Kedi Cinsleri

Korat Kedisi , Korat Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Korat Kedisi , Korat Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı , Güncel Detaylı , Korat Cinsi Kedi Yavruları , Beslenmesi

Korat Kedisi kökeni Tayland’dan gelen çok eski bir kedi cinsidir. Korat kedisi özellikleri nedeniyle insana çok yakın ve çok bağlı bir kedidir. Bakımı çok kolay olan bir tür olduğu için evcil olarak bakılma oranı çok yüksektir.

Dünya üzerinde en eski kedi ırklarından olan Korat, asil ve zarif duruşuyla göz kamaştırmaktadır. 600 yıllık tarihleri ile inanılmaz bir geçmişe sahiptirler. Koratlar resmedildikleri asırlar öncesindeki halleri ile günümüzdeki halleri çok benzemektedir. Irkın Taylan dışında ilk görüldüğü yer İngiltere’dir.

Bu kedi cinsi ilk olarak 1889 ve 1896’da “Mavi Siyam Kedisi” olarak ortaya çıktı ve 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi. Çok geçmeden bu ırkın siyam kedisi olmadığı anlaşıldı. 1967 yılında tüm dünyaca Korat olarak kedi ırk kuruluşları tarafından tanındı.

Korat Kedisi Özellikleri

Korat kedisi fiziksel özelliklerini sıralayacak olursak;

  • Tüyleri birkaç renk olabilen bir türdür. Koyu mavi, lavanta tonları, gümüş, gri, duman tonları sıklıkla rastlanan renklerdendir. Tüyleri daima parlaktır. İnce yapıdadır. İki katmanlı ipeksi bir tarzdadır.
  • Korat denilince ilk akla gelen özelliği kafa yapısının kalbe benziyor oluşudur.
  • Gözleri iri, yuvarlak ve birbirinden uzak durmaktadır. Korat kedilerinin gözleri parlak yeşil veya kehribar renklerindedir.
  • Kulakları yuvarlak uçlu yapıdadır. Orta büyüklüktedir.
  • Kaslı bir vücuda sahiptir.
  • Patileri oval biçimdedir.
  • Bacakları ince ve uzun kemiklidir.
  • Orta uzunlukta kuyrukları vardır.
  • Erkek Koratların ağırlığı 3 ile 5 kilogram arasıdır. Dişi Koratların ağırlıkları biraz daha azdır. Yaklaşık 3-4 kilogram arasında değişmektedirler.
  • Koratların boyları 20cm ile 35 cm arasında değişmektedir. Dişiler, erkeklerle kıyaslandığında bir miktar daha kısa ve zayıftırlar.

Korat Kedisinin kişilik özellikleri;

Korat kedisi doğaları gereği çok insan odaklıdır, bu nedenle sahipleriyle vakit geçirmekten mutluluk duyarlar. Hatta küçük bir köpeğin özelliklerine sahiptirler bile denilebilir. Alışveriş yaparken size ortak olmaktan çok mutlu olacaklardır. Ayrıca arabaya binmeyi ve dışarı atılmayı da seviyorlar. Bu özellikler Korat kedilerinin sahiplerine bağlı kalmasına yardımcı olur.

Korat kedileri 4 yıla kadar çok uzun bir olgunlaşma dönemine sahiptir. Bu nedenle Korat kedisi, bu dönemin yavru kedi özelliklerine sahip olmasıyla yavru kedi özellikleri taşır. Çok ilgi göstermenizi beklerler. Siyamlı kuzeni kadar iyi olmasa da çevre ile iletişim kurmaktan korkmayan bu kedi ırkı çok konuşabilir.

Korat kedileri insanlarına çok bağlıdır ve bu kedilerin çoğu insanlarını her zaman takip etme eğilimindedir, bu yüzden bir Korat kedisi ile yaşarken hep yanınızdadırlar. Gittiğiniz her odaya geleceğini bilmeniz gerekir. Korat kedileri Tayland’da geleneksel olarak bir çift olarak yaşarlar.

Bu kediler yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Korat kedileri tek başına beslenir ve uzun süre yalnız bırakılırsa mutsuz olabilir ve saldırgan davranışlara yol açabilir. Bu kedilerin aynı zamanda çok zeki oldukları ve çok güçlü hafızaları olduğu söylenir. Ortama kolay uyum sağlayan Korat, diğer kediler, çocuklar ve köpeklerle çok iyi anlaşır.

Korat Cinsi Kedi Bakımı

Mevsim geçişlerinde tüy döktükleri için tüy problemi yaşatan bir kedi türüdür. Korat kedisi bakımı en kolay kedi ırklarından biridir. Saç yapısına uygun bir tarakla düzenli olarak fırçalamak ve vücudu ölü tüylerden ayırmak dışında çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Tüylerini yukarı doğru fırçalamak gerektiğini bilmeniz gereken konulardan. İnsanlarla temas etmeden doğal olarak büyüyen bir tür olan Korat kedisi ise sağlam yapısıyla öne çıkıyor. Banyo yapmaya gelince, duş almak istemediğini aşikârdır. Ama sıcak havalarda sıcak bir banyoya hayır demezler.

Ayrıca tüm canlılar düzenli olarak beslenmeli ve yiyecek kapları, kum havuzları ve oyuncakların temizliğine özel önem verilmelidir. Belirli bir zamanda veteriner danışmanlığı ve tırnak kesimi gibi standart bakımlarla sağlıklı bir şekilde yaşamaktadırlar.

Korat kedisi nasıl anlaşılır?

Kehribar veya parlak yeşil gözlere sahip olan korat kedisini anlamak için kafa yapısını incelemek gerekir.

Korat Kedisi Kaç Yıl Yaşar ?

Korat Kedisi’nin 15-18 yıl yaşadığı bilinmektedir.