Köpek Sağlığı

Köpeğim Isırıyor Ne Yapmalıyım ?

Köpekler insanlarla iyi geçinebilen canlılar arasında yer alırken çoğu köpek dost canlısıdır. Kolay eğitilirler ve zekâları ile de dikkat çekerler. Bunun yanı sıra bazı köpekler daha kolay öğrenebilir ve verilen komutları uygulayabilir. Her köpeğin kendine özgü bir yaradılışı bulunurken bu özellikleri genetik sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Köpeğim Isırıyor dendiğinde bunun temelinde yatan sebeplerin doğru anlaşılması gerekir. Köpekler uysal oluşları ile de dikkat çekerlerken saldırganlaşmaları için bazı sebeplerin oluşması gerekir. Genellikle hiçbir köpek nedensiz yere ısırma eğilimi göstermez. Stres altında olmadığı sürece bir köpeğin saldırgan tavırlar sergilemesi oldukça zordur. Bundan dolayı da köpeklerin ısırması söz konusu olduğunda bazı davranışlara yol açan nedenlerin doğru anlaşılması gerekir.

İlginizi çekebilir: Köpeğim Öksürüyor

Köpeğim Isırıyor Ne Yapmalıyım ?

Köpeğim Isırıyor cümlesi kurulduğunda temelde bunun bir sebebi olması gerekir. Köpeklerin evcil hale geldikleri günden bu yana insanlarla bir arada yaşadığı görülürken onları korumaları ve sadakatleri dikkat çeken yanlarıdır. Sahiplenme duyguları gelişmiş olan köpekler kendilerini birine ait hissettiklerinde ona zarar gelmesini istemez. Bu durumda da bölgesini koruma ihtiyacı hisseder. Dışarıdan gelen tehditlere karşı bölgesini koruyabilmesi içinse bazı durumlarda saldırganlaşır. Bu tür ortamlarda ısırmaya meyilli olduğu görülürken bu durum genellikle dışarıdan gelen kişilere karşı gerçekleşir. Köpekler korktuklarında da kendilerini korumak isterler. Korku duygusu karşısında ise saldırgan olabilirler ve ısırma davranışı geliştirebilirler. Bu davranış içgüdüsel olarak ortaya çıkar. Anne köpekler yavruları için bir tehdit oluştuğunu düşünürlerse bu durumda saldırganlaşabilirler. Isırma güdüsü de anne köpekler için yavrularını koruması gerektiğinde ortaya çıkar. Köpeğin korkmuş olması ya da dışarıdan gelen yabancılara karşı saldırganlaşması içgüdüsel tepkileri arasında yer alır. Normal şartların dışında bir gelişme olmadıysa ve köpek ısırma eğilimindeyse oyun oynamak istediğinde de zararsız bir şekilde ısırabilir. Bu eğilim oyun isteğine bağlı olarak ortaya çıkar ve zarar veren bir ısırmadan farklı olduğu köpeğin sahibi tarafından ayırt edilebilecek düzeydedir. Bunun yanı sıra zarar verici nitelikte ısırma eylemlerinde, köpeğin canı yanması da etkili olur. Köpekler canı yandığında da ısırabilir.  Ayrıca bazı hastalık durumlarında da ısırma eğilimi artış gösterebilir.

Yavru Köpeğim Isırıyor Ne Yapmalıyım ?

Köpeğim Isırıyor diyen bir kişinin öncelikle bunun nedenini araştırması gerekir. Köpekler hareketli şeylere karşı ilgi gösterirler ve motosiklet, araba gibi araçların peşlerinden koşarak havlarlar. Bu eylem de avlarını yakalama güdüsünden kaynaklanırken ısırma eğilimi de avcı yönlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Yavru köpekler de çeşitli nedenlerle ısırır. Genellikle oyun oynama isteğinde olan yavru köpekler insanlarla oynarken bunu ısırarak gerçekleştirir. Isırmayı bir oyun olarak algılamaları nedeniyle sıklıkla bu tür bir eğilim gösterdikleri görülen yavru köpeklerin sevgi ve ilgiye ihtiyacı olur. Yavru köpeklerin küçüklükte geliştirdiği bu davranışların kontrol altına alınmaması durumunda yetişkinlik dönemlerinde bir sorun olarak ortaya çıktığı görülür. Bundan dolayı da eğitimleri sırasında üzerinde durulması gereken konular arasında ısırma problemi ilk sırada yer alır. Yavru köpekler oyun sırasında kişileri sürülerinin bir parçası olarak görürler. Bundan dolayı da kendilerine en yakın hissettikleri kişiyi lider olarak kabul ederler. Oyun sırasında da diğer köpeklere yaptıkları gibi insanlara da aynı şekilde davranırlar. Bir başka neden ise diş çıkarma dönemlerinde ağızlarında oluşacak kaşıntıdır. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi yavru köpeklerin de dişleri kaşınabilir. Kaşıntının önlenmesi için köpeğe çeşitli oyuncaklar alınması gerekirken ısırma eylemi karşısında köpeğin eğitimine önem verilmesi gerekir. Bu durumda da olumsuz davranışların giderilmesi için ödül yönteminden yararlanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Köpeğim Isırıyor Ne Yapmalıyım ?

Stres altında olmadığı sürece bir köpeğin saldırgan tavırlar sergilemesi oldukça zordur. Köpeğinizin stresini azaltmaya çalışın.

Yavru Köpeğim Isırıyor Ne Yapmalıyım ?

Yavru köpeklerin küçüklükte geliştirdiği bu davranışlar kontrol altına alınmaması durumunda yetişkinlik dönemlerinde sorunlara yol açabilir.

Köpeğimin Isırması Normal Mi ?

Genellikle oyun oynama isteğinde olan köpekler insanlarla oynarken ısırabilirler. Isırmayı bir oyun olarak algılayabilirler.