Kedi Cinsleri

Maine Kedisi , Maine Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Maine Kedisi , Maine Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Maine Coon kedisi pofuduk tüy yapısıyla tanınan kedi türüdür. Çok sevecen ve nazik bir kedidir. Maine Coon kedisi özellikleri açısından zeki ve akıllı bir türdür. Bakımı tüy yoğunluğundan dolayı bir nebze zahmetlidir.

Maine Coon kedileri, Kuzey Amerika kökenli çok eski bir kedi ırkıdır. Bir denizcinin Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı gezide uzun tüylü bir kediyi yanına aldığında ortaya çıktığı söylenen Maine Coon kedisi, daha sonra yerel bir kısa tüylü kediyle çiftleşerek son şeklini aldı. Çok uzun ve hassas bir tüy yapısı ile kış şartlarında sıkıntı yaşamayan bir türdür. Amerika’nın en popüler kedi ırklarından biri olan Maine Coon, çekici görünümü, sevimli kişiliği ve sadakati ile dünya çapında herkes tarafından tanınır. Bu sevimli arkadaş, evlat edinmek isteyen herkese de çok minnettardır ve ideal bir oda arkadaşı olarak bilinir. Günümüzün çeşidi sayılan Maine Coon, 1993 yılında Dernek tarafından resmi olarak onaylanmıştır.

Maine Coon Kedisi Özellikleri

Bu kedinin özelliklerini net bir şekilde göstermek için tablo hazırladık.

Ağırlık7 Kg – 10 Kg arası
Uzunluk50 cm – 1 m arası
TüylerUzun Tüylü
Tüy RenkleriSarı-siyah-beyaz
Göz RenkleriYeşil-mavi-sarı
Ortalama Ömrü8-16 Yıl
Maine Coon Kedisi Genel Özellikleri

Maine Kedisi Karakter Özellikleri;

Maine Coon kedisi, nazik ve sevecen kişiliği ile bilinen sevimli bir kedi ırkıdır. Maine Coon kedileri, etraflarında olup bitenlerle her zaman iletişim halinde olmak isterler. Çok zeki ve akıllıdırlar. Bu yapı, sürekli yeni şeyler öğrenmesine ve yeniliği hızla benimsemesine yardımcı olur.

Kalıplı bir kedi olmasına rağmen çok nazik konuşur. Çok kibar bir kişilik gösterir. Ancak acıktığınızda çok kaba bir ses tonuna sahip olduğu gözlenmektedir. Kişiliği, sahibiyle güçlü bir bağ kurma yeteneği, Maine Coon’u iyi bir oda arkadaşı yapmak için yeterlidir. Bu sevimli çocuk, oynamadan ve komik hareketler yapmaktan kendini alamaz. Çok komik kimliğiyle onu görenleri şaşırtır. Maine Coon dişi kedileri daha hareketsiz ve terbiyelidir. Erkek kedileri daha aktif ve hareketlidir.

Maine Coon kedisi, sevecen, kibar ve sevecen kişiliği ile tanınır. Çocuklarla arası çok iyi olduğu için çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yaşamları boyunca kibar davranan Maine Coon kedileri kinci değildir ve kimseye zarar verecek şekilde davranmazlar. Diğer evcil hayvanlarla arkadaş olabilen Maine Coon kedisi, özellikle birlikte büyüdüğü herhangi bir hayvanla ömür boyu dostluklarını sürdürebilir.

Maine Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Dünyanın en büyük kedilerinden biridir. Ortalama vücut uzunluğu 1 metreye ulaşır.
  • Yetişkin erkekler yaklaşık 10 kg ve Maine Coon kadınları yaklaşık 7 kg ağırlığındadır.
  • Uzun tüylü bir kedi cinsi. Tüylerinin renk yelpazesi çok geniştir. Genellikle tek renkten ziyade desenli tüyleri vardır.
  • Kalın ve yoğun kürkü nedeniyle soğuğa çok dayanıklı bir hayvandır.
  •  Yuvarlak gözleri vardır. Altın bakır ve yeşil renklerde olabilmektedir.
  •  Düz kulaklara sahiptirler.
  •  Maine Coon kedileri yavaş olgunlaşan bir kedidir. 3 ila 5 yaş arasında, gövde yapısı zar zor oturur.

Maine Coon Cinsi Kedi Bakımı

 Herhangi bir evcil hayvan gibi, Maine Coon kedinizin detaylı bakımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Özellikle yoğun tüy yapısındaki ölü tüyleri gidermek için düzenli fırçalama yapmak durumundasınız. Suyla arası iyi olmayan Maine Coon kedileri sıcak banyo ile tüy bakımına yardımınız olabilir.

 Maine Coon’un bakımı için yiyecek, su ve kum kapları düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Bakterilere karşı en etkili çözümlerden biri olan temizleme işlemi, kedileri daha sağlıklı tutar.

 Bir kediye bakarken her zaman yüksek kaliteli mama kullanmak önemlidir. Kedinizin günün belirli saatlerinde öğünleriyle orantılı olarak yemesine izin vermek sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yerleşik bir diyetle kedilerin yaşam standardının daha kaliteli olduğu söylenir.

Orta derecede egzersiz gerektiren bu kediler soğuğa dayanıklıdır ve zaman zaman dışarıda olmayı severler. Bahçeli bir evde çok mutlular. Ancak onlar mükemmel avcıdırlar. Dışarıya çıkarıldıklarında çok dikkatli olmak gerekir. Avlanma güdüleri başlarını belaya sokabilir. Bu yüzden tasma ile gezdirmek en doğru tercih olarak gözükmektedir.

Maine Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Dünyanın en büyük kedilerinden biridir. Ortalama vücut uzunluğu 1 metreye ulaşır.

Maine Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Maine Coon kedisi, nazik ve sevecen kişiliği ile bilinen sevimli bir kedi ırkıdır. Maine Coon kedileri, etraflarında olup bitenlerle her zaman iletişim halinde olmak isterler.