Köpek Cinsleri

Labradoodle , Labradoodle Köpek Özellikleri , Bakımı

Labradoodle , Labradoodle Köpek Özellikleri , Labradoodle Bakımı

Aile ortamında bakılabilecek ideal türlerden biri de Labradoodle cinsi köpeklerdir. Oldukça atik bir yapıya sahip olan bu köpekler oldukça sevimlidir. Tüylerinin her gün düzenli olarak taranması gerekir ve arkadaş canlısıdır. Hareketli türler söz konusu olduğunda onun adından da söz etmek gerekirken egzersiz ihtiyacı yüksek olan köpeklerden biridir. Sağlıklı bir beslenme programına göre yetiştirilmesi gerekir. Yavruyken itaat eğitimlerine başlanmalı ve sosyalleştirilmelidir. Küçük yaşta sosyalleştirilen tüm köpekler çevrelerine karşı daha uyumlu bir yaşam sürer.

Bu cinsler akıllı köpek türleri arasında yer alırlar ve sahiplerinin kendileri ile ilgilenmesinden çok mutlu olurlar. Ailesine düşkün köpek türleri arasında yer alan bu cinsler ev ortamında kolaylıkla bakılabilecek türler arasındadır. Çok fazla havlamayan bu köpekler çocuklarla da iyi geçinir.

İlginizi çekebilir: Cavalier King Charles 

Labradoodle Özellikleri

Orta boy olarak adlandırılan bu cins köpekler ilgi görmekten çok hoşlanır. Sahiplerine bağlılık duygusu yüksek ırklardan biridir. Egzersiz ihtiyacı olan köpek türleri arasında yer alır ve günlük olarak sahibi tarafından dışarı çıkarılması gerekir. Apartman yaşamı için uyumlu olabilen bu cins köpeklerin tüylerine sürekli bakım yapılması gerekli olur. Günlük tüy bakımına ihtiyaç duyan bu cinsler yıkanacağı zaman cilt tipine uygun ürünler kullanılmalıdır.

Sağlıklı bir yapıya sahip olan bu köpekler herkesle iyi anlaşabilir. Diğer köpeklerle de anlaşma konusunda sorun yaşamaz. Akıllı bir türdür ve öğrenme isteği de yüksektir. Bundan dolayı da kolay eğitilebilir. Sahibinin mutlu olmasını isteyen bu türler oldukça cana yakındır. Tüyleri kıvırcık olduğu için düzenli fırçalanma gereklidir. Bu sayede keçelenmesi önlenmiş olur. Labradoodle türleri sevimli köpekler arasında yer alır.

Labradoodle Bakımı

Arkadaş canlısı olan bu köpekler oldukça cana yakındır. Herkesle geçinebilen Labradoodle düzgün bakıldığında normalden uzun yaşayabilir. Vefakâr türler arasında yer alan bu cinsler oyun oynamaktan hoşlanır. Aynı zamanda da oldukça eğlenceli bir türdür. Yavruyken itaat eğitimlerine başlanmalı ve sosyalleştirilmelerine de önem verilmelidir. Ayrıca aşıları, ağız bakımları ihmal edilmemelidir. Tırnaklarının düzenli kesilmesi ve tüylerinin taranması çok önemli olan bu cinslerin sağlıklı bir yaşam sürmesinde düzgün bakılmalarının etkisi büyük olur.

Melez bir ırk olduğu için tüy yapılarında farklılık olması mümkündür. Bazı türler kıvırcık olurken bazıları da düz tüylü olabilmektedir. Sevecen ırklar arasında yer alan Labradoodlelar otoriter bir eğitmenle çalıştıklarında istenilen nitelikte davranışlara sahip olabilirler. Bu yüzden her köpek için geçerli olan eğitim süreçlerinin çok iyi yönetilmesi gerekir.

Labradoodle Eğitimi

Bu cins köpekler yüzme konusunda da yeteneklidir. Bahçeli evlerde bakılacakları zaman daha mutlu olmaları mümkündür. Bundan dolayı da geniş alanlarda bakılmaları onlar açısından daha rahattır. Labradoodle cinsleri egzersiz ihtiyacı olan köpek türleri arasında yer alır. Yüksek oranda eğitilebilen bu köpekler oyuncudur. Sosyal yapısı bakımından aktif olan bu köpeklerin bekçi köpeği olmaya uygun özellikler

taşımadıkları görülür. Kafası bakımından geniş bir kafa yapısı olan bu köpeklerin orta boy ırklar arasında değerlendirildikleri görülmektedir. En belirgin özelliklerinden biri akıllı ve sosyal olmasıdır. Rehber köpek olarak eğitildiklerinde kendilerine verilen sorumluluğu kolayca yerine getirirler. Dost canlısı bir yanları bulunur. Bundan dolayı da insanlarla araları oldukça iyidir.

Aile ortamı için ideal bir tür olan bu köpeklerin sahibine karşı olan sadakati de dikkat çeker. Verilen komutları anlama ve uygulama konusunda oldukça yeteneklidir. Bu sebeple de eğitimi sırasında çok fazla problemle karşılaşılmaz. Bu köpekler yavrulatılacakları zaman yılda bir kez yavru yaptırılması sağlıkları açısından gereklidir. Bu durum her köpek için geçerli olurken bu sayede sağlıklı yavrulara sahip olunurken annenin de sağlığı korunur.

Labradoodle Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Labradoodle cinsleri egzersiz ihtiyacı olan köpek türleri arasında yer alır. Yüksek oranda eğitilebilen bu köpekler oyuncudur. Sosyal yapısı bakımından aktif olan bu köpeklerin bekçi köpeği olmaya uygun özellikler

Labradoodle Bakımı Nasıldır ?

Tırnaklarının düzenli kesilmesi ve tüylerinin taranması çok önemli olan bu cinslerin sağlıklı bir yaşam sürmesinde düzgün bakılmalarının etkisi büyük olur.