Kedi Hastalıkları

Kedim Sürekli Uyuyor

Kedim Sürekli Uyuyor

Kediler, insanlardan çok daha fazla zamanı uyuyarak geçirir. Uykuda geçirdikleri süre de genellikle gündüz zamanına denk geldiği için sahipleri kedim sürekli uyuyor der. Kediler günde ortalama 14 ila 18 saatlerini uykuda geçirir ve genellikle geceleri aktiftir. Bu sebeple kedinizin size hep uyuyormuş gibi gelmesi normaldir.  

Ancak kedilerin normal rutinlerinden fazla uyuması ve başka semptomlar göstermesi hastalık işareti olabilir. Kediler ağrı çektikleri ya da halsiz kaldıkları için de normalden fazla uyuyabilirler. Örneğin kedim çok tüy döküyor, sürekli uyuyor diyorsanız ve bu durum normalden farklı ise, kediniz iç parazitten mustarip olabilir. İç parazitler kedinizi halsizleştirir ve tüy dökmesine neden olur. Tedavi edilmediği takdirde kedinizde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve size de bulaşabilir. Bu nedenle derhal veterinere başvurulması gerekir.   

Kedim Balkondan Düştü Sürekli Uyuyor 

Kedilerin yüksekten düşmeyeceği, ya da düşünce yaralanmayacağı halk arasında yaygın, ancak yanlış bir inanıştır. Kediler yüksekten düşebilir, düştüklerinde kemik kırılması, iç kanama ve farklı yaralanmalardan etkilenebilirler. Kedim yüksekten düştü ve sürekli uyuyor diyorsanız yapmanız gereken ilk şey en hızlı şekilde kedinizi veterinere götürmek olacaktır.

Kedinizin sürekli uyuması aşırı ağrı ya da kafa travması, iç kanama gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle en kısa sürede gereken müdahalenin yapılması gerekir, aksi halde kedinizin yaşamı tehlikeye girecektir.  

Kediniz yüksekten düşmüş ve şans eseri yaralanmamış olabilir. Bu durumda hala kedim sürekli uyuyor demeniz ne anlama gelir? Kediler fizyolojik olarak iyi durumda olsalar da duygusal travmalar yaşayabilir. Kediniz düşüş sırasında çok korkmuş, kendini yabancı bir ortamda bulmaktan dolayı şaşkına dönmüş olabilir. Bu durumda kendini güvende hissettiği alanlar bulması, yeterli ilgi ve sevgi ile kısa sürede eski haline dönecektir.  

Kedim Sürekli Uyuyor ve Keyifsiz 

Bazı hastalıklar kedilerde oyun ve yemek yemek istememe, sürekli uyuma biçiminde belirtiler ortaya çıkarır. Bu durumu kedi sahipleri kedim sürekli uyuyor ve keyifsiz biçiminde ifade eder. Çeşitli alerjiler, vitamin eksikliği, iç parazitler ve stres kedilerin halsiz olmasına, iştahının kesilmesine ve sürekli uyumasında neden olabilir. Kedim sürekli uyuyor diyen kişilerin bu nedenle bir veterinere danışması, kedisinin beslenmesine özen göstermesi ve aşılarını aksatmaması gereklidir.  

Kedim Sürekli Uyuyor ve Halsiz 

Kedim sürekli uyuyor ve halsiz diyorsanız kedinizin pek çok farklı sorunu olabilir. Vitamin eksikliği, içi parazit, stres bunlardan bazılarıdır. Kedimin parazit aşılarını düzenli yaptırıyorum, beslenmesine dikkat ediyorum ancak kedim sürekli uyuyor diyorsanız, kedinizin beslenme alışkanlıklarını gözlemleyin. Kimi zaman kediler yeni mamaları benimsemez ya da aynı mamayı uzun süre yiyince sıkılıp yemeyi bırakabilir. Bu nedenle açlıktan dolayı halsiz kalabilirler.  

Yukarıda saydığımız etkenlerden hiç biri yoksa, kedinizin başka bir enfeksiyonu ya da organ yetmezliği olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden veterinere danışmanız önerilir.  

Kediler depresyona girince ne yapar?

Bunu anlamak için kedinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Aşırı iştah veya iştah kaybı, Aşırı sakinlik veya aşırı hareketlilik gibi bir çok etken kedinizin depresyonda olduğu gösterir.

Yavru kedi neden surekli uyur?

:Kedilerin büyük bir çoğunluğu uyumayı sevmektedir. Özellikle yavru kediler büyümeleri için de uyurlar. Protein yedikten sonra aldıkları enerjiyi saklamaları için de çok uyudukları gözlemlenmiştir.

Kediler Neden kumunda uyur?

Kediler bir şeyi çok sevdiklerinde yanında olmak isterler ve evet buna tuvaletleri de dahildir. Kedilerinin orada güvende hissederlerse tuvalette uyuma eğilimi yaşarlar.