Kedi Hastalıkları

Kedim Çok Isırıyor

Kedim Çok Isırıyor

Kediler doğal bir avcılık iç güdüsüne sahip hayvanlardır. Bu nedenle ev ortamında bakılsalar bile ısırma, tırmalama gibi davranışlar sergileyebilirler. Kedim çok ısırıyor diyorsanız, kedinizin bu davranışını önlemek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Ancak bu uygulama büyük sabır gerektirir. Kediler başına buyruk hayvanlardır, eğitilmeleri pek kolay değildir. Ancak ısırma davranışı eğitim ile minimuma indirilebilir.  

Kediler, stres altında olduklarında da saldırganlaşabilir. Kedim sürekli miyavlıyor ve ısırıyor diyorsanız, kedinizin stres altında olup olmadığına dikkat etmeniz önemlidir. Kendisini tehdit altında hisseden kediler ses çıkarma, ısırma, tırmalama yollarına başvurabilir. Kedinizi stres yaratacak etmenlerden uzak tutmak, ona kendi alanını sağlamak bu davranışların azalmasına yardımcı olacaktır.  

Yavru Kedim Çok Isırıyor 

Yavru kediler doğaları gereği meraklı ve oyuncudur. Bu nedenle oyun sırasında tırmalama, ısırma gibi davranışlar sergileyebilirler. Yavru kedim çok ısırıyor diye bir şikayete sahipseniz, onu küçükken bu davranıştan vazgeçirmek yararınıza olacaktır.

Yavru kediyi ısırdığı için cezalandırmak gerçek bir çözüm değildir. Kediler olumsuz davranış ile ceza arasındaki ilişkiyi kurabilecek bilişsel kapasiteye sahip değildir. Bu nedenle ısırdığı için ceza vermeniz sadece kedinizi korkutacak ve agresif davranışlarını arttıracaktır.

Kedinizi ısırma davranışından vazgeçirmek için, oyun oynarken ısırır ısırmaz oynamayı bırakın ve oradan uzaklaşın. Bunu bıkmadan tekrar ettiğinizde, kediniz ısırdığı zaman oyun zamanının bittiğini öğrenecek, bu davranıştan vazgeçecektir.  

Yavru kedilerin sık sık ısırma davranışında bulunmasının bir nedeni de diş kaşınmasıdır. Kedim çok ısırıyor diyorsanız, kedinizin dişinin kaşınıyor olması mümkündür. Bu durumdan kaynaklanan ısırma davranışını ortadan kaldırmak için, ısırmaya uygun kedi oyuncakları kullanılabilir.  

Kedim Çok Hareketli ve Isırıyor 

Kedilerin dünyayı keşfettikleri yavruluk evresinde hareketli olmaları son derece doğaldır. Kimi kedi büyüdüğünde daha sakin bir hale gelirken, kimi kedi ise hareketli halini korur. Yetişkin kedim çok hareketli ve ısırıyor diyorsanız, işiniz yavru bir kediye göre daha zordur. Hareketlilik konusu kedinin enerjisini atacağı uygun oyun alanları ile çözülebilirse de ısırma davranışının ortadan kalkması için uzun bir eğitim süreci gereklidir.  

Kedim ısırıyor, kedim eşyaları tırmalıyor gibi şikayetleri pek çok kedi sahibinden duyarız. Bu davranışlar kedinin cinsinden çok karakteri ile ilgilidir. Kimi kedi cinsleri daha sakin karakterli olarak bilinir, ancak cinsi ne olursa olsun her kedinin mizacı bir değildir. Örneğin sakin huylu olması ile bilinen bir British Shorthair evi birbirine katabilirken, genellikle yaramaz olmaları nedeni ile istenmeyen tekir kediler son derece sakin huylu olabilir.  

Kedim Çok Isırıyor Ne Yapmalıyım? 

Kedi sahipleri, kedilerinin kimi davranışlarından rahatsız olup bunlar değiştirmek isteyebilir. Kedim çok ısırıyor ne yapmalıyım sorusu özellikle merak edilen bir konudur. Hem yetişkin hem de yavru kediler için doğru eğitimle ısırma davranışının azaltılması mümkündür. 

Kedim çok ısırıyor diyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey kedinizin kişisel alanına saygı duymaktır. Kimi kediler fazla dokunulmaktan hoşlanmaz, bunu da ısırma yolu ile dile getirirler. 

Kedim çok ısırıyor ne yapmalıyım?

Öncelikle savaşarak ve çok sert davranarak oynamamalısınız. Eğer ısırmaya başlarsa oyunu bırakıp uzaklaşmalısınız, ısırmadığı durumlarda ise ona ödül mamaları vererek bu hareketini ödüllendirmelisiniz. Ayrıca ona ısırma güdüsünü köreltebileceği ısırma oyuncakları alabilirisiniz.

Kediler neden dişlerini gösterir?

Eğer bir stres ve tehdit altında ise bu davranışı yapmaktadırlar. Eğer diş gösterme yanında tıslama da varsa mutlaka sakin bırakmalı ve ortama uyum sağlamasını beklemelisiniz.

Kedilerin ısırması alışkanlığı nasıl engellenir?

Öncelikle ısırma duygusunu pekiştirecek hareketler yapmamalısınız. Isırma davranışı gösterdiğinde mutlaka oyunu bırakın ve onunla oyun oynarken oyuncak kullanabilirsiniz.