Kedim Sarı Kusuyor

Kedilerde kusma bulgusu, mama kusma, beyaz köpük kusma, kanlı kusma ya da sarı kusma biçiminde olabilir. Tüy kusma da sık görülen bir kusma türüdür. Kedim sarı kusuyor diye endişeleniyorsanız kediniz büyük ihtimalle safra kusuyordur. Bu da kusmasının aşırı yemekten değil, başka bir rahatsızlıktan kaynaklandığını işaret etmektedir. 

Kediler çeşitli parazitler, viral hastalıklar, bakteriyel enjeksiyonlar ya da zehirlenmeler nedeni ile kusabilir. Kedim kusuyor diye endişelenmeye başlamadan önce kedinin ne sıklıkta ve biçimde kustuğunu gözlemlemek gereklidir. Örneğin kedinizin birkaç ayda bir tüy kusması bir sağlık sorunu olduğunu göstermez. Ancak kediniz günde birkaç kez sarı kusuyor ise, ciddi bir sağlık problemi olabilir.  

Kedim Sarı Kusuyor Ne Yapmalıyım?

Kedilerin kusması pek çok ciddi sağlık sorununu işaret edebilir. Kedim sarı kusuyor ne yapmalıyım sorusuna verilecek en sağlıklı cevap kedinizi vakit kaybetmeden bir veterinere götürmeniz gerektiğidir. Veterinere gitmeden önce kedinizin kusma ile birlikte gözlemlenen diğer semptomlarını not almanız, kedinizin aşı kartını yanınıza almanız oldukça önemlidir.

Bu sayede veterinerin kusmaya neden olan hastalığı teşhis etmesi kolaylaşacaktır. Böylece yapılacak test sayısı azalacak bu da hem sizin daha az ödeme yapacağınız hem de kedinizin daha az strese gireceği anlamına gelir.  

Kedilerde aşırı kusma ve sarı kusma, kedinin midesinin boş olduğunu ifade eder. Boş mide ile kusmak kedinizin yemek borusuna ve dişlerine zarar verebilir. Bu nedenle kedim sarı kusuyor şikayetinizin en kısa sürede çözüme kavuşturulması önemlidir.  

Kedim Sarı Köpüklü Kusuyor

Kedilerde kusma farklı biçimlerde ortaya çıkar. Kedim sarı köpüklü kusuyor diye bir şikayet, kedinin boş mide ile kustuğunu gösterir. Bu ciddi bir durumdur. Kedi zehirlenmiş olabilir, çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına sahip olabilir. Parazit kapmış ya da bir enfeksiyona yakalanmış olma olasılığı da oldukça fazladır.  

 Kediler yoğun kusma nedeni ile susuz ve besinsiz kalabilir. Bu da genellikle halsizliğe neden olur. Bu nedenle kedim sarı kusuyor şikayeti ile veterinere gittiğinizde öncelikle kedinizin kaybettiği besin ve suyu telafi etmek için serum bağlanması gerekebilir. Susuzluk ve besinsizlik durumunun uzun süreli olması, özellikle yavru kedilerde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.  

Kedim Sarı Kusuyor ve Halsiz

Yoğun kusma ve mama ile suyu midede tutamama durumu sonucu kedinizin halsiz kalması mümkündür. Kedim sarı kusuyor ve halsiz demenize sebep olacak pek çok rahatsızlık vardır. Kedilerinizin parazit aşılarını düzenli yaptırmanız, yediklerine dikkat etmeniz ve onun için sakıncalı maddeleri ortada bırakmamanız, düzenli sağlık kontrollerini yaptırmanız kedim sarı kusuyor ve halsiz şikayetlerini büyük ölçüde engelleyecektir.  

Özellikle sokaktan veya barınaktan yeni sahiplenilmiş kedilerde parazit ya da enfeksiyon bulunması olasılığı oldukça yüksektir. Bu durumda kedim sarı kusuyor şikayeti ile sıklıkla karşılaşılır. Parazit aşıları ya da antibiyotik tedavisi ile bu rahatsızlıklar büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle kedinizi sahiplenir sahiplenmez veteriner kontrolünden geçirmeniz önerilir.  

Kedilerde sarı kusmak neden olur?

Kedilerin sarı kusması bir çok hastalığın habercisi olmaktadır. Mutlaka vakit kaybetmeden veteriner hekim ile görüşülmelidir.

Kediler neden sarı ve köpüklü kusar?

Kedilerin sarı kusması bir çok hastalığın habercisi olmaktadır. Mutlaka vakit kaybetmeden veteriner hekim ile görüşülmelidir.

Kediler kusunca ne yapmak gerekir?

Mama ve su vermeyerek midesinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu durum devam ederse doktoru ile iletişime geçmelisiniz.