Kedi Hastalıkları

Kedim Sürekli Hapşırıyor

Kedim Sürekli Hapşırıyor

Hapşırık, kedilerde sık görülen semptomlardan biridir. Alerji, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonu gibi durumlar kedim sürekli hapşırıyor demenize neden olabilir. Hapşırık semptomu ender görülürse mesele yoktur, ancak sürekli tekrarlayan hapşırıklar acilen tedavi gerektiren bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle özellikle yavru kedilerde sık tekrarlayan hapşırığın görmezden gelinmemesi gerekir.  

Kimi mantarlar, viral hastalıklar ve parazitler de kedilerde hapşırmaya neden olabilir. Bu durum özellikle sokaktan ya da barınaktan sahiplenilen kedilerde oldukça sık görülür. Kedi herpesi, solunum yolu mantarı, kedi kalisivirusü gibi bazı hastalıklar hapşırmaya neden olabilir, eğer tedavi edilmese ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedim hapşırıyor diye endişeli iseniz, kedinizin tüm aşılarının tamamlanmış olduğundan emin olun buna rağmen hapşırma devam ettiği takdirde detaylı bir veteriner muayenesi gerekli demektir.  

Kedim Sürekli Hapşırıyor Ne Yapmalıyım? 

Kedilerin burnu insanların burnuna göre oldukça hassastır. Bu nedenle bizim yaşam ortamımızda bulunan bazı kokular, onları hapşırtabilir. Oda spreyi, parfüm, kokulu mum, sigara dumanı gibi ağır kokular kedilerde hapşırığa neden olabilir. Kedim sürekli hapşırıyor ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız, önceliğiniz ortamda kedinizi rahatsız edebilecek bir koku olmadığından emin olmaktır.  

Yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz mama ve kum değişiklikleri de alerjiye bağlı hapşırma semptomunu tetiklemiş olabilir. Bu durumda kedinize bir süre eski mama ya da kumunu sağlayarak hapşırmanın devam edip etmediğini gözlemlemeniz yerinde olacaktır. 

Ortamda kedinize rahatsızlık verecek ağır bir koku yoksa, ancak hala kedim sürekli hapşırıyor diyorsanız kedinizi başka semptomlar için de kontrol etmeniz gereklidir. Salya ya da burun akıntısı, kulak akıntısı, halsizlik, ateş gibi bulgular, kedinizin sürekli hapşırığının bir hastalıktan kaynaklandığını işaret eder. Bu durumda vakit kaybetmeden bir veterinere gitmeniz gereklidir.  

Yavru Kedim Sürekli Hapşırıyor 

Yavru kediler hastalıklara ve soğuğa karşı yetişkin kedilere göre çok daha hassastır. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda kolayca solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaları mümkündür. Yavru kedim sürekli hapşırıyor diye endişe ediyorsanız, kedinizi titreme, kulak ve burun akıntısı, halsizlik, ateş ya da soğuk kulaklar ve patiler gibi belirtiler için de kontrol etmelisiniz.

Bu belirtilerden bir ya da birkaçı varsa, yavru kedinizin viral ya da bakteriyal bir hastalık kapmış olma olasılığı yüksektir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir veterinere başvurmanız kedinizin hayatını kurtarabilir. 

Kedilerin hapşırması ortamda hapşırık tetikleyici etkenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Kediniz yatak altı, kanepe altı gibi tozlu yerlerde vakit geçirmeyi seviyor ise bu durum da kedim sürekli hapşırıyor gibi şikayetlere yol açabilir. Ortamda sigara dumanı, oda kokusu, ağır deodorant ve parfüm kokusu, tütsü dumanı gibi kedilerin hassas burunlarını rahatsız edecek kokular olması da hapşırık için tetikleyici olabilir. Kimi kokulu kedi kumları da kedinizde hapşırığa neden olabilmektedir.

Kedim neden sürekli hapşırıyor?

Ortamdaki toz vb. şeyler gibi tetikleyici durumlar dışında hapşırıyor olması solunum yollarındaki bir sıkıntıdan dolayı olabilir. Bir ili gün gözlem altına almalı ve geçmezse hekime başvurmalısınız.

Kedi hapşırması insana zarar verir mı?

Kedinizin bulaşıcı bir hastalığı yok ise hapşırması size zarar vermez.

Hapşıran kediye ne iyi gelir?

Hekime danışmalı ve verdiği ilaçlar doğrultusunda bir yol izlemelisiniz.