Köpek Cinsleri

Maltipoo , Maltipoo Köpek Özellikleri , Bakımı

Maltipoo , Maltipoo Köpek Özellikleri , Maltipoo  Bakımı

Çok sevimli türler arasında yer alan Maltipoo cinsi köpeklerin kıvırcık tüyleri bulunur. Çeşitli renklerde olabilen bu köpeklerin tüy bakımlarına özen gösterilmesi gerekir. Tüyleri kıvırcık olduğu için tıraşlanması gerekirken uzadığında ise birbirine dolaşmaması için taranması önemlidir. Belli aralıklarla banyo yaptırılması gereken bu köpeklerin tüylerinin de iyice kurutulması önerilir. Melez ırklardan biri olan bu köpeklerin tüy dökmemeleri avantajları arasında yer alır. Alerji sorunu yaşayanlar açısından bu köpeklerin ideal ırklar arasında olduğu kabul edilir.

Yavruyken alınırsa eğitimine hemen başlanmalıdır. Sosyalleştirildiğinde ve iyi bir itaat eğitimi aldığında çok uyumlu olabilen bu köpekler yabancılar karşısında her zaman temkinlidir. Çocuklarla geçinme konusunda problem yaşamazlar fakat küçük çocuklar söz konusu olduğunda tedbirli olunmalıdır. Bu köpeklerin kendileri de küçük olduğundan zarar görmesi mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir : Bloodhound Köpeği

Maltipoo Özellikleri

Maltipoo türü köpeklerin sosyalleştirilmesi durumunda diğer evcil hayvanlarla sorun yaşamayacağı görülür. Bundan dolayı da evde başka hayvanlarla birlikte bakılabilir. Sevgi dolu tarafları gelişmiş olan bu köpeklerin insan canlısı oldukları görülmektedir. Oyun oynamaktan hoşlanan bu köpekler ailesine düşkündür. Sahipleri ile de güçlü bağlar kurabilirler. Bundan dolayı da yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar.

Öğrenmeye meraklı türler arasında yer alırlar ve eğitilirlerken kaba davranılmaktan hoşlanmazlar. Tüy yapısı ile dikkat çeken bu köpeklerin kulaklarının düzenli olarak temiz tutulması gerekir. Egzersize çok fazla gereksinim duymamaları nedeni ile ev içerisindeki hareket kendileri için yeterli olabilir. Bahçeli evlerde bakılacaklarsa bahçede oynamaktan da keyif alırlar. Bunun yanı sıra evde bakılmaya müsait olan bu türlerin apartman yaşamı için de uygun olduğu görülmektedir.

Maltipoo Bakımı

Maltipoo türü köpeklerin ailelerinin yanında çok mutlu olduğu görülür. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri iyi bakılmaları ile mümkün olur. Bundan dolayı da ağız temizliklerinin yanı sıra düzenli kulak bakımları yapılmalıdır. Tırnaklarının kesilmesi gerekirken tüylerinin de belli aralıklarla kısaltılması önemlidir. Tüyleri uzun bırakılacaksa temiz olmasına dikkat edilmeli ve yıkandığında iyice kurutulmalıdır.

Gözlerinin temizliğine de dikkat edilmesi gerekir. Az tüy döktüğü için ve küçük köpekler arasında olması nedeni ile evde bakılmaya çok müsait olan bu köpeklerin oldukça sevimli olduğu görülür. Küçük bir ırktır fakat ailesini koruması gerektiğinde çekingen olmaz. Sosyalleştirildiğinde uyumlu olan bu köpekler diğer canlılara karşı da sorun çıkarmaz. Süs köpeği olarak yetiştirilen bu cinsler genellikle uysal olur. Yaklaşık olarak 12 yıllık ortalama bir ömre sahip olan bu köpekler fiziksel özellikleri nedeni ile insanlar tarafından beğenilir. İyi koşullarda bakılmaları durumunda normalin dışında bir ömür sürmeleri mümkün olur.

Maltipoo Eğitimi

Maltipoo köpek cinsleri sahipleri ile güçlü bir iletişim kurarlar. İyi bakıldıklarında normalden uzun yaşaması mümkün olan bu cins köpekler itaat eğitimleri ile çevreye uyumlu olur. Yavruyken bu eğitimlerin tamamlanmış olması gerekir. Sevgi dolu köpekler arasında yer alılarken aynı zamanda da öğrenmeye hevesli bir köpek türüdür. İnsanlarla etkileşim içinde olmaktan keyif alan bu türler orta düzeyde bir enerjiye sahiptir. Düşük egzersiz ihtiyacı ve oyun oynamaktan hoşlanması ile bilinir.

Özellikle alerji sorunu yaşayanlar söz konusu olduğunda bu köpeklerin sorun yaratmayan cinslerden biri olduğu bilinmektedir. Akıllı bir köpek olmasına rağmen eğitilirken otoriter bir yaklaşım gerekli olur. Bunun yanı sıra aylık olarak tıraşlanması ve düzenli fırçalanması gerekli olur. Yavruyken uykuya meyilli olan bu türlerin insan canlısı yanları vardır. Sahibi ile güçlü bir iletişim kurarken diğer insanlarla bir arada olmaktan da hoşlanır. Genel olarak sağlıklı bir türdür.

Maltipoo Özellikleri Nelerdir ?

Sevgi dolu tarafları gelişmiş olan bu köpeklerin insan canlısı oldukları görülmektedir. Oyun oynamaktan hoşlanan bu köpekler ailesine düşkündür.

Maltipoo Eğitimi Nasıldır ?

Maltipoo köpek cinsleri sahipleri ile güçlü bir iletişim kurarlar. İyi bakıldıklarında normalden uzun yaşaması mümkün olan bu cins köpekler itaat eğitimleri ile çevreye uyumlu olur.