Kedi Hastalıkları

Kedim Yemek Yemiyor

Kedim Yemek Yemiyor

Kediler genellikle az az ancak sık sık yemek yemeyi tercih eder, bu beslenme düzeni doğaları için daha uygundur.  Ancak çeşitli nedenler ile kedilerde iştahsızlık görünebilir ve sahipleri kedim yemek yemiyor diye endişe edebilir. İştahsızlığın mama beğenmeme gibi basit nedenleri olabileceği gibi, enfeksiyon ve organ yetmezliği gibi çok ciddi nedenleri de olabilir.  

Kedim ishal oldu ve yemek yemiyor diyorsanız, kedinizin oldukça ciddi bir rahatsızlığı olabilir. İshal olan ve kaybettiği su ve gıdayı yemek yeme yolu ile geri almayan kedileri ciddi sağlık problemleri beklemektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden veterinere gidilmesi gerekir.  

Kedim Kuru Mamasını Yemiyor 

Kediler özellikle mama değişikliği yapılan zamanlarda mamalarını beğenmeyerek yemekten kaçınabilir. Özellikle kuru mamaya yeni başlayan yavru kedilerde bu durum sıklıkla görülür. Kedim kuru mamasını yemiyor diyen yavru kedi sahipleri, mamayı yaş mama ile karıştırmayı ya da suyla ıslatmayı deneyebilirler.  

Kedilerin iştahsız olmalarının bir diğer sebebi de diş problemleridir. Bu problemler yetişkin ve yaşlı kedilerde daha çok görülür. Dişi ağrıya ve acıyan kediler özellikle kuru mama yemekten kaçınabilir. Bu durum sahiplerini kedim mama yemiyor diye endişeye sürükler. Diş çürümesi ya da diş eti problemleri çeken kedilere veterinerler anestezi vererek diş tedavisi uygulayabilmektedir.  

Kedim Yemek Yemiyor ve Halsiz 

Kedilerde iştahsızlık halsizliğe neden olabileceği gibi, bir rahatsızlığın hem iştahsızlık hem de halsizliğe yol açması mümkündür. Kedim yemek yemiyor ve halsiz diye şikayet ediyor iseniz, önce kedinize sevdiğini bildiğiniz bir yiyecek ikram ederek başlayın. Bu yiyecek daha önce severek yediği bir kuru mama, haşlanmış yumurta ya da et veya yaş mama olabilir. Kediniz bu yiyeceği yiyorsa ve ardından halsizliği geçiyorsa, muhtemelen mamayı beğenmemiştir ve açlıktan halsiz düşmüştür. Stresten dolayı iştahsız ve halsiz olması da mümkündür. 

Kedinize sevdiği yiyecekleri ikram ettiyseniz ve hala kedim yemek yemiyor diyorsanız, kedinizin başka bir sağlık sorunu olabilir. Parazitler, gastrit, enfeksiyon hastalıkları ve kanser gibi rahatsızlıklar kedinizde iştahsızlığa neden olabilir. Bir iki günden uzun süren ve kedinize sevdiği yiyecekleri ikram ettiğiniz halde geçmeyen iştahsızlık problemi için veterinere gitmeniz yerinde olacaktır.  

Kedim Yemek Yemiyor Su İçmiyor 

Kediler, stres altında yemeden içmeden kesilebilir. Ortamı değişen bir kedinin stresten dolayı yemek yememesi ve su içmemesi mümkündür. Ancak bu durum birkaç günden fazla sürmeyecektir. Uzun süredir kedim yemek yemiyor ve su içmiyor diyorsanız, bir veteriner ziyaretinin zamanı gelmiş demektir. Ortam değişikliği olmamasına, maması değişmemesine rağmen aniden kedinin yemek yemeyi ve su içmeyi bırakması ise ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir.  

Kedim yemek yemiyor diye endişeleniyorsanız sevdiği yiyecekleri vermeyi deneyebilir, ortamında rahat etmesini sağlayabilir, eğer bunlar işe yaramıyorsa bir veteriner hekimde kedinizin sağlık kontrollerini yaptırabilirsiniz.

Kedinin iştahı nasıl açılır?

Kedinizin iştahı yoksa önce bunun sebeplerinin araştırmalı gerekirse bir hekime götürmelisiniz. Bunun dışında özel ödül mamaları, konserve mamalar gibi değişik şeyler deneyebilirsiniz.

Hasta ve yemek yemeyen kediye ne verilir?

Kediler için özel olarak üretilmiş anne sütü tozunu veya su ile karıştırılmış sütü kendisini toparlaması için enjektörle verebilirsiniz. Fakat öncelikle bir hekime danışmalısınız.

Kediler Neden iştahı kesilir?

Bir çok farklı hastalığın habercisidir. Öncelikle bir hekime danışmalısınız. Kediniz stere girmiş veya depresyonda olabilir. Dikkatlice gözlemlemeli ve ona göre bir yol çizmelisiniz.