Köpeğim Öksürüyor Ne Yapmalıyım ?

Öksürük tüm canlılar için geçerli olabilen bir sağlık sorunudur. Köpekler de insanlar gibi çeşitli hastalıklara bağlı olarak öksürebilirlerken Köpeğim Öksürüyor diyen biri bunun sebeplerini de merak eder. Öksürük genellikle önemsenmeyen bir problem olurken sürekli bir şekilde devam eden öksürüklerin dikkate alınması gerekir. Köpekler açısından kaliteli bir hayat yaşamalarını sağlamak sahiplerinin üzerine düşen bir sorumluluktur. Doğru bir beslenme ve yeteri bir egzersiz sağlıklı ömrün koşulları arasında yer alırken kilolu köpeklerin daha fazla sağlık sorunu yaşadığı bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı bir köpeğin bakımı sırasında beslenmesine özel bir önem verilmelidir. Köpekler sürekli öksürdüklerinde bu durum ciddi bir sağlık problemine işaret edebilir. Kalple ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında köpeklerin aralıksız olarak öksürebildiği bilinir. Kalp yetmezliği problemi köpeklerde öksürüğe yola açabilecek bir sağlık sorunudur. Ayrıca yabancı bir cisim yutan köpeklerin de geçici bir süre öksürmesi mümkündür.

İlginizi çekebilir: Köpeğim Isırıyor

Köpeğim Boğazına Bir şey Takılmış Gibi Öksürüyor

Köpeklerin nefes borusu sorunlarına bağlı olarak da öksürmeleri söz konusu olur. Köpeğim Öksürüyor cümlesini kuran kişilerin merak edecekleri arasında bu problemin nedeni ilk sırada gelir. Nefes borusu problemleri de inatçı öksürüklere yol açabilen sorunlardan biridir. Nefes borusu çevresinde yer alan kıkırdağın zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkan öksürük durumu köpekte kesilmeyen öksürük nöbetlerine yol açabilirken bunun giderilmesi için cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Kanser rahatsızlığında ortaya çıkabilecek belirtiler arasında öksürük de yer alır. Solunum yolu problemleri, kalp rahatsızlıkları ya da kanser gibi hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabilecek olan öksürüklerin ihmal edilmemesi gerektiği görülür. Özellikle uzun süreli devam eden durumlarda herhangi bir hastalığın başlangıcı olabilen bu durum erken teşhis konmasına imkân tanıyabilir. Bu sebeple köpeğin dikkatli bir gözlemle takip edilmesi gerekir. Köpekler öksürürlerken aynı zamanda da kusabilirler. Köpeklerde kusmaya yol açan sebepler; mide sorunları, hızlı yemek yemek, çok fazla gıda tüketmek, yemeklerden sonra aşırı hareket etmek, güneş çarpması olabilir. Bunun yanı sıra bazen köpekler korktuklarında da kusabilirler. Bazı hastalıklar da köpeklerde görülen kusmanın nedenleri arasında olan bir durumdur. Köpeklerin mama yedikten hemen sonra kusması mümkündür. Kusma sırasında ise salya akması gibi bazı belirtilerin yanı sıra öğürme eylemi de gerçekleşebilir. Fazla yemek yemek köpeklerin midesinde rahatsız edici bir etki yaratabilir. Bozuk gıdaların da köpeklerin kusmasına yol açabileceği bilinir.

Köpeğim Öksürüyor Kusmaya Çalışıyor

Köpek öksürmeye başladığında bu durumun yakın takibe alınması gerekir. Devam eden öksürüklerde veteriner hekime başvurmak açısından öksürük takibi gerekli olurken Köpeğim Öksürüyor dendiğinde nedeni hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Köpekler birçok nedenle öksürebilirken aynı zamanda da kusmanın bu duruma eşlik etmesi ihmal edilmemelidir. Köpeğin boğazına bir şey kaçmış olabilir ve bu durumda da öksürme ile birlikte öğürme eylemi gerçekleşir. Köpeğin kusmasına yol açabilen bu durum takip edilmelidir. Köpeğin boğazına bir şey kaçmadığı halde öksürmesi durumlarında ise bir hastalık belirtisi olabileceği için veterinere danışılmalıdır. İştahsızlık, kusma, ishal gibi belirtilerin ihmal edilmemesi gerekirken köpeğin mutlaka bir veteriner hekime gösterilmesi gerekir. Köpeğin dışarıda başka hayvanlarla temas etmiş olması ya da dışarıda bir şey yemiş olması da hasta olmasına yol açabilir. Bundan dolayı da köpeğin bakımından sorumlu olan kişinin dikkatli bir gözlemci olması gerekir. Köpekler kustuklarında kusmuk incelenmelidir. Herhangi bir cisim nedeni ile kusmuşsa bu durum kusmuktan anlaşılabilir. Ya da kusmuğun rengi, kokusu ve görüntüsü yönlendirici olur. Bundan dolayı da incelenmesi sorunun anlaşılabilmesi açısından önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Köpeğim Öksürüyor Ne Yapmalıyım ?

Köpekler sürekli öksürdüklerinde bu durum ciddi bir sağlık problemine işaret edebilir. Kalple ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında köpeklerin aralıksız olarak öksürebildiği bilinir.

Köpeğim Boğazına Bir şey Takılmış Gibi Öksürüyor Ne Yapmalıyım ?

Nefes borusu problemleri inatçı öksürüklere yol açabilen sorunlardan biridir. Nefes borusu çevresinde yer alan kıkırdağın zayıflamasına bağlı olarak ortaya çıkan öksürük durumu köpekte kesilmeyen öksürük nöbetlerine yol açabilir.

Köpeğim Öksürüyor Kusmaya Çalışıyor Ne Yapmalıyım ?

Köpek öksürmeye başladığında bu durumun yakın takibe alınması gerekir. Devam eden öksürüklerde kesinlikle veteriner hekime başvurmak gerekir.