorsanız, kedinizin nefes darlığı çekiyor olma ihtimali vardır. Nefes darlığı, genç kedilerde genellikle doğuştan gelen kalp ve akciğer problemleri nedeni ile ortaya çıkar. Genellikle köpeklerde görülen kalp kurdu rahatsızlığı, ender olarak kedilerde de görülebilir ve hızlı nefes alıp vermeye neden olabilir.  

Kimi nörolojik bozukluklar ve aşırı ağrı da kedilerde sık solumaya neden olabilir. Ayrıca aşırı sıcaklama ve susuzluk da hızlı nefes alıp verme nedenlerindendir. Kedim çok hızlı nefes alıyor diye endişe ediyorsanız, kedinizin vücut sıcaklığını ve su kabını kontrol etmek ilk yapmanız gereken işlerdendir.  

Kedim Çok Hızlı Nefes Alıyor Ne Yapmalıyım? 

Kedilerin davranışlarında ortaya çıkan beklenmedik herhangi bir durum, özellikle yeni kedi sahibi olmuş kişileri endişeye sürükleyebilir. Örneğin kedim çok hızlı nefes alıyor ne yapmalıyım sorusu, endişeli kedi sahipleri tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Kedinizin yazın sıcak günlerinde ya da oyun oynadıktan sonra hızlı nefes alması, son derece olağan bir durumdur. Kedinizin serin bir yere geçmesi ya da biraz dinlenmesinin ardından nefes alışverişi düzene girecektir.  

Stres ve korku da kedinizin çok hızlı nefes alıp vermesine neden olabilir. Bu durumda kedim çok hızlı nefes alıyor ne yapmam gerekli sorusunun cevabı kedinize sakin ve güvenli bir alan tanıma, onu stres altına sokan etmenleri mümkün ise ortadan kaldırmak olacaktır.  

Kedim Yolculukta Çok Hızlı Nefes Alıyor 

Kediler genellikle yolculuk yapmaktan ve ortam değişikliklerinden pek hoşlanmaz. Eğer kedim yolculukta çok hızlı nefes alıyor diye endişe ediyorsanız, bu durumun kaynağı çok büyük ihtimalle strestir. Veterinere danışarak kediniz için yolculuk sırasında rahatlatıcı macunlar ya da ilaçlar kullanarak bu stresi azaltma yoluna gidebilirsiniz.  

Kedim çok hızlı nefes alıyor şikayetinin yolculuk sırasında ortaya çıkma nedenlerinden biri de aşırı sıcak ve havasızlık olabilir. Özellikle yaz aylarında araç içinde kediler uzun süreli yalnız bırakılmamalı, camlar muhakkak aralık bırakılmalıdır. Kediler aynı zamanda yolculuk esnasında su içme olanağı bulamadıkları için de hızlı nefes alıp verebilir, yolculuk biter bitmez kedilerin su içmesine imkan verilmelidir. 

Kediler sıcakta hızlı nefes alır mı?

Çok sıcak olma durumu sıcağı seven kedileri de rahatsız etmektedir. Sıcaktan bunalan kediler hızlı ve ağız açarak nefes almaya başlar.

Kedi nasıl nefes alır?

Kediler yalnızca burunlarından nefes alırlar. Ağızları solunum sisteminin parçası değildir.