Köpek Cinsleri

Leonberger , Leonberger Köpek Özellikleri , Bakımı

Bu cins köpekler aslan benzeri bir görüntüye sahiptir. Leonberger çeşitli görevleri üstlenebilen bir köpek türüdür. Kurtarma köpeği olarak ya da bekçi ve koruma köpeği olarak eğitildiğinde bu görevleri başarı ile yerine getirebilir. Bahçeli ev ortamında bakılması rahat edebilmesi açısından gerekli olur. Hareketli bir tür olması ve egzersiz ihtiyacı bunda etkilidir. Bu köpekler genlerine bağlı olarak oldukça çeviktirler.

Yüzücülükleri ile de bilenen Leonbergerler çalışkan köpek türleri arasında yer alır.  Sağlıkları iyi olan bu türlerin dişileri yavruladıklarında 6-8 yavru dünyaya getirebilir. Bu sayı dişinin sağlık durumuna ve fiziki yapısına bağlı olarak değişir. Köpeklerin sağlıklı bir yavru dünyaya getirmeleri ve aynı zamanda kendilerinin de sağlıklı yaşam sürebilmesi için yılda bir kez yavrulatılması önerilir.

Leonberger Özellikleri

Tüy dökme sorunu olan bu köpeklerin sürekli taranmaya ihtiyacı vardır. İç güdüleri oldukça gelişmiştir. Devamlı tetikte yaşarlar. Yüksek bir enerjileri vardır ve koruma güdüleri ile alanlarını sürekli kontrol altında tutmak isterler. İnatçılıkları bilinen özellikleri arasında yer alır. Bu durum öğrenmelerini zorlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Buna rağmen baskın karakterli ve otoriter bir eğitmenle istenilen eğitimin verilmesi mümkündür. Genel anlamda eğitilmeleri konusunda çok problemli değildirler.

Yavruyken sosyalleştirildiklerinde daha uyumlu olurlar. Ayrıca itaat eğitimlerine de yeterince önem verilmesi gerekir. Hareketli türler arasında yer alırlar ve sağlıklı bir beslenme düzenine gereksinimleri vardır. Düzgün beslenmediklerinde kilo almaya meyilli olan bu türlerin hareket ihtiyacı karşılanmalıdır. Leonberger türü köpekler korumacı özellikleri ile bilinirler.

İlginizi çekebilir : Bichon Frise

Leonberger Bakımı

Düşük kulaklı bir türe ait olan bu köpeklerin tüylerinin bakımı gerekir. Ayrıca kulakları nedeni ile sık sık kontrol edilmesi sağlığı açısından önerilir. Düşük kulak yapısı köpeklerde kulak enfeksiyonlarına yatkınlığa yol açar. Bundan dolayı da rahatsızlanmalarının önüne geçilebilmesi için belli aralıklarla temizliklerine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kontroller de önemlidir. Yavruyken aşıları yapılmalı ve ağız temizliğine de önem verilmelidir.

Diş bakımları sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için zorunludur. Çocuklarla anlaşma kapasitesi yüksek köpekler arasında onlardan da söz etmek gerekir. Havlamaktan çok hoşlanmayan Leonberger cinsi köpekler sakin mizaçlıdır. Ailesine düşkün ırklardan biridir. Sevgi dolu özellikleri bulunur. Dikkatli ve zeki köpek türleri arasında yer alır. Kolay eğitim verilebilecek nadir türlerden biridir. Eğitimi konusunda hiçbir sorun çıkarmaz. Neredeyse hemen öğrenir ve uygular.

Leonberger Eğitimi

Genellikle kendi cinsine karşı çok problemli değildir. Buna rağmen bazı köpek türleri söz konusu olduğunda agresif olabilir. Çok zeki bir köpek olan Leonberger cinsi köpekler eğitime isteklidir. Yavruyken itaat eğitimi verildiğinde çok uyumlu olur. Aynı zamanda da sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir. Yavruyken aşıları yapılmalı ve tırnakları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ağız sağlığı ve tüy bakımları da ihmal edilmemesi gereken ihtiyaçlarıdır. Köpeklerin iyi koşullarda bakılması durumunda sağlıklı bir yaşam sürdüğü görülür. Bundan dolayı da her köpeğin genel temizliği, veteriner kontrolleri ve aşıları ihmal edilmemesi gerekir.

İyi şartlarda bakılan bir köpek normalden fazla yaşar. Ayrıca köpek bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler olur. Her köpeğin karakter yapısı ve ihtiyaçları farklı olabilir. Köpeğe bakmayı üstlenen kişilerin onun ihtiyaçlarını çok iyi bilmesi hayvanın hem sağlıklı hem de mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Bu sebeple köpeklerin kendilerine özgü olan karakter özelliklerinin doğru anlaşılması gerekir. Mevsimsel geçişlerde artan tüy dökmesi nedeni ile bu köpeklerin daha sık taranması önemlidir. Aile içinde yer almaktan hoşlanan bu cinsler aktivitelerde bulunmaktan çok hoşlanır. Bundan dolayı da egzersiz ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.

Leonberger Özellikleri Nelerdir ?

Tüy dökme sorunu olan bu köpeklerin sürekli taranmaya ihtiyacı vardır. İç güdüleri oldukça gelişmiştir. Devamlı tetikte yaşarlar.

Leonberger Eğitimi Nasıldır ?

Leonberger cinsi köpekler eğitime isteklidir. Yavruyken itaat eğitimi verildiğinde çok uyumlu olur. Aynı zamanda da sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir.