Köpek Sağlığı

Köpeklerde Kanlı İshal ve Tedavisi

Köpeklerde karşılaşılan bazı rahatsızlıklar çeşitli belirtilerle kendini gösterirken tedavi edilmeleri gerekir. Köpeklerde Kanlı İshal de tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer alır. Bu tür bir hastalık sırasında kilo kaybı ve iştah azalması ortaya çıkar. Köpeklerde sık görülen kanlı ishal genellikle 2-6 aylık köpeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Parvovirus olarak da adlandırılan bu rahatsızlığın bağırsak mukozasına olumsuz etkileri olur. Sindirim sistemini etkileyen kanlı ishalin bağışıklık sistemine olumlu katkı yapan beyaz kan hücreleri üzerinde zarara yol açan bir etki gücü bulunur. Bundan dolayı kanlı ishal görüldüğünde veterinere başvurmak ve köpeği tedavi ettirmek gerekir. Köpeklerde Kanlı İshal belirtileri nelerdir , Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi nasıl yapılır detaylı bir şekilde inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Köpeklerde Kanlı İshal

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi

Köpeklerde Kanlı İshal viral enfeksiyonlar arasında yer alırken aynı zamanda da bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri söz konusu olduğunda ise kusma, ishal, kilo kaybetme ve yemekten kesilmeden bahsetmek gerekir. Bazı köpek ırklarında daha fazla görülen bu hastalığın başlangıçta normal ishal olarak ortaya çıktığı ve ardından bağırsak mukozasına zarar vererek kanlı ishale dönüştüğü görülür. Ateş ve kusma semptomları da bu duruma eşlik eder. Köpek bir süre sonra halsiz düşer. Kilo kaybına yol açan bu hastalık için veteriner tedavisi şarttır.

Yavru Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi

Köpeklerde Kanlı İshal rahatsızlığı ortaya çıktığında tedavisi yapılmalıdır. Vücutta oluşacak su kaybının telafi edilmesi gerekirken bu hastalık temas yolu ile bulaşabilme özelliğine sahiptir. Köpek başka bir hasta hayvanla temas geçtiğinde 8-14 gün aralığında onda da semptom görülebilir. Bu virüse ait önemli bir özellik ise bulunduğu yüzeyler üzerinde uzun süre canlı kalabilmesidir. Ortalama olarak bulaştığı ortamda 6 ay yaşayan virüsün hasta hayvan dışkısı üzerinde 1 yıl canlı kaldığı görülür. Bundan dolayı doğrudan ya da direkt olarak hasta bir hayvanla temas edildiğinde dikkatli olunmalıdır. Erken fark edildiğinde tedavisi daha kolay olan bu hastalık iyileştirilebilen bir rahatsızlık türüdür.  Tedavi sırasında vücut direncinin arttırılmaya çalışılması gerekir. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra kaybedilen suyun telafi edilmesi gerekir. Serum, kusma önleyici ilaçlar, vitamin takviyeleri ve antibiyotikler aracılığı ile veteriner kontrolünde hastalığın önüne geçmeye çalışılır. Yavru köpeklerde daha sık görülebilen hastalığa yönelik olarak hastalık salya yoluyla, mama kapları aracılığı ile bulaşabileceği için temizliğe dikkat edilmeli ve hastalıklı bir hayvanla doğrudan ya da dolaylı yoldan oluşabilecek temaslarda tedbirli olunmalıdır. Ayrıca karma aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Aşıların koruyucu özellikleri olması nedeni ile bu durum ihmal edilmemelidir.

Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri

Köpeklerde ortaya çıkan bu hastalığın tedavi edilebilir olduğu görülürken bazı belirtiler ile ortaya çıktığı görülür. Köpeklerde Kanlı İshal belirtileri arasında ise şunlar yer alır:

  • Ateş
  • Kusma
  • Karında ağrı
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Vücutta su kaybı

Bu tür belirtileri gösteren bir köpeğin tedavi edilmesi gerekirken öncelikle hastalığın tanısı konur. Tedavinin süresi yaklaşık olarak iki haftalık bir süredir.

Köpeklerde Kanlı İshal Kaç Gün Sürer ?

Köpeklerde Kanlı İshal oluşmadan önce köpeğin aşılanması hastalığın önlenmesi açısından önemli olurken bir köpek yavruyken bu aşılamalara başlanır ve düzenli olarak tüm aşıların yapılmış olması hastalıktan korunmak için gereklidir. Aşı köpekler açısından oldukça önemlidir. Birçok hastalıktan korunmak için gerekli olan aşıların kanlı ishalden korunmak açısından da büyük bir öneme sahip olduğu görülürken aşısı olmayan hayvanların dış ortamlarla temas etmesi risk taşır. Köpek tedavi olduktan sonra da kısa bir süre boyunca virüsü taşımaya devam eder. Bundan dolayı diğer köpeklerle temas ettirilmemesi gerekirken bu konuya dikkat edilmelidir. Kanlı ishal, tedavisi iki hafta süren bir hastalıktır. Hastalığın süresi köpeğin vücut direncine bağlı olarak değişiklik gösterirken tedaviye başlanması durumunda 2-15 gün aralığında hastalığın kesilmesi beklenir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Köpeklerde Kanlı İshal Kaç Gün Sürer ?

Kanlı ishal köpeklerde 2-15 gün kadar sürebilir.

Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri Nelerdir ?

Ateş, Kusma, Halsizlik, İştahsızlık, Vücutta su kaybı kanlı ishal belirtileridir.

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanmalı ve bolca su içirilmelidir.