Laperm Kedisi , Laperm Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Laperm kedisi ailesine çok bağlı ve son derece uyumlu bir kedidir. Laperm cinsi kedi özellikleri açısından bakıldığında kalabalık aileler için oldukça uygundur. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iletişimi kuvvetlidir. Bakımı diğer cins kediler gibi özen gerektirmektedir. Aşıları ve tüy bakımı düzenli yapılmalıdır.

Laperm’in kıvırcık bir cins olduğu bilinmektedir ve ilk olarak 1980 yılında çiftçiler tarafından fark edilmiştir. Bu nedenle hangi kedilerin çiftleştiği bilinmemektedir ancak tesadüfen oluşan bu cinse Laperm adı verilmiştir. 2002 yılında şampiyonluğu kazanan kedi Laperm, kısa sürede dünya çapında birçok hayran kazandı. ABD’de bulunan Laperm kedisi, alışılmadık yumuşak tüy dokusuyla görenleri şaşırtıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden kısa sürede İngiliz kıyılarına ulaşan cins, Kedi Derneği tarafından resmi olarak kabul edildi. Çok çekici, sevecen ve zeki olan bu cins, aileniz ve diğer evcil hayvanlarınız için en iyi arkadaş olmaya hazır.

Laperm Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 7 Kg arası
Uzunluk30 cm – 40 cm arası
TüylerKıvırcık-düz uzun tüylü
Tüy RenkleriKahverengi- gri ve beyaz tonları
Göz RenkleriYeşil-sarı tonları
Ortalama Ömrü6-14 Yıl
Laperm Kedisi Genel Özellikleri

Laperm Kedisi Karakter Özellikleri;

Sevecenliğiyle tanınan Laperm, ailesiyle birlikte güçlü birliktelikler oluşturmayı seven bir kedidir. Sahibine o kadar bağlıdır ki onsuz bir hayat düşünemez. Meraklı kişiliği sayesinde oyunların içinde olmak ister. Bu oyunlarda sahipleriyle vakit geçirmekten büyük mutluluk duyar. Etrafında olan biten her şeye dahil olmak isteyen Laperm, evin odak noktası olmayı çok seviyor. Eğer bir yavru kedi olarak evlat edinilirse büyüyecek ve ailenin bir üyesi olarak kabul edilecektir. Oyuncu kedi Laperm kedisi oldukça uyumludur.

Yalnız kalmayı sevmeyen Laperm, yoğun iş temposu olan kişilerin kaçınması gereken bir kedi türüdür. Sebebi ise sahibine çok bağlı olmasıdır. Yalnızken terkedilmiş ve bunalımda hissederler

 Evcil hayvanınızı yavruyken diğer hayvanlarla beslerseniz ve onları sosyal olarak yetiştirirseniz, hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Arkadaş canlısı olması nedeniyle diğer hayvanlarla iletişimi çok iyidir. Laperm, konuşkan bir kediden ziyade sahibiyle çeşitli şekillerde etkileşime girmeye çalışır. Bazen göz bakışlarıyla anlatır bazense kucakta olmayı ister.

 Laperm türlerinin özellikleri arasında doğa sevgisi öne çıkıyor. Bahçeli bir eviniz varsa çevre dostu Laperm çok daha mutlu olacaktır. Yavru iken tasmaya alıştırırsanız ileride çok daha rahat edebilirsiniz.

Laperm Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Orta boy bir kedidir.
  • Kıvırcık ve koyu tüyleri vardır.
  • Tüylerinin genellikle alt kısımları beyaz veya krem ​​rengi, sırt ve baş kısımları kahverengi ve sarıdır.
  • Bazı LaPerm kedilerinin yüzlerinde koyu kahverengi lekeler bulunur.
  • LaPerm kedileri farklı tüy renkleri ile de karşımıza çıkabilir.
  • Alerjisi olan kişiler için çok büyük sorun teşkil etmezler.
  • Neredeyse tüysüz doğarlar. Tüyleri yaşamın ilk aylarında mükemmelleşir.
  • Açgözlü kedilerdir. Kilo almaya eğilimlidirler.
  • Laperm kedisi için ortalama yaşam ömrü 15 yıldır.

Laperm Cinsi Kedi Bakımı

Diğer kedi ırklarında olduğu gibi Laperm kedileri için de düzenli fırçalama çok önemlidir, her zaman sağlıklı ve parlak görünürler. Ölü tüyleri kolaylıkla çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey Laperm kedisini günlük fırçalamadır.

Parazit önleyici serum uygulayabilirsiniz. Laperm kedisi bakımında hijyen çok önemlidir. Kedinizle paylaştığınız evi düzenli olarak temizlemek sağlığınız için önemlidir. Ayrıca bakteri ve mikrop oluşumunu önlemek için kedinizin mama kabı, suyu ve kumu düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Laperm kedisi için beslenme de önemlidir bu yüzden her zaman kaliteli mama kullanmalısınız. Tahıllar, balıklar, meyveler, sebzeler, et ve tavukla yapılan çeşitli mamaları kedinizin zevkine göre deneyebilirsiniz.

Bebeklikten yetişkinliğe kadar düzenli aşılar, kedinizin sağlıklı ve güçlü bir yaşam sürmesi için çok önemlidir. Laperm kedileri için veteriner aşı uygulamaları özellikle iç ve dış parazitlerden bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan çeşitli ilaçların uygulanması ile oldukça önemlidir.

Laperm Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

er kedi ırklarında olduğu gibi Laperm kedileri için de düzenli fırçalama çok önemlidir, her zaman sağlıklı ve parlak görünürler.

Laperm Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Sevecenliğiyle tanınan Laperm, ailesiyle birlikte güçlü birliktelikler oluşturmayı seven bir kedidir.