Kedi Hastalıkları

Kedim İshal Ama Halsiz Değil

Kedim İshal Ama Halsiz Değil

Kedilerde ishal genellikle halsizlik, kusma ateş gibi belirtiler ile birlikte görülür. Ancak kimi zaman kedim ishal ama halsiz değil dediğiniz durumlarla da karşılaşmanız mümkündür. Kediniz sadece ishalse, yemeğinde, uykusunda, hareketliğinde bir değişiklik yoksa bu durum çoğu zaman ona uygun olmayan bir gıda yemesinden kaynaklanmaktadır.

Özenli bir beslenme ve bol su içme ile bir süre sonra geçecektir. Ancak kedinizin ishali birkaç günden fazla sürüyorsa mutlaka bir veterinere gitmeniz gereklidir, bu durumda enfeksiyon, iç parazit, kanser gibi daha ciddi hastalıklar söz konusu olabilir.  

Kedim sürekli uyuyor ve ishal diyorsanız, kedinizin ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Enfeksiyon, zehirlenme, kolit, kanser gibi hastalıklar kedilerde halsizlik ve ishale neden olabilir. Bu durumda mutlaka bir veterinere gitmenizde fayda vardır. Kedinizin ishali yalnızca besin alerjisi ya da mama değişikliğinden dolayı meydana gelebilir, halsizliğin kaynağı ise uzun süren ishal nedeni ile kedinizin bünyesinin zayıf düşmesi olabilir.  

Kedimin İshali Geçmiyor 

Uzun süreli ishal, kedilerde mineral eksikliğine neden olabilir ve iç organlarının zarar görmesine neden olabilir. Kedinizin yabancı gıda almasını önlemek, mama değişikliği yapmak gibi önlemleri aldığınız halde kedimin ishali geçmiyor diyorsanız yapmanız gereken şey kedinizi en kısa sürede veterinere götürmektir.

Kedinizi veterinere götürene dek yarım litre suya bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı şeker atarak hazırladığınız elektrolit içeceği verebilirsiniz. Bu karışım, kediniz ishal için gereken tedaviyi görene dek kaybettiği besin ve suyun bir kısmını yerine koyamaya yarayacaktır.  

Kedilerde ishal genellikle başka belirtiler ile birlikte görülse de bazı kedilerde görülen tek belirti de olabilir. Kedim ishal ama halsiz değil diyor olsanız bile, kedinize en kısa sürede bir veterinere danışarak en uygun tedaviyi sağlamanız gerekir. Aksi halde kedinizin ishal ile kaybettiği su ve mineraller nedeni ile iç organları zarar görebilir.  

Kedim İshal Ama Keyfi Yerinde 

Kimi kedilerin bünyesi diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Bir kedide çok ciddi hastalıklara yol açabilecek bir durum bir başka kedide ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Kedim ishal ama keyfi yerinde diyorsanız, sizin kediniz de bünyesi kuvvetli bir kedi olabilir, ishalin nedeni de muhtemelen kedinize dokunan bir gıdadır.  

Kedilerde ishalin en yaygın nedenlerinden biri de bozuk mama tüketimidir. Özellikle açık satılan mamalarda son kullanma tarihi bilinmemektedir. Mamaların serin ve kuru yerlerde saklanması gerekir, bu koşullara uyulmaması da mamanın bozulmasına neden olabilir.

Bu durumda kedi sahipleri için kedim ishal ama halsiz değil dedirten durumlar meydana gelir. Kedi bozuk gıdayı yemeyi kestiğinde, ishal de kendiliğinden düzelebilir. Ani mama geçişleri de kimi zaman ishale neden olabilir. Bu nedenler kedilerde yeni bir mamaya başlanırken eski mama ile karıştırılarak yavaş yavaş geçiş yapılması önerilir.

Yavru kedi ishal olursa ne yapılmalı?

Kedilerin ishal olması belli bir süreyi aşınca normal kabul edilmemektedir. Bu sebepler öncelikle veteriner hekimle görüşmelisiniz. Vücuttan yüksek miktarda su kaybı olacağından mutlaka su içmesini gözlemlemelisiniz.

Kedi ishal olursa ne olur?

Kedilerde ishal çok sık rastlanan durumlar arasındadır. Öncelikle kakanın rengi ve şekli bize ip uçları verebilir. Bir süre gözlemlemeli eğer geçmezse bir hekime başvurmalısınız.

Kedi ishali kaç günde geçer?

Herhangi bir hastalık yok ise kedinizin ishali bir kaç günde kendiliğinden geçer.