Kedim Mama Kusuyor

Kediler kimi zaman fazla hızlı yemek yemekten, kimi zaman ise çeşitli sağlık sorunlarından dolayı kusabilir. Bu davranış, sahiplerini kedim mama kusuyor diye endişelenmeye sevk eder. Mama değişikliği yapıldığı dönemlerde de kusma davranışı görülebilir. Kusmaya eşlik eden başka semptomlar, kusmukta kan bulunması gibi durumlar, kusmanın mama kaynaklı değil, sağlık sorunu kaynaklı olduğunu işaret eder. Bu durumda bir veterinere başvurulması gerekir.  

Parazit, zehirlenme, enfeksiyon, organ yetmezliği gibi kimi durumlar da kedim kusuyor demenize neden olabilir. Bunları belirlemek için kedinizde oluşan halsizlik, kabız ya da ishal, ateş, titreme gibi belirtileri dikkatlice gözlemleyerek veterinerinize bildirmenizde yarar vardır. Bu sayede veterineriniz yapması gereken testleri doğru biçimde belirleyebilecek ve kedinize doğru teşhisi kolayca koyabilecektir. 

Mama değişikliğinin ani değil, birkaç gün içerisinde eski mama ile karıştırılarak yapılması, mama değişikliği nedeni ile kusmaları önleyecektir. Buna rağmen kusma devam ediyorsa, yeni mama kesilmelidir. 

Kedim Mamasını Bütün Kusuyor

Kediler kimi zaman mamalarını gereğinden hızlı tüketebilirler. Bu hızlı yeme biçimi mama ile birlikte çok miktarda hava yutmalarına ve kedim mamasını bütün kusuyor demenize neden olabilir. Kimi kediler aşırı iştahlıdır, hızlı ve çok miktarda mama tüketirler, doyduklarını anlamadan kusana dek yiyebilirler. Bu türden kediler için az miktarlarda sık besleme yapmak ya da mama yemesini yavaşlatmak için düz bir tabakta sunmak gibi çözümlere başvurulabilir.  

Hızlı yemek yeme nedeni ile kusma genellikle sokaktan gelen ya da stres altındaki kedilerde görülür. Eve birden fazla kediniz varsa ya da evcil hayvanınız varsa, kediniz yemek yiyemeyeceği paniğine kapılarak aşırı hızlı yemek yiyebilir. Bu da kedim mama kusuyor şikayetine sebebiyet veren durumlardan biridir.  

Kedim Sindirilmemiş Mama Kusuyor

Kediniz fazla hızlı yemek yediği için hava yutmak ya da midesinde yabancı cisim bulunması gibi durumlardan ötürü kusabilir. Kedim sindirilmemiş mama kusuyor diyorsanız, kedinizin alışık olduğu bir mamayı az miktarda vererek kusup kusmayacağını gözlemleyebilirsiniz.  

Kedim mama kusuyor dedirten sebeplerden bir diğeri de kedi midesinde yer alan yabancı cisimlerdir. Kediler meraklı hayvanlardır ve kimi zaman kendileri için zararlı olabilecek, sindiremeyecekleri yiyecekleri yutabilirler. Bu durum midelerinin dolmasına ve mama kusmalarına neden olur. Kedinizin yabancı cisim yuttuğundan şüpheleniyorsanız derhal bir veterinere başvurmanız gereklidir.  

Kedim Yaş Mama Yiyince Kusuyor

Kedilerin kimi gıdalara karşı hassasiyeti bulunabilir. Bu durum kedim yaş mama yiyince kusuyor şikayetine sebebiyet verebilmektedir. Kediler yaş mamayı çok sevdikleri için fazla hızlı yiyerek de kusabilirler.  

Kedi kusmasına başka bulgular da eşlik ediyor ise, muhtemelen gıda hassasiyeti değil, bir hastalık söz konusudur. Uzun süren kedim mama kusuyor biçimindeki şikayetleriniz, ciddi sağlık problemlerine işaret ediyor olabilir. Bu nedenle şüphe halinde vakit kaybetmeden bir veterinere danışmanız, kedinizin sağlığı için en iyisi olacaktır.

Mama yedikten kedi neden kusar?

Mama değişmişse vücudun onu kaldıramaması, stres, bunalım, depresyon, hastalık gibi pek çok neden sıralanabilir. Durum uzun süre devam ederse hekiminize başvurmanızı öneririz.

Kedi kusması ne zaman tehlikeli?

Kusma sorunu günde birden fazla ve iki günü aşkın süredir devam ediyorsa mutlaka bir veteriner hekim ile görüşülmelidir.

Kedi yemeğini neden kusar?

Hızlı yemek yemesi hava yutmasına bu da şişkinlik ve ardından kusmaya sebep olabilir.