Köpek Cinsleri

Labrador Retriever Köpek Özellikleri ve Bakımı

Köpekler sevimli ve cana yakın hayvanlar arasında yer alırken insanlarla kurdukları iletişim ile de dikkat çekerler. Bundan dolayı da birçok köpek cinsinin bakım için tercih edildiği görülür. Labrador Retriever Köpek türü de tercih edilen seçenekler arasında yer alırken Amerika’nın en popüler köpekleri arasındadır. Bu cins köpekler ülkemizde de yaygın olarak bakımı yapılan türler arasında yer alırlar ve oldukça sevimli olmaları ile dikkat çekerler. Günlük yaşamda birçok alanda insanlar açısından bir yardımcı olarak da tercih edilen bu köpeklerin arama kurtarma ya da terapi gibi ihtiyaçlarda kullanıldığı görülür. Engelliler için de yardımcı olarak görev yapan Labrador Retriever Amerika’nın en sevilen köpek türleri arasında yer alır. Labrador Retriever Köpek özellikleri nelerdir ? Labrador Retriever Köpek Bakımı nasıl yapılır ? Daha detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Basenji Köpek

Labrador Retriever Köpek Özellikleri

Labrador cinsi köpekler büyüklükleri ile dikkat çekerken perdeli bir pati yapısına sahiptir. Düşük kulaklı olmaları onların bilinen bir özelliği olurken aynı zamanda sevimli görüntülerinde kulaklarının katkısı fazladır. Labrador Retriever Köpek cinsi kısa tüylü olması nedeni ile tüy dökme sorunu olmayan köpek türleri arasında yer alır. Tüyleri kısa ve sık yapıda olması nedeni ile de su geçirmez. Bu köpek türleri suya karşı özel ilgisi olan cinsler arasında yer alır. Bundan dolayı yüzmeyi sever. Ayaklarının perdeli olmasında da suya düşkünlükleri önemli bir etkendir. Oldukça cana yakın bir tür olan Labradorlar çocuklarla da iyi anlaşır. Genellikle ailelerin ilk tercihinde yer alması bu özellikleri sebebi ile olurken her ortamda yaşamaya uyum gösteren bir yapıları vardır. Kolay bakımı olan köpekler arasında yer alan Labradorlar enerjik yapıları ile de dikkat çeker. Oyun oynamaktan hoşlanan Labrador Retriever kedilerle de iyi anlaşır. Suya düşkün olmaları nedeni ile sudan uzak duramayan bu köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl aralığında değişmektedir.

Labrador Retriever Köpek Bakımı

Bakımları söz konusu olduğunda problemsiz türler arasında yer almaları ile dikkat çeken Labrador Retriever Köpek dayanıklı yapıya sahip oluşu ile öne çıkar. Sağlık sorunları açısından problemsiz oluşu ve sevimliliği sebebi ile insanlar tarafından tercih edilen bu köpek cinsi kolay rahatsızlanmaz. Yaşayabileceği sağlık problemleri arasında; katarakt, epilepsi, kulak enfeksiyonları ya da kalça ve dirsek displazisi yer alabilir. Kulak enfeksiyonları suyu çok sevmesinden kaynaklanırken suya girdikten sonra kulak temizliğine ayrıca dikkat edilmesi sorunu önlemek açısından önemlidir. Kulak enfeksiyonları genellikle kulakları düşük ırklarda daha fazla karşılaşılan bir problemdir. Bundan dolayı da Labrador Retriever cinslerinde bu tür bir rahatsızlık görülebilir.

Labrador Retriever Köpek Fiyatları

Labrador Retriever Köpek türleri yavru iken alınacağı zaman 2500-5000 TL aralığında değişen fiyatlarla satılır. Oldukça zeki bir ırk olması nedeni ile tercih edilen köpek türleri arasında yer alan Labradorlar apartmanlarda ya da bahçeli evlerde kolay bakılabilen cinslerdir. Kolay uyum sağlamaları, neşeli yapıları, cana yakın ve sevimli tavırları genellikle çok fazla tercih edilmelerine yol açar. Bu köpek türleri sağlam yapıları ve sağlıklı oluşları ile de dikkat çekerler ve bakımı kolay olan cinsler arasında yer alırlar. Oldukça sakin olan bu köpekler aynı zamanda da vefakâr bir yapıya sahiptir. Bakımları sırasında egzersizlerinin aksatılmaması gerekir. Hareketli ve neşeli yapıları gereği egzersize ihtiyaç duyan Labradorlar iyi bir yüzücü olduğu kadar başarılı bir koşucu olarak da dikkat çeker.  Arama kurtarma uzmanı, rehber olabilecek derecede zeki hayvanlardır. Fazla havlamayan ve ısırma özelliği olmayan bir türdür. Bu köpek sağlıklı beslenme konusunda titizlik ister aksi takdirde şişmanlamaya müsait yapıdadır. Bundan dolayı da bol bol egzersiz yaptırılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Labrador Retriever Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Labrador Retriever Köpekleri büyüklerdir ve perdeli pati yapısına sahiptirler.

Labrador Retriever Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Labrador Retriever Köpek Bakımı kolaydır. Sağlık sorunları açısından problemsizdirler.

Labrador Retriever Köpek Fiyatları Nedir ?

Labrador Retriever Köpek Fiyatları 2500-5000 tl arasında değişmektedir.