Kedi Hastalıkları

Kedim Tuvaletini Yapmıyor

Kedim Tuvaletini Yapmıyor

Kediler tuvaletleri konusunda oldukça seçici hayvanlardır. Stres altına giren bir kedide tuvalet alışkanlıklarında değişim gerçekleşmesi, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kedim tuvaletini yapmıyor biçimindeki bir şikayet, kedinin dışkısı ya da idrarı ile ilgili olabilir. Dışkı yapamama ya da idrar yapamama farklı nedenlere dayanan şikayetler olsa da her ikisi de kedinin sağlığını tehlikeye atabilir.  

Kedinin tuvaletini yapmaması, tıpkı kedim ishal oldu şikayeti gibi kedinin boşaltım sisteminin çalışmasında bir anormalliğe işaret etmektedir. Kedilerin kısa süreli tuvalet yapmaması, genellikle kumlarını beğenmediklerine işaret eder. Kum kirli ise, ya da kedinin alıştığından farklı bir dokuda ise bunu beğenmeyen kedi bir süre tuvaletini tutar, ardından kum dışına bir yerlere yapabilir.  

Yavru Kedim Tuvaletini Yapmıyor 

Çok küçük yavru kediler, yardımsız kendi kendilerine tuvaletlerini yapamazlar. Normal şartlar altında, bu durumda anneleri onları yalayarak tuvaletlerini yapmalarını sağlar. Ancak çok küçükken annesiz kalmış olan kedileri sahiplenen kişiler yavru kedim tuvaletini yapmıyor diye sıklıkla endişeye kapılır. Bu durumda insan müdahalesi ile yavru kedinin tuvaletini yapması için yardım edilmesi gerekir.  

Tuvaletini yapmayan yavru kedilerin genital bölgesinin uyarılması gerekir. Hafif nemli bir pamuk yardımı ile bu bölgenin ya da anüsün uyarılması, kedinin tuvaletini yapmasına yardımcı olur. Kedim tuvaletini yapmıyor diyen yavru kedi sahipleri, bu yolla kedilerinin rahatlamasını sağlayabilir. Yavru kedinin karnına çok yumuşak hareketler ile masaj yapmak da tuvaletini yapmasına yardımcı olabilir.   

Kedim 2 Gündür Tuvaletini Yapmıyor 

Kedinin dışkı ya da idrar yapmaması son derece endişe verici bir durum olabilir. Kedinin dışkılamaması söz konusu ise ve kedim 2 gündür tuvaletini yapmıyor diyor iseniz, yuttuğu yabancı bir cisim nedeni ile kedinizin bağırsağı tıkanmış olabilir. Bu durum kedinizin hayatını riske atacak ciddiyettedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gereklidir. Veterinerin cerrahi müdahalede bulunması gerekebilir. 

Kediniz 2 gündür idrarını yapmıyor olabilir. Kedim tuvaletini yapmıyor şikayetiniz böyle bir durum ile ilgiliyse idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı gibi sorunlar söz konusu olabilir. Bu durumda da acilen veteriner müdahalesi gereklidir.  

Kedim Büyük Tuvaletini Yapmıyor 

Kedilerde kabızlık pek çok farklı sebepten kaynaklanabilmektedir. Kedim büyük tuvaletini yapmıyor şikayetinin nedenleri içerisinde en ciddi durum, kedinin yabancı bir cisim yutması nedeni ile bağırsaklarının tıkanması durumudur. Bu durumda acil biçimde cerrahi müdahale gereklidir.  

Kediler kimi zaman mama değişimi, tuvalet beğenmeme ya da stres gibi nedenlere bağlı olarak da kabızlık sorunu yaşayabilir. Kedim tuvaletini yapmıyor şikayeti, kimi zaman kolayca çözümlenebilmektedir.  Bu durumda kedinin içtiği suyun içerisine birkaç damla zeytin yağı damlatmak, kedinin dışkısını yapmasını kolaylaştıracaktır. Ancak kedide sürekli, olarak tekrarlayan bir kabızlık hali bulunması durumunda, yapılacak en doğru şey bir veteriner hekimin muayenesine başvurmaktır. Kabızlığa yol açan kronik sorunlar ve çeşitli hastalıklar ancak böyle teşhis edilebilir. 

Kedilerde Kabızlık nasıl anlaşılır?

Kedilerdeki dışkının bilinenin aksine sert ve kuru olması kabız olduğu anlamına gelmektedir.

Yavru kediler tuvaletini yapmazsa ne olur?

Yavru kedilerin tuvaletini yapamaması zehirlenme sebebidir. Zehirlenen yavru kediler ise yaşama tutunamazlar.

Kedi tuvaletini ne kadar tutabilir?

Kediler kakasını ortalama 3 gün çişini ise 24 saat kadar tutabilmektedirler.