Kedi Hastalıkları

Kedim Çok Tüy Döküyor

Kedim Çok Tüy Döküyor

Tüy dökme problemi, kedi sahiplerini en çok strese sokan problemlerden biridir. Pek çok kedi sahibi dönem dönem kedim çok tüy döküyor diye yakınır. Kedilerin fazla tüy dökmesi pek çok farklı nedene dayanabilir.

Bunlar içinde en yaygını vitamin eksikliğidir. B vitamini eksikliği, kedilerde aşırı tüy dökmeye neden olabilir. Kedinin maması değiştirilerek ya da kedi maltı, kedi vitamini gibi ek gıdalar ile takviye yapılarak bu eksiklik giderilebilir.

Stres de kedilerde aşırı tüy dökülmesinin nedenlerinden biri olabilir. Kedim uyurken titriyor ve aşırı tüy döküyor diyorsanız, bu durumu engellemek için kedinizi stres altına sokan etmenleri azaltmaya çalışabilirsiniz. Küçük çocuklar, aileye yeni gelen bebek ya da evcil hayvanlar, ortam değişikliği gibi pek çok neden kedilerin strese girmesine neden olabilir. Böyle durumlarda kedinize güvenli alanlar yaratmak ve fazla üstüne gitmemek zamanla stresini atmasını sağlayacaktır.

Kedim Çok Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım?

Hem evcil hayvanları için endişelenen hem de tüy temizlemekten yılan kedi sahipleri, kedim çok tüy döküyor ne yapmalıyım sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu sorunun cevabı kedinin tüy dökme nedenine göre değişmektedir. Kedim çok tüy döküyor diyenler, öncelikle bunun nedenini araştırmalıdır. Mevsim geçişlerinde kediler yazlık ve kışlık kürklerini değiştirdikleri için daha fazla tüy döker, bu olağan bir durumdur ve yapılacak fazla bir şey yoktur.

Mama değişikliği de kedinin tüy dökmesini tetikleyebilir. Bu durumda kedi mamaya karşı alerjik olabilir ya da mama kedinin vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalıyor olabilir. Bu durumda mama değişikliğini ani yapmamak, mamayı değiştirmek ya da mamaya ek takviyeler vermek yollarına başvurulabilir.

Kedilerin ani ve çok miktarda tüy dökmesinin bir diğer nedeni de iç parazitlerdir. İç parazit, tüy dökmeden başka kediye bir çok ciddi zarar verebilir. Bu nedenle kedilerin iç ve dış parazit aşıları kesinlikle aksatılmamalıdır.

Kedim Çok Tüy Döküyor Ve Halsiz

Kedim çok tüy döküyor ve halsiz diyorsanız, kedinizin iç paraziti olabilir. İç parazitler kedilerde aşırı tüy dökülmesi, iştahsızlık, halsizlik, iç organlarda zarar gibi pek çok soruna neden olabilir. Bu durumda derhal kedinin iç parazit aşıları yapılmalıdır. Tekrar kedim çok tüy döküyor dememeniz için, veterinerin önerdiği sıklıkta iç parazit aşıları tekrarlanmalıdır.

Kedim Çok Tüy Döküyor Hangi Mamayı Kullanmalıyım?

Kedilerde mama alerjisi ve yeterli vitamin içermeyen mama tüketimi aşırı tüy dökme nedenlerinin başında gelir. Kedim çok tüy döküyor hangi mamayı kullanmalıyım sorusu kedi sahibinin kafasını kurcalamaktadır. Kediler arasında tavuk alerjisi oldukça yaygındır. Bu nedenle tavuklu mama kullanan kedilerde tüy dökümü çoksa, balıklı ya da kuzu etli mamaya geçiş önerilir. Kedim çok tüy döküyor diyorsanız, vitamin eklenmiş yüksek kaliteli mamalar sorununuzu çözmeye yardımcı olacaktır.

Kedim çok tüy döküyor ne yapmalıyım?

Kedilerin tüy dökmesini tetikleyecek birden fazla oluşum vardır. Bunlar; stres, mama değişikliği, mevsimsel geçiş ve bazı hastalıklar olabilir. Kedinizin durumunu ivedilikle gözden geçirmeli ve bir hekime başvurmalısınız.

Kedilerde tüy dökülmesi ne kadar sürer?

Kedilerin tüy dökmesi hastalık değil de normal koşullar altında ise 2-4 ay arası bir sürede geçmektedir.

Kedi tüyü insana zarar verir mi?

Genellikle en sık sorulan ve en çok korkulan şeylerden biridir. Kedi tüyünün dışındaki parazit ve yumurtaları insan sağlığına zararlıdır. Aşısı tam olan ev kedilerinin tüylerinin insan tüyünden bir farkı yoktur.