Köpek Sağlığı

Köpeklerde Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Canlılarda görülen hastalıklar benzer özellik taşıyabilirken insanlarda olduğu gibi köpeklerde de mantar rahatsızlığı oluşabilir. Köpeklerde Mantar hastalığı tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Mantar yayılma özelliğine sahip hastalıklar arasında yer alır ve tedavi edilmediği durumlarda sıkıntı yaratır. Köpeklerde mantar hastalığı derilerinde ve tırnak kısımlarında ortaya çıkar ve bu hastalık enfeksiyon kapma sonucu oluşur. Mantar enfeksiyonları nemli ortamlarda oluşmaya daha müsaittir. Bundan dolayı da sonbahar ayları bu tür enfeksiyonların oluşması için daha uygun zemin hazırlar. Evcil bir köpek bakılıyorsa hayvanın hijyen koşullarının dikkatle takip edilmesi gerekir. Çeşitli belirtilerle kendini gösteren bu rahatsızlığın görüldüğü andan itibaren tedavi edilmesi gerekir. Köpeklerde mantar aşısı fiyatı ne kadardır ? Köpeklerde Mantar hastalığı tedavisi mümkün müdür ? Detaylı bir şekilde inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Köpeklerde Egzama

Köpeklerde Mantar Hastalığı

Köpeklerde Mantar hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Bu sebeple fark edilir edilmez tedavi edilmeye başlanmalıdır. Vücutta çeşitli bölümlerde görülme ihtimali olması nedeni ile tedavi süresinde de değişiklik olur. Bu hastalık deri üzerinde oluşmaya başladığında köpeğin bu bölgeleri sürekli yalama ihtiyacı oluşur. Bundan dolayı köpeğin davranışlarında normalin dışında oluşan değişimlerin dikkate alınması gerekir. Deri üzerinde görülen mantar enfeksiyonu neticesinde bölgesel tüy dökülmeleri olabileceği için bu durum göz ardı edilmemelidir. Ayrıca rahatsızlık sebebi ile köpekte davranış değişiklikleri görülür ve daha agresif olma ihtimali yükselir. Deride oluşan kızarıklıklar ve bazı durumlarda da açık yaralar mantar oluşumunda ortaya çıkan sonuçlardır. Mantar enfeksiyonunun iştah azalmasına yol açtığı da bilinir.

Köpeklerde Mantar Aşısı Fiyatı

Aşılama tüm evcil canlılarda yaşam kalitesini arttıran bir durumdur. Bundan dolayı kedi ya da köpek gibi hayvanlar sahiplenildiğinde aşılanmaları gerekir. Aşılar aracılığı ile oluşabilecek hastalıkların önüne geçilirken kaliteli bir hayat sürme konusunda bu uygulamayı yapmak zorunludur. Aşı sayesinde vücut antikor üretir ve vücuda giren çeşitli hastalıklarla mücadele etme gücü kazanır. Bundan dolayı da çeşitli virüslere karşı aşılar yapılır. Köpeklere yapılan aşıların sağlıklı oldukları dönemde uygulanması gerekirken Köpeklerde Mantar için de aşılama yapılır. Özellikle sıcak ve nemli bir iklimde yaşanıyorsa mantar aşılarının ihmal edilmemesi gerekir. Mantar aşısı yaklaşık olarak 190 TL civarında olan bir aşıdır.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde deri üzerinde ya da tırnak aralarında mantar oluşabileceği gibi idrar yolları da bu rahatsızlık için müsait bir ortamdır. İdrarda azalma, kötü kokulu idrar, iştah kaybı, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkabilen idrar yolu mantarları da tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer alır. Köpeklerde Mantar görüldüğünde tedavi edilmesi gerekirken bu rahatsızlık çeşitli sebeplerle oluşabilir. Mantar oluşma nedenleri şunlardır:

  • Düzensiz beslenme
  • Şeker hastalığı
  • Alerjen durumlar
  • Ortam ısısı ve nem oranı
  • Deride oluşan enfeksiyonlar
  • Cilt tahrişleri
  • Deri parazitleri
  • Hormonal dengesizlik
  • Yanlış bakım

Köpeklerde Mantar Hastalığı İnsana Bulaşır mı ?

Köpeklerde Mantar rahatsızlığı ortaya çıkarsa bir veterinere danışmak gerekir. Sık görülen bir rahatsızlık olması bu hastalığa karşı tedbirli olmayı gerektirirken erken teşhis oldukça önemlidir. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için çeşitli ilaçlar verilirken aynı zamanda da kremler mantarlı bölgeye uygulanır. Vücut içi mantarlarda içten kesilmesi için ilaç tedavisi şart olurken cilt üzerinde veya tırnak aralarında oluşan mantarların merhem tedavisine ihtiyacı olur. Mantarın bulunduğu ortamın temiz olması ve dezenfekte edilmesi enfeksiyonun yayılmasını engeller. Bundan dolayı temizlik önemlidir. Tedavi süresi 4-8 hafta aralığında değişirken rahatsızlığın aşamasına bağlı olarak bu sürede değişiklik olması kaçınılmazdır. Köpeklerde mantar tedavisinin veteriner kontrolünde yapılması gerekir. Bunun yanı sıra bazı doğal bitkisel uygulamalarla da tedavi desteklenebilir. Hindistan cevizi yağı ya da elma sirkesi gibi ürünler içerisinde yer alan antifungal maddeler mantarın iyileştirilmesine yardımcıdır. Bu nedenle elma sirkesi ya da Hindistan cevizi yağı mantarlı bölgeye uygulanabilir ya da ağızdan köpeğe verilebilir. Yaklaşık olarak iki hafta boyunca uygulama yapılması olumlu sonuç alınabilmesine olanak tanır. Mantar rahatsızlığı hijyen kurallarına uyulmazsa insanlara da geçebilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Köpeklerde Mantar Neden Oluşur ?

Deri ve tırnaklarda enfeksiyon kapma yolu ile oluşur.

Köpek Mantar Aşısı Fiyatları Ne Kadardır ?

Köpek mantar aşısı fiyatı 190 TL civarındadır.

Köpeklerde Mantar Hastalığı İnsana Bulaşır mı ?

Mantar hastalığı hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde köpekten insana da geçebilir.