Köpek Sağlığı

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ?

Gelişim biyolojisi açısından değerlendirildiğinde köpeklerin yaşlarının hesaplanması sırasında insan yaşı ile doğrusal bir orantıdan söz etmek pek mümkün olmaz. Bunun yanı sıra Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ? Araştırıldığında insanlarda görülen 1-2 yaş aralığının çocukluk evresi olduğu ifade edilirken köpekler söz konusu olduğunda 2-6 ay arası çocukluk olarak değerlendirilir. İnsanlar için 12-25 yaş aralığı ergenliğe denk gelirken köpeklerde 6 ay ile 2 yıl arası ergenlik olarak değerlendirilir. Yetişkinlik dönemi insanlar için 25-50 yaş arasıdır. Köpekler içinse yetişkinlik dönemi 2-7 yaş arasıdır. Köpekler için 12 yaşa kadar olan süreç yaşlılık olarak değerlendirilir. İnsanlar içinse 70 yaşa kadar olan zaman aralığı yaşlılıktır. Köpekler söz konusu olduğunda genellikle 1 köpek yılı insanlar için 7 yıllık bir sürece denk gelir diye düşünülür. Bu hesaplama ise yanlış bir uygulamadır.

İlginizi çekebilir: Köpeğim Isırıyor

Köpek Yaşı Hesaplaması

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ? Merak edildiğinde bilinmesi gerekenlerden biri köpeklerin yaşlanma hızlarının sabit olmadığıdır. Her köpek türünün yaşlanma hızı kendine özgü olurken özellikle küçük ırkların yaşam sürelerinin daha uzun olduğu görülür. Yaş hesaplaması yapılırken köpeklerin dişleri dikkate alınır. Yavru köpeklerde süt dişleri 8. Haftadan itibaren görülür. Kalıcı dişler ise 7 aylık olana kadar tamamlanır. Ayrıca köpeklerin dişlerinde oluşan tartarların 5 yaşını geçmiş olanlarda daha sık görülmesi söz konusudur. Gözlerin ve tüy renginin incelenmesi ile de köpeklerin yaşları ile ilgili tahmin yürütülebilmesi mümkün olur.

Köpek Yaşı Nasıl Anlaşılır ?

Köpeklerin fiziksel görünümleri değerlendirildiğinde yaşlarına dair bir tahmin yapılması mümkün olabilmektedir. Köpeğin tüyü, derisi ya da gözleri yaşı hakkında fikir yürütebilmeye yarayan ipuçlarını sunabilmektedir. Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ?  Birçok kişi açısından yanıtı merak edilen sorular arasında yer alır. Köpeklerde yaşla beraber tüylerde ve ciltte bazı değişimlerin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.  Genç bir köpeğin tüyleri daha parlak ve canlı bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra yaşlanmanın etkisi tüylerin canlı ve parlak görünümünde değişimler yaşanmasına yol açar. Tüylerin matlaşması ve canlılığını kaybetmesi ilerleyen yaşlarda muhtemel olan bir durumdur. Ayrıca yaşlı köpeklerin derilerinde bir kalınlaşmadan söz etmek doğru olur. Yaş ilerledikçe köpeklerde tüy dökülme probleminin de yoğunlaştığı görülür.

Köpek Yaşı İnsan Yaşına Göre Nasıl Hesaplanır ?

Köpek yaşı hesaplanırken insanlarla arasında doğrusal bir orantı kurulması pek mümkün olmaz. Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ? Sorusuna yanıt arandığında göz ve dişlere de bakmak gerekir. Gözlerin durumunun yanı sıra dişlerdeki değişimler de köpeklerle ilgili olarak yaşın anlaşılmasında bir ölçüt olarak kullanılabilir. Yaşlı köpekler için katarakt problemi önemli bir sorundur. Bundan dolayı da gözün mat olarak görülmesi mümkündür. Dişlerin sivri ve keskin olan özellikleri yıllarla birlikte ortadan kalkabilir. İleri yaşlarda bir köpeğin dişleri körelir ve beyazlığını da kaybeder. Bundan dolayı da yaş hesaplaması yapılırken tüm hepsi dikkate alınır. Köpekler yavru oldukları dönemde süt dişlerine sahiptir. Daha sonra süt dişleri çıkar ve yerine yenileri gelir. Yaş hesaplaması yapılırken bu kriter de dikkate alınır. Köpeklerin yaşı insanlarla kıyaslandığında yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre köpeklerde ilk bir yıl yaklaşık 15-16 insan yaşına denk gelir. İkinci yılda köpeklerin 9 yıl daha yaş aldığı düşünülürken sonraki yıllar insan yaşına göre 5 yıl olarak kabul edilir. Genellikle bir köpek yılı 7 insan yılına eşitmiş gibi düşünülmesine rağmen bu görüşün yanlış olduğu bilimsel olarak kabul edilen bir durumdur. Bundan dolayı da Amerikan Veteriner Hekimler Birliği’nin görüşleri dikkate alınır.

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır ?

Köpekler için yetişkinlik dönemi 2-7 yaş arasıdır ve 12 yaşa kadar olan süreç yaşlılık olarak değerlendirilir.

Köpek Yaşı Nasıl Anlaşılır ?

Köpeklerde yaşla beraber tüylerde ve ciltte bazı değişimlerin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.  Genç bir köpeğin tüyleri daha parlak ve canlı bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra yaşlanmanın etkisi tüylerin canlı ve parlak görünümünde değişimler yaşanmasına yol açar.

Köpek Yaşı İnsan Yaşına Göre Nasıl Hesaplanır ?

Göz ve dişlerdeki değişimler köpeklerle ilgili olarak yaşın anlaşılmasında bir ölçüt olarak kullanılabilir. Yaşlı köpekler için katarakt problemi önemli bir sorundur. Bundan dolayı da gözün mat olarak görülmesi mümkündür.