Köpek Sağlığı

Köpeğim Çok Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım ?

Köpekler birçok kişi için oldukça cana yakın bulunan hayvanlar arasında yer alır. Kolay öğrenebilir olmaları ve sevimlilikleri ile hemen hemen herkesi etkilemeyi başaran köpeklerin çeşitli problemleri olabilir. Köpeğim Çok Tüy Döküyor dendiğinde ise bu sorunun birçok nedenden kaynaklanması mümkündür. Bu tür bir problemle karşılaşıldığında öncelikle sebepleri hakkında fikir sahibi olmak gerekirken tüy dökme bölgesel olabileceği gibi genel bir alanda da gerçekleşebilir. Golden Köpeğim Çok Tüy Döküyor Golden sahiplerinin en çok araştırdığı konulardan biridir. Köpekler tüy döktüğünde bunun nedenleri arasında pire ya da parazitler olabilir. Bu tür canlılar kaşıntı yapmaları sebebi ile cilt üzerinde tahriş yapma etkisine sahiptirler. Köpekler kaşındıklarında bu bölgelerde tahriş olması mümkün hale gelir. Bunun sonucunda da tüy dökme gerçekleşebilir. Çeşitli cilt problemleri olması durumunda da köpeklerde tüy dökmenin arttığı görülürken bu sorunlardan biri de egzamadır. Bunun yanı sıra kepek oluşumunun etkisi ile de tüy dökülmesi söz konusu olabilmektedir. Köpeğim Çok Kaşınıyor ve Tüy Döküyor diyorsanız bu yazı tam size göre.

İlginizi çekebilir: Köpeğim Çok Havlıyor

Köpeğim Çok Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım ?

Köpeklerin tüy dökmesine neden olan birçok problemden söz etmek mümkündür. Köpeği olanlar tarafından araştırılan birçok konu arasında Köpeğim Çok Tüy Döküyor da yer alırken beslenmede görülen yetersizlik sorunları da tüy dökülmesine yol açabilir. Beslenme sırasında vitamin ve mineral açısından dengeli mamalar oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra tüylerin sağlıklı olarak gelişim göstermesi için gerekli olan keratinin sentezlenebilmesi içim sülfürlü amino asitlere gerek duyulur. Bunların yetersiz olması durumunda da tüy dökülmesi problemi ile karşılaşılabilmektedir. Köpeklerin beslenme ya da herhangi bir cilt rahatsızlığına bağlı olmadan da tüy dökme problemi ile karşılaşması söz konusu olabilir. Yaşlanma etkisi de köpekler açısından önemli bir tüy dökme sebebidir. Ayrıca hormonal rahatsızlıklar ya da tümör gibi sorunlar da köpeklerde tüy dökülmesine yol açabilen nedenlerdir. Rahatsızlık belirtileri görüldüğünde bir veteriner hekime danışılması daha sağlıklı sonuçlar almak açısından önemlidir. Ciddi problemlerde tüy dökülmesine eşlik edecek başka belirtilere de gerek duyulurken köpeğin dikkatli bir yaklaşımla gözlemlenmesi gerekir.

Köpeğim Çok Kaşınıyor ve Tüy Döküyor

Cilt rahatsızlıklarına bağlı olarak kaşıntıyla beraber görülen tüy dökülmeleri söz konusu olabilir. Bu durumda da ciltle ilgili bir sorun olup olmadığının anlaşılması gerekir. Köpekler genellikle pire ya da kepek oluşumlarında ya da parazitler nedeni ile tüy dökebilir. Köpeğim Çok Tüy Döküyor sebepleri merak edildiğinde genellikle kaşıntıya yol açan cilt problemlerinden söz etmek gerekir. Bu durumda deri üzerinde herhangi bir kızarıklık ya da değişim söz konusu olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu sayede ciltte bir sorun var mı? İlk anda anlaşılır. Ardından da veterinere danışmak doğru bilgi almak açısından önemlidir. Bazı durumlarda kaşıntıları azaltmak için dermotolojik testlerden geçirilen şampuanlar işe yarar çözümler üretebilirken beslenmesine de dikkat edilmesi gerekebilir.

Golden Köpeğim Çok Tüy Döküyor

Golden cinsi köpekler oldukça bilinen türler arasında yer alırken genellikle bakımları kolay olan ırklardandır. Bu köpekler cana yakın türlerden biridir ve en önemli özellikleri arasında çocuklarla iyi anlaşmaları gelir. Kolay eğitilebilen Golden cinsi köpeklerin hiperaktif oldukları bilinir. Köpeğim Çok Tüy Döküyor dendiğinde bunun çeşitli sebepleri olabileceğinden söz etmek gerekir. Golden cinsi köpekler çok tüy dökmeleri ile bilinirler. Genellikle mevsimsel etkilerden kaynaklanan tüy dökme normalin dışında bir gelişim gösteriyorsa bu durum parazit, mantar ya da yediği mamalardan kaynaklanıyor olabilir. Köpeklerin yediği mamaların içerisinde omega 3, yağ asitleri, çinko ve biotin ve B vitamininin bulunması gerekir. Bunların az ya da eksik olması durumunda da tüy dökülme sorunu oluşabilmektedir. Bazı sağlık sorunları sebebi ile de  tüy dökme olabilir bu durumda veteriner hekime danışılmalıdır.  

Sıkça Sorulan Sorular:

Köpeğim Çok Tüy Döküyor Ne Yapmalıyım ?

Vitamin ve mineral açısından zengin mamaları tercih edin.

Golden Köpekler Neden Çok Tüy Döker ?

Genellikle mevsimler etkilerden kaynaklanan tüy dökülme sorunu Goldenlarda çok yaygın görülür. Her tüy döken Golden’ı hasta olarak değerlendirmek yanlış olur.

Köpeğim Çok Kaşınıyor Neden ?

Köpeğiniz cildiyle ilgili bir problem yaşıyor olabilir.