Kedi Cinsleri

Lykoi Kedisi , Lykoi Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Lykoi Kedisi , Lykoi Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı , Güncel Detaylı , Lykoi Cinsi Kedi Yavruları , Beslenmesi , Kedikopekpet

Dünyanın en yeni kedi cinsi olan Lykoi kedisi, adını Yunanca kurt anlamına gelen kelimeden almıştır. Küçük bir kurdu andıran sevimli bu arkadaş, en pahalı kedilerden biridir. Lykoi kedisi özellikleri bakımından insana ve çevreye uyumu yüksek olan bir kedi türüdür. Bakımı ise oldukça basit ve keyiflidir.

Lykoi kedimizin doğal bir mutasyondan doğduğunu söyleyebiliriz. 2011 yılında tanıtılan ve benzersiz bir görünüme sahip olan bu kedi ırkı, dünyanın en yeni kedi ırklarından biridir. Kedinin adı, şişkin gözleri ve bakışlarındaki özel durum nedeniyle Küçük Kurt olarak adlandırıldı ve Yunanca kurt anlamına gelen Lykoi olarak adlandırıldı. Lykoi’miz 2017 yılında Dünya Kedi Derneği tarafından kabul edilmiştir. Yeni ve çok nadir bir cins olduğu için en pahalı kedi ırklarından biridir. Lykoi kedisi şu anda yalnızca Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır.

Lykoi Kedisi Özellikleri

Lykoi kedisi ile ilgili karakteristik ve fiziksel özellikler ayrı ayrı aşağıda belirtilmiştir.

Ağırlık2.5 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk30 cm – 40 cm arası
TüylerKısa Tüylü
Tüy RenkleriSiyah veya gri
Göz RenkleriGenelde Kehribar ve yeşil
Ortalama Ömrü12-15 Yıl
Lykoi Kedisi Genel Özellikleri

Lykoi Kedisi Karakteristik Özellikleri

 Lykoi kedisi çok zeki ve meraklı bir kişiliğe sahiptir. Herkesin yanında olmaktan mutlu olduğunu bilinmektedir. Aynı zamanda oyunu bulma konusunda da çok başarılı olduğu biliniyor. İlk karşılaştıklarında uyanık ve tetikte olan Lykoi kedileri hemen ılımlı bir yaklaşım benimsemektedir. Dış görünüşü insanları şaşırtsada görünüşünün tam tersi bir kişiliğe sahip olduğu için hemen kendini sevdirir.  

Lykoi çok sevecen bir kedidir. Ayrıca gizemleri çözmeyi ve gizli nesneleri bulmayı da sever. Devamlı ilginizi sunmak zorunda olmadığını bir türdür.

Oyuncaklarla eğlenebilir. Eğitimi zor değil. Komutları dinlemek ve yürütmek için yeterli. Çok aktif bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bununla beraber avcılık becerilerinin oldukça gelişmiş olduğu da bilinmektedir.

Lykoi Kedisi Fiziksel özellikleri;

  • Lykoi kedilerini görünüş olarak diğer kedi ırklarından ayıran en belirgin 3 faktör vardır. Genellikle tüy renklendirmesi ve kürkün rengi, yüzün ve bacakların görünümü. Bu özellikleriyle kurda çok benzemektedir.
  • Göz, ağız, çene ve kulak çevresinde çok az kıl olduğu bilinmektedir. Çok düzgün bir saç stiline sahip ince ve zarif yapıdadır. Bu türün en yaygın renginin siyah tonlarla serpiştirilmiş beyaz tüy yapısı olduğu bilinmektedir. Genellikle ile beyaz ve siyah saç karışımından oluşan kürk görünümü çokça seyrek yapıdadır.
  • Orta ve küçük lykoi kedileri ince ve zarif bir vücuda sahiptir. Zayıf ve kırılgan görünüme sahiptirler. Ancak vücutları çok güçlü ve kaslıdır. Bilim adamları henüz net bir ağırlık ortalaması oluşturamamışlardır.

Lykoi Cinsi Kedi Bakımı

Lykoi’nin narin tüy yapısını korumak için düzenli fırçalama önemlidir. Ölü tüylerden kurtulmak için genellikle tüylerini nemli bir havlu veya hassas bir fırça ile temizleyin.

 Lykoi kedisi için diğer kediler gibi beslenme çok önemlidir. Özellikle Lykoi yavru kediniz varsa yeni gelişen bağırsak yapısına zarar vermemek için günde 3-4 kez sindirimi kolay, yavru kedi maması ile beslemeniz gerekir.

Ayrıca, yavru kedinin gelişimini tamamlamak için çok fazla dinlenmeye ihtiyaç olduğunu unutmayın. Bunun için Lykoi kedileri için güzel bir yatak satın almak uygundur.

Lykoi kedisi çevresiyle çok ilgilidir. Bu nedenle çevre hijyenine özel dikkat gösterilmelidir. Her zaman hijyenik bir ortam yaratmak, kedinizin sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kedi maması, su ve kumunun düzenli olarak dezenfekte edilmesi yeterlidir. Ayrıca oyuncakların düzenli olarak yıkanması bakterilere karşı etkilidir.

Lykoi kedilerinin özel ihtiyaçları yoktur. Normal şartlar altında yaş ve kuru mama, veteriner masrafları, yavru kedi kumu gibi sabit masraflar vardır. Ayrıca kediniz için bazı mamalar da satın alabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin dikkatini dağıtacağı çeşitli oyuncakları takdir edebilirsiniz.

Lykoi kedileri en sağlıklı kedi ırklarından biri olarak bilinir. Yaşam beklentisinin doğru beslenme ve uygun çevre koşulları ile 12 ila 15 yıl arasında değiştiği söylenmektedir. Nispeten yeni bir çeşit olduğu için şu ana kadar herhangi bir genetik probleme rastlanmamıştır.

Ancak tüyünün ince yapısı nedeniyle sıcak havalarda güneşte kalmaları bazı cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Yetişkin olasıya kadar düzenli veteriner muayeneleri Lykoi’nin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle aşı uygulaması sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, yaşam kalitesini de yükseltir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Lykoi Kedisi Nasıl Anlaşılır ?

Görünüş olarak yavru bir kurda benzeyen lykoi kedisi yüzündeki karakteristik özelliklerden anlaşılabilir.

Lykoi Kedisi Kaç Yıl Yaşar ?

Lykoi kedileri beslenme ve yaşam ortamına göre 12-15 yıl yaşar.