Köpek Sağlığı

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpekler eğitilebilir evcil hayvan türleri arasında yer alır. Birçok insan tarafından ev ortamında da bakılabilen bu canlıların tuvalet eğitimine ihtiyacı olur. Zeki yaradılışta olmaları nedeni ile de bu konuda eğitildiklerinde istenilen davranışları sergileyebilirler. Köpek Tuvalet Eğitimi söz konusu olduğunda öncelikle yavru oldukları dönemde köpeklerle özel olarak ilgilenilmesi gerekir. Köpeklerin koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bundan dolayı da herhangi bir yere tuvaletlerini yaptıklarında o bölge temizlense dahi kokuyu alabilirler. Bu sebeplere bağlı olarak da belirli bir yere tuvaletlerini yapmaları istendiğinde o bölge dışında başka bir yerden bu kokuyu almaması gerekir. Tuvaletlerden gelebilecek kokular nedeni ile de köpeklerin bu bölgelere tuvaletini yapması mümkün olur. Bu sebeple eğitim sırasında tuvalet gibi alanların kapalı tutulması önerilir.

İlginizi çekebilir: Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerin eğitimleri çeşitli konular üzerine olabilir. Zeki yaradılışta olmaları nedeni ile kolay öğrenen canlı türleri arasında yer alan köpekler için tuvalet eğitimi de verilebilir. Köpek Tuvalet Eğitimi verileceği zaman ev içerisinde herhangi bir kötü kokuya maruz kalmaması gereken köpeklerin kısa süre içerisinde tuvaletini yapması gereken yeri öğrenmesi mümkün olur. Genellikle mama yiyip su içtikten sonra köpeklerin tuvalet ihtiyacı ortaya çıkar. Özellikle yavru oldukları dönemlerde oyun sırasında da ansızın tuvaleti gelebilen bu canlıların dikkatli bir gözlemle eğitilmesi gerekir. Tuvaletini yapmasını istenen yere yapan köpeğin ödüllendirilmesi öğrenmesini pekiştirmek için önemlidir. Yanlış yere yaptığında ise ceza verilmemesi ve komutlarla köpeğin yönlendirilmesi gerekir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpeklere bakan kişilerin onların davranışlarını iyi tahlil etmesi ihtiyaçlarını anlama konusunda yardımcı olacak ipuçlarını verir. Bundan dolayı özellikle yavru oldukları dönemlerde davranışlarının gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Alışkanlıkları olan canlılar arasında yer alan köpekler belli davranışları sürekli tekrarlama eğilimindedir. Tuvalet eğitimi kısa sürede gerçekleştirilebilir. Bunun için köpeğin belirli bir zaman aralığında gözlem altında tutulması ve davranışlarının kontrol edilmesi zorunludur. Doğru davranışların ödüllendirilmesi yöntemi, ise öğrenmenin en etkili güçleri arasında yer alır. Köpek Tuvalet Eğitimi hayvanın sağlıklı olması ve yeterince ilgi görmesi durumunda kısa sürede sonuç verir. Özellikle sevildiğini hisseden canlılar açısından bu duygulara karşılık öğrenme eğiliminde de artış olur.

Köpeğe Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi özellikle köpeğin yavru olduğu dönemde yapılması gereken bir çalışmadır. Bunun yanı sıra köpeklerin zeki ve öğrenebilir canlı türleri arasında yer alması nedeniyle her yaştan köpek için tuvalet eğitimi verilmesi mümkün olur. Köpeklerin eğitilmeleri sırasında gerekli olan tek davranış sabırlı olmaktır. Öncelikle köpeğin nereye tuvaletini yapması gerektiği belirlenmelidir. Yavru iken alınan köpeklerin ev ortamını tanıma sürecinde yanında olunmalı ve gözlemlenmelidir. Evin herhangi bir yerine idrarını yapması engellenirken kendisine çeşitli alanlar belirleme ihtiyacında olan köpeğin bunu yapması istenmez. Bu durumda sürekli aynı yere tuvaletini yapma gereksinimi oluşacağından köpek kontrol altında tutulur. Köpeğin ve evde yaşayanların sağlığı açısından dışarıda bir yere dışkılama yapması öğretilmelidir.

Evde Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpeklerin eğitilmeleri oldukça kolay olurken Köpek Tuvalet Eğitimi de kısa sürede verilebilecek bir davranıştır. Köpeklerin eğitilmesi sırasında düzenli davranışlar sergilenmesi kolaylaştırıcı olur. Bunun için köpeğin bakımını üstlenecek olan kişinin istikrarlı olması ve belli davranışları sürekli yapması işleri kolaylaştırıcıdır. Köpeğin beslenme saatleri belli olduğunda ve bu düzenli olarak yapıldığında tuvalet ihtiyacı karşısında da hangi zamanlarda bunun yapılacağı belirlenmiş olur. Genellikle yemek yiyip su içtikten sonra köpeklerin tuvaleti gelir. Köpek dışarı çıkarıldığında aynı yere götürülmesi bu davranışını tekrarlayabilmesi açısından önerilen bir durumdur. Dışkılamasını yaptıktan sonra ise ödüllendirilmesi gerekir. Belli bir düzene oturtulana kadar bu davranışlara devam edilmesi önerilir.

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Köpek Tuvalet Eğitimi hayvanın sağlıklı olması ve yeterince ilgi görmesi durumunda kısa sürede sonuç verir. Özellikle sevildiğini hisseden canlılar açısından bu duygulara karşılık öğrenme eğiliminde de artış olur.

Evde Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Bunun için köpeğin bakımını üstlenecek olan kişinin istikrarlı olması ve belli davranışları sürekli yapması işleri kolaylaştırıcıdır. Köpeğin beslenme saatleri belli olduğunda ve bu düzenli olarak yapıldığında tuvalet ihtiyacı karşısında da hangi zamanlarda bunun yapılacağı belirlenmiş olur.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Kolay Mı ?

Köpeklerin zeki ve öğrenebilir canlı türleri arasında yer alması nedeniyle her yaştan köpek için tuvalet eğitimi verilmesi mümkün olur.